Łąka kwietna, tereny rekreacyjne czy mini park z kawiarnią? Jak w przestrzeń placu Społecznego po przebudowie wpisać tereny zielone? Chcemy oddać decyzję mieszkańcom i przy rekonstrukcji placu uwzględnić ich pomysły.

Plany przebudowy placu Społecznego przewidują zmianę układu komunikacyjnego oraz przeznaczenie dużej jego części na zabudowę biurową czy mieszkaniową. Miałoby to zostać zrealizowane w ramach partnerstwa-publiczno-prywatnego – inwestor odpowiadałby także za stworzenie miejskiej infrastruktury. W ramach rekonstrukcji placu planowana jest także przebudowa nadodrzańskich bulwarów.

Przeczytaj także: Co dalej z placem Społecznym? Ambitne plany muszą poczekać

Jak wyglądałyby w nowej przestrzeni tereny zielone?

O uwzględnienie terenów rekreacyjnych w nowej wersji placu Społecznego jako Bezpartyjny Wrocław apelowaliśmy już w trakcie kampanii  samorządowej w 2018 roku. Plany przebudowy powstały przed dekadą, dzisiejsze trendy konstruowania przestrzeni miejskiej są zupełnie inne. Powstały także nowe narzędzia komunikacji z mieszkańcami i wypracowania szerokiego porozumienia różnych środowisk co do przyszłości rozwoju miasta. Zwłaszcza w tak newralgicznym punkcie jakim jest przyszłość jednego z centralnych placów miasta – po przebudowie jednej z jego wizytówek.

Dotychczasowa przebudowa wrocławskich placów (Grunwaldzki, Wolności, Nowy Targ) to triumf betonu, stali i szkła – do tych przestrzeni dopiero od niedawna dołączane są elementy architektury zielonej, nadrabiane są zaniedbania z poprzednich lat projektowania miasta. Dzisiaj istnieje jeszcze możliwość zmiany istniejących planów i uwzględnienia potrzeb różnych grup – użytkowników placu Społecznego w wersji 2.0. Czy mieszkańcy zdecydują się na stworzenie obszaru do pracy „pod chmurką”, park kieszonkowy z kawiarnią czy przestrzeń do uprawiania rekreacji – to będzie decyzja wypracowana w ramach dyskusji i spotkań miejskich. 

Przykład Madrytu

Naszą inspiracją jest projekt przebudowy Placu Hiszpańskiego w Madrycie, który powstał w wyniku szerokich miejskich konsultacji uwzględniających potrzeby różnych środowisk – okolicznych mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców, rowerzystów czy pieszych. Plaza de Espana to jeden z głównych placów hiszpańskiej stolicy – jego przebudowa została zrealizowana za pośrednictwem platformy Decide Madrid, narzędzia partycypacyjnego online. 

Przeczytaj o narzędziu Decide Madrid i historii przebudowy Placu Hiszpańskiego.

Wrocław jest gotowy na nowe rozwiązania partycypacyjne, włączające w proces decyzyjny szerokie grupy mieszkańców. Warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które funkcjonują i zostały sprawdzone w rzeczywistości. Przebudowa placu Społecznego to zadanie nie na jedną kadencję Prezydenta, warto z tego projektu zrobić projekt nie tylko architektoniczny, ale też… społeczny!

Foto główne: Corvus monedula, fotopolska.eu, CC-BY-SA 3.0