W nocy z 31 grudnia 2016 roku na 1 stycznia 2017 roku, wrocławski Rynek zamieni się w ogromny klub z dwiema scenami, na których wystąpią artyści ze stolicy Dolnego Śląska. Sylwester rozegra się nie tylko na dwóch estradach, ale także na elewacjach kamienic, gdzie publiczność będzie mogła podziwiać wyjątkowe wizualizacje.

Sylwester Wrocławski

mat. prasowe

Przez kilka ostatnich lat we wrocławskim Rynku organizowano Sylwestra z Dwójką. W tym roku będzie inaczej – miasto zakończyło współpracę ze stacją telewizyjną i postawiło na lokalnych artystów, a reżyserem koncertu będzie Konrad Imiela, na co dzień dyrektor Teatru Muzycznego Capitol.

Zamiast gigantycznej sceny, w tym roku w sercu miasta powstała zamknięta z czterech stron przestrzeń wielkiego klubu z doskonałą akustyką i widocznością. Od północy i południa jest ona ograniczona dwiema estradami koncertowymi, od wschodu ścianą Ratusza, a od zachodu kamienicami.

– Ponieważ tym razem koncert sylwestrowy nie jest realizowany przez TVP2, możemy „oderwać się” od jednego miejsca działań artystycznych, jakim była monstrualna telewizyjna konstrukcja sceniczna. Dzięki temu będziemy działać na emocje uczestników koncertu ze wszystkich czterech stron – wyjaśnia Konrad Imiela.

Dwie sceny, czyli Serce i Mózg Sylwestra

Wrocławscy artyści będą występować – naprzemiennie – na dwóch scenach, a każdy koncert potrwa pół godziny. Na scenie na placu Gołębim, czyli Mózgu Sylwestra Wrocławskiego, wystąpią: Fruhstuck, Miloopa, Teatr Muzyczny Capitol i L.U.C z orkiestrą Rebel Babel. Z kolei na scenie od strony placu Solnego (to Serce Sylwestra Wrocławskiego) zagrają Blade Loki, Mikromusic, Alicja Janosz i Goście, Mesajah oraz Girls on Fire.

– Nazwy Mózg i Serce są nieprzypadkowe. Rodzaj muzyki i dobór artystów występujących na tych scenach odpowiada odwiecznej konkurencji rozumu i emocji w sztuce. O północy nastąpi połączenie Mózgu i Serca, ale co stanie się w tym szczególnym momencie, to już tajemnica – tłumaczy Imiela.

Nowy Rok wrocławianie powitają wraz z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem, który wygłosi krótkie przemówienie, a cały program zakończy Wielki Koncert Gongów, czyli największy w Polsce koncert kilkudziesięciu olbrzymich gongów tybetańskich.

Nie tylko muzyka

Jak zapowiadają organizatorzy, zamknięty z czterech stron plac stworzy przestrzeń, w której publiczność będzie otoczona obrazami. Tłem każdej ze scen będą wielkie ekrany projekcyjne, a ściany kamienic posłużą VJ-om do wyświetlania wizualizacji i teledysków tworzących obrazy na żywo.

Utwór, którym powitamy Nowy Rok, posłuży jako inspiracja do pokazów pirotechnicznych oraz widowiskowego mappingu na kamienicach.

– Szanowny Pan Sylwester Wrocławski uczestniczył, rzecz jasna, we wszystkich wydarzeniach Europejskiej Stolicy Kultury, więc w krótkich wejściach i serii klipów będziemy podsumowywać kolejne miesiące, przypominać najważniejsze i najpiękniejsze wydarzenia ESK – zapowiada Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK Wrocław 2016.

Tegoroczny koncert rozpocznie nowy cykl „Sylwester we Wrocławiu. Z Wrocławiem”, którego inspiracją są wydarzenia ESK i sukcesy wrocławskich artystów. Przez najbliższych kilka lat będziemy witać Nowy Rok we Wrocławiu, słuchając muzyki w wykonaniu naszych zespołów i solistów.

Transmisja w internecie i telewizji

Koncert sylwestrowy transmitowany będzie w tym roku przez Wirtualną Polskę.

– Będziemy pokazywać na zmianę dwie sylwestrowe, koncertowe sceny oraz relację z naszego mobilnego studia. Całe wydarzenie będzie można oglądać w telewizji WP ze strony głównej Wirtualnej Polski, a także w kanale WP nadawanym w naziemnej telewizji cyfrowej (MUX8) oraz w wybranych sieciach kablowych – wyjaśnia Wojciech Pawlak, prezes telewizji WP.

Transmisja rozpocznie się o godz. 19 i potrwa do pierwszej w nocy.

Sylwester Wrocławski

mat. prasowe

Informacje praktyczne

Wejście na teren koncertu będzie możliwe od godziny 18:30, a impreza startuje o 19. Strefa dla publiczności pomiędzy dwoma scenami będzie ogrodzona, a do dyspozycji będą cztery wejścia.

Na teren imprezy może wejść każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Nie można wnosić butelek, napojów alkoholowych, przedmiotów ostrych i niebezpiecznych (np. noży), kominiarek oraz materiałów pirotechnicznych.

Przy pomniku Aleksandra Fredry oraz w strefie gastronomicznej na placu Solnym pojawią się telebimy. Organizator nie przewiduje sprzedaży alkoholu.

Toalety znajdą się w Przejściu Garncarskim oraz na placu Solnym, a punkt medyczny dla uczestników imprezy powstanie w Sukiennicach, skąd ulicą Kurzy Targ biegnie ścieżka życia.

Zaplecze techniczne ulokowano w obszarach wyłączonych z ruchu samochodowego na stałe, po wschodniej stronie placu Solnego oraz na ulicy Świętego Mikołaja (na odcinku od kamienic Jaś i Małgosia do skrzyżowania z ulicą Kiełbaśniczą).

Wydzielona strefa dla osób niepełnosprawnych znajdzie się przy obu scenach, tuż przy zachodniej pierzei kamienic Rynku.

Sylwester Wrocławski mapa

mat. prasowe

Jak dojechać na koncert?

Ci, którzy na Sylwestra przyjadą samochodem, muszą liczyć się z tym, że nie będzie specjalnego parkingu w centrum.

Dla pasażerów komunikacji miejskiej zostaną uruchomione dodatkowe kursy na liniach: 243 (Petrusewicza – Pilczyce) o godzinie 1:15, 253 (Petrusewicza – Leśnica) o godzinie 0:45 i 1:45, 253 (Petrusewicza – Bartoszowice) o godzinie 1:50, 255 (Petrusewicza – Gaj-pętla) o godzinie 0:45 i 1:15 oraz 255 (Petrusewicza – Sępolno) o godzinie 1:15.

Bez fajerwerków

Jak zapowiadają organizatorzy, Nowy Rok przywitamy w imponujący sposób, ale bez pokazów pirotechnicznych. Aby nie uprzykrzać tej nocy zwierzętom – Wrocław nie strzela. Urzędnicy zachęcają także wszystkich mieszkańców do zrezygnowania z sztucznych ogni.