Zakładowy Dom Kultury od wielu lat szpeci okolicę ulicy Bierutowskiej we Wrocławiu. Kiedyś doskonale prosperujący, obecnie niszczeje z roku na rok. Dawniej należał do PZL–Hydral i był siedzibą wielu zakładów usługowych. Znajdowała się tam też spora sala wynajmowana na wesela lub inne imprezy okolicznościowe. Teraz może tam powstać supermarket Simply i pasaż handlowy.

SAMSUNG DIGIMAX A403

Budynek od wielu lat jest zamknięty. Zamurowano wejście, a w oknach na parterze pojawiły się kraty. Obiekt stał się przybytkiem bezdomnych i wandali. Zabezpieczenia nie powstrzymują ich przed wchodzeniem do środka – dostają się tam po drabinach. Budowla jest dziś bardzo zdewastowana – szyby są powybijane, a dach dziurawy. Po dawnej świetności pozostały tylko banery reklamowe punktów usługowych, które kiedyś tutaj funkcjonowały. Mimo wartości zabytkowej, budynek jest w opłakanym stanie i obecnie zdecydowanie bardziej szpeci niż zdobi centrum Psiego Pola.

Zakładowy Dom Kultury, nazywany także przez jakiś czas Domem Kultury Avia, należał początkowo do PZL–Hydral S.A. Firma była później znana jako PZL–Fasil, a w 1954 roku zmieniła nazwę na Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego. Ślady tej zmiany widać na szyldzie budynku: “Zakładowy Dom Kultury WSK”.

Nieruchomość kilka lat temu została kupiona przez należącą do sieci Auchan spółkę Elea Polska z Piaseczna, która jest właścicielem sklepów Simply. Jeden z nich zaplanowano w budynku ZDK, a w 2011 roku firma ogłosiła jego dokładny plan. Na wyższych piętrach miał powstać supermarket, a na niższych parking. Dodatkowo miały tam być ulokowane pokoje hotelowe lub mieszkania, dlatego firma Elea poszukiwała współinwestora, a dokładnie dewelopera z branży hotelarstwa. Obecne plany zakładają powstanie supermarketu z parkingami, pokoi hotelowych lub mieszkań oraz lokali usługowych w pasażu handlowym przy markecie.

Właściciel nieruchomości posiada działkę w użytkowaniu wieczystym. Nie wiadomo, co dokładnie stanie się z samym budynkiem – może zostać wyburzony w całości lub częściowo, albo wyremontowany. Możliwe też, że obok niego zostaną dobudowane inne nieruchomości. Firma na razie nie przybliżyła swoich dalszych planów ani nie określiła, kiedy dokładnie ruszą prace.