W niedzielę 14 listopada dobiegła końca stacjonarna część 12. American Film Festival. W tym roku święto amerykańskiego kina trwa jednak wyjątkowo długo, bo przed nami jeszcze online’owa odsłona wydarzenia, która rozpocznie się 1 grudnia.

Podczas niedzielnej gali zamknięcia poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji AFF-u. Tradycyjnie w rolę jury wcieliła się festiwalowa publiczność, głosując na swoje ulubione tytuły. Zwycięski film z sekcji Spectrum otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów – ufundowaną przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, z kolei laureat sekcji American Docs otrzymał 5 tys. dolarów – nagrodę ufundowaną przez BNY Mellon.

Spośród 16 fabuł w sekcji Spectrum widzowie i widzki wybrali film Król nie żyje (Down with the King) w reżyserii Diega Ongara. To kino pełne ciepła, empatii i pełnokrwistych bohaterów. Jednym z nich jest sławny raper (grany przez Freddiego Gibbsa, hip-hopowca również poza ekranem), który postanawia odpocząć od przemysłu muzycznego. Zaszywa się więc w małym miasteczku i zaczyna życie w zupełnie nowym wcieleniu.

Ze wszystkich 9 dokumentów w sekcji American Docs publiczność nagrodziła Królową pracującą (Workhorse Queen) w reżyserii Angeli Washko. Ten film przenosi nas do Rochester – typowo amerykańskiego miasta, z prężnie funkcjonującą sceną drag queen. To tutaj mieszka Ed Popil, który podczas występów wciela się w Panią Kashę Davis. Dokument jest opowieścią o jego poszukiwaniach własnego miejsca, na polu zarówno zawodowym, jak i osobistym.

W trakcie stacjonarnej odsłony AFF-u zobaczyliśmy łącznie 110 filmów pełnometrażowych, z czego 54 zostały pokazane w Polsce po raz pierwszy. Specjalnym gościem festiwalu był jeden z najważniejszych przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury, John Waters, który odebrał we Wrocławiu Indie Star Award – nagrodę honorującą wybitnych przedstawicieli niezależnego kina amerykańskiego.

W grudniu online’owa część American Film Festival

To jednak nie koniec filmowych wrażeń. W dniach 1-14 grudnia Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza na online’ową odsłonę festiwalu. W ramach wirtualnej edycji AFF-u będzie można zobaczyć aż 65 filmów. W programie online’owej edycji znalazło się 20 filmów z sekcji konkursowych: 13 fabuł ze Spectrum oraz 7 dokumentów z American Docs, w tym tegoroczna laureatka – Królowa pracująca Angeli Washko.

Festiwalowicze i festiwalowiczki będą mieli także okazję zobaczyć wszystkie filmy z retrospektyw twórczości Idy Lupino oraz Jima Jarmuscha, a także kilka przebojów, które cieszyły się ogromną popularnością w trakcie stacjonarnej części AFF-u, m.in. obsypane nagrodami Nomadland Chloé Zhao czy Lekcje języka Natalii Morales. Seanse online będą dostępne na platformie Nowe Horyzonty VOD. Również za pośrednictwem tej platformy jest możliwy zakup pojedynczych dostępów i pakietów na festiwal online.