Szeroki uśmiech na twarzy, coś do rysowania i do dzieła. Od 1997 roku dzieci do swoich prac zużyły… 800 tysięcy kredek. Cel? Zebranie jak największej sumy dla dziecięcych oddziałów onkologicznych i hematologicznych w kraju.

Urtica Dzieciom

Te obrazy i rzeźby, warte czasem tysiące złotych, nie są zwykłymi dziełami sztuki. Ich autorzy mają od 5 do 18 lat. Choć nie brakuje im ani zdolności ani zapału, na co dzień muszą znajdować siły do jeszcze innego wysiłku – dzieci zmagają się z chorobą nowotworową. Ich własnoręczne prace trafią ze szpitali wprost na coroczną uroczystą galę. 30 listopada w Narodowym Forum Muzyki w ramach finału akcji Urtica Dzieciom będziemy mogli bowiem zobaczyć i licytować dzieła młodych artystów.

– Aukcja jest doskonałą okazją, by zobaczyć prace dzieci, które pomimo przeciwności losu starają się rozwijać, walczyć o codzienny uśmiech i nadzieję – komentuje Anna Marusia, koordynatorka projektu.

Dla małych pacjentów długie i intensywne leczenie w specjalistycznych szpitalach oznacza często wiele miesięcy ograniczonego kontaktu z rodziną i rozłąkę z przyjaciółmi. Cykliczne zajęcia plastyczne pozwalają dzieciom choćby na chwilę zapomnieć o doskwierającej tęsknocie oraz chorobie. Zajęcia – tak jak zainteresowania najmłodszych – są różne. Mali artyści rysują i malują, rzeźbią w masie solnej i uczą się decoupage`u.

Dlaczego warto wziąć udział w aukcji?

Dzięki pracom młodych zdolnych artystów do zdrowia mogą wrócić kolejne dzieci. Całkowity dochód ze sprzedaży obrazów i rzeźb przeznaczany jest na specjalistyczny sprzęt medyczny. Przez kilkanaście lat w ramach akcji pomoc otrzymało 17 szpitali w całej Polsce.

Wrocław, Szczecin, Białystok, Lublin, Gdańsk, Olsztyn, Bydgoszcz, Poznań, Łódź, Warszawa, Kielce, Katowic, Zabrze, Chorzów i Kraków. Do tych miast trafił sprzęt niezbędny do leczenia. Jest drogi, ale też twórczy zapał dzieci i szczodre serca licytujących pozwalają podczas gali zebrać niebagatelne sumy. W 2015 roku za 120 dzieł udało się zebrać rekordową kwotę 385 540 złotych!

W tej edycji może być podobnie. Do licytacji trafi 115 obrazów oraz 5 anielskich rzeźb wykonanych z masy solnej. W poprzednim najwięcej kosztowały dzieła stworzone przez 14-letnią Agnieszkę, 11-letnia Maję i 4-letnia Varvarę. Dla kupujących obrazy stają wyjątkowym upominkiem.

 obraz

Nie tylko doroczna gala

Jak podkreśla Anna Marusia, uroczysty finał w Narodowym Forum Muzyki to tylko podsumowanie projektu, który przez cały rok różnymi zajęciami wypełnia dzieciom czas spędzony w szpitalu.

– Nasza akcja to przede wszystkim codzienne wsparcie, którym otaczamy podopiecznych. Wartością nadrzędną jest czas poświęcony najmłodszym i zaangażowanie wielu osób oraz instytucji w to, by dzieci dotknięte chorobą nowotworową miały szansę na normalne życie i zabawę – dodaje.

Warto wspomnieć, że w tym roku udało się także sfinansować 4 turnusy rehabilitacyjne Urtica Dzieciom Camp. Wzięły w nich udział 72 osoby. Dzięki kilkudniowym wyjazdom dzieci mają okazję oderwać się od codziennych zmartwień i zebrać siły do dalszego leczenia. Podczas turnusu znajdują się pod opieką wychowawców, animatorów, instruktorów ruchowych oraz lekarzy.

Urtica Dzieciom

Jak to się zaczęło, czyli o akcji ,,Urtica Dzieciom”

Od 1997 roku w projekcie wzięło udział ponad 10 tysięcy młodych artystów. Pierwsza edycja odbyła się z inicjatywy ówczesnego Zarządu firmy PGF Urtica Sp. z o.o., który zorganizował akcję wśród pracowników. Sześć lat później aukcja zaczęła gościć w wyjątkowych miejscach Wrocławia związanych z kulturą i sztuką. W szpitalach organizowane były pierwsze warsztaty połączone z czytaniem bajek.

O akcji mówi się na szczęście coraz więcej. Pomagają w tym ambasadorzy projektu: prof. Jan Miodek, Anna Dymna, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr i prof. Alicja Chybicka.

Kolejne edycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem i gromadzą z roku na rok coraz większą ilość gości. Nie zmienił się natomiast główny organizator firma PGF Urtica Sp. z o.o., która w tym roku spodziewa się na gali około 300 uczestników. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął między innymi Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.

beznazwy