Po raz pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury miasto, które nie leży na terenie Unii Europejskiej może zaprezentować się tak szeroko. Lwów stanie się głównym tematem wydarzeń, które będą odbywać się przez cały kwiecień.

Miesiąc lwowski we Wrocławiu

Jeszcze dziś krąży po Wrocławiu stary, powojenny żart. „Pan z Wrocławia? Tak, ja też ze Lwowa.” Trudno się dziwić, że miasto, które ma tyle związków ze Stolicą Dolnego Śląska jest prezentowane w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Oczywiście lwowskie korzenie Wrocławia nie są jedynym co wpłynęło na poświęcenie temu miastu miesiąca ESK. Równie istotny jest przekaz, że Wrocławiowi nie jest obojętne to, co dzieje się na całej Ukrainie czy podkreślenie faktu, że Europa nie kończy się na Unii Europejskiej. Lwów jest też miastem partnerskim Wrocławia.
Organizatorom zależy na ukazaniu tego co europejskie we Lwowie i na całej Ukrainie. Podkreślają, również, że chcą pokazać młodą, aktywną Ukrainę. Mają temu służyć właśnie sztuka, kultura i bezpośrednie relacje międzyludzkie.

W czasie miesiąca lwowskiego we Wrocławiu pojawi się ponad 300 ukraińskich artystów, intelektualistów i ludzi kultury. Będą wśród nich pisarze, malarze, graficy czy reżyserzy. Mają przybliżać ukraińskie i lwowskie życie kulturalne nie tylko swoją sztuką, ale też przez prezentacje siebie.

Miesiąc lwowski we Wrocławiu

ESK2016

Ponad 3/4 wszystkich projektów, które będą pokazywane zostało przygotowanych specjalnie na ESK. Miesiąc lwowski zainauguruje wernisaż wystawy „Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenie” dotyczącej ukraińskiej sztuki współczesnej.. Czego możemy się jeszcze spodziewać w ramach miesiąca lwowskiego? Performanców, koncertów animacji edukacyjnych dla dzieci czy spotkań literackich.

Miesiąc lwowski we Wrocławiu to również przegląd kina ukraińskiego. Będą to klasyczne oraz nowe produkcje kraińskiej kinematografii – od filmów fabularnych, przez dokumenty, po kino artystyczne. Zorganizowane będą też debaty polityczno – społeczne a nawet koncerty muzyki jazzowej i elektronicznej.
Miesiąc Lwowski ma na celu nie tylko pokazanie jak wygląda współczesna Ukraina. Organizatorom zależy na stworzeniu, pobudzeniu i wzmocnieniu wzajemnych związków między oboma miastami i ich środowiskami artystycznymi. Celem jest również poznawanie podobieństw pomiędzy mieszkańcami Ukrainy i Polski ale też nauczenie się różnic między nimi. Kwiecień nie jest terminem przypadkowym. To okres pomiędzy katolickimi Świętami Wielkanocnymi, które w tym roku wypadają 27 marca a prawosławną Paschą. Na wybór Lwowa wpłynęły również fakt, że z powodu wydarzeń we wschodniej Ukrainie życie kulturalne kraju przeniosło się na zachód – przede wszystkim do Lwowa. Więcej informacji na temat miesiąca lwowskiego można znaleźć tutaj.

Sławek Czarnecki