Google, z okazji 15. rocznicy uruchomienia swoich map, przyznaje Złote Pinezki. To wyróżnienie dla najbardziej docenionych przez użytkowników atrakcji turystycznych w każdym z województw. Na Dolnym Śląsku nagrodzone zostało Afrykarium we wrocławskim ZOO.

Mapy Google zostały uruchomione w lutym 2005 roku. Dziś z usługi korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Z biegiem lat do Map Google dodano ponad 200 milionów miejsc, z kolei użytkownicy każdego dnia publikują w usłudze ponad 20 milionów wpisów: wskazówek, opinii, zdjęć i informacji. 

Dzięki opiniom użytkowników map, Google wyłonił jedno najlepiej oceniane miejsce w każdym z 16 województw, które otrzyma statuetkę Złotej Pinezki. Właśnie poznaliśmy laureata Złotej Pinezki na Dolnym Śląsku. To otwarte w 2014 roku we wrocławskim ZOO Afrykarium, czyli jedyne na świecie oceanarium, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu.

Z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google postanowiliśmy przyznać statuetki – Złote Pinezki. To szczególne wyróżnienie, bo chociaż przyznane przez nas, to tak naprawdę nagroda w imieniu samych podróżników i użytkowników Map. To właśnie dzięki ich ocenie i zaangażowaniu mogliśmy wyłonić jedną atrakcję turystyczną w każdym z województw – miejsce szczególne i warte odwiedzenia. A takim – w województwie dolnośląskim – okazało się Afrykarium we wrocławskim zoo. Gratulujemy całemu zespołowi, który zarządza i opiekuje się tym wyjątkowym obiektem. Mamy nadzieję, że każdy, kto odwiedzi Wrocław, zarezerwuje sobie czas, by odwiedzić Afrykarium i poznać ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu – komentuje Elżbieta Różalska z Google Polska. 

Pomysłodawcą i autorem wszystkich założeń koncepcyjnych, a także samej nazwy Afrykarium jest Radosław Ratajszczak, prezes spółki ZOO Wrocław. Afrykarium obecnie ma już ponad 27 tysięcy opinii na Mapach Google, a średnia ocen wynosi 4,8. 

To wielka dla nas radość, uhonorowanie pracy nastawionej na stworzenie ogrodu zoologicznego przyjaznego zwiedzającym i jednocześnie realizującego misję, jaką jest ochrona gatunkowa zagrożonych zwierząt. Bardzo dziękuję wszystkim użytkownikom Map Google, którzy zechcieli ocenić Afrykarium, bo osiągnęliśmy bardzo wysoką średnią 4,8 przy niemal 30 tysiącach opinii. To oznacza też, że dobrze wykonujemy swoją pracę i zwiedzającym podoba się to, co proponujemy. W tym miejscu zachęcam by wracać do Afrykarium, odwiedzać je co jakiś czas. Oceanarium zmienia się i rozwija, pojawiają się nowe osobniki czy nowe gatunki. Doczekaliśmy się sporo przychówków, jak manaty, dikdiki, mangusty, czy golce, a przygotowują się do lęgów warzęchy i ibisy. Zamieszkały tu też nowe gatunki jak pilchy afrykańskie, mureny, nietoperze młotogłowy, czy pawie kongijskie. Każda wizyta to nowe wrażenia. Dodam, że wybierając bilet ZOO NA RATUNEK zwiedzający przyczyniają się do realnej ochrony zagrożonych gatunków w środowisku naturalnym, bo z każdego takiego biletu 1 zł trafia na specjalny fundusz ochrony. W zeszłym roku zebraliśmy dzięki temu prawie pół miliona złotych, które pomogło uratować wiele zwierząt – mówi Radosław Ratajszczak.

fot. mat. prasowe

Szpilki w Plecaku oprowadzą po Afrykarium

Do wspólnego poznawania turystycznych perełek Polski, Google zaprosił 8 twórców znanych ze swojej ciekawości świata i zamiłowania do podróży. Każdy twórca przedstawia na swoim profilu dwa miejsca wyróżnione Złotą Pinezką, zachęcając do odkrywania Polski, a także do wspierania ulubionych miejsc poprzez pozostawianie opinii na Mapach. Afrykarium przedstawia swoim obserwującym Ewa Chojnowska-Lesiak, czyli Szpilki w Plecaku.

Kiedy pierwszy raz pojechałam do Afryki, wiedziałam, że to będzie mój drugi dom! Poszukiwania goryli, safari terenowe czy wodne to zdecydowanie najwspanialsze doświadczenia z podróży. Podobnych wrażeń, ale w mniejszej skali można doświadczyć we wrocławskim Afrykarium. Jak nigdzie indziej przenieść się do podwodnego świata Wielkich Jezior Rowu Afrykańskiego czy dżungli wzdłuż jednej z najbardziej tajemniczych rzek kontynentu, Kongo. A wszystko w wyjątkowej przestrzeni architektonicznej! To miejsce nie służy tylko ekspozycji zwierząt, ale przede wszystkim ochronie ginących gatunków. Tym bardziej cieszę się, że wrocławskie Afrykarium zostało docenione przez użytkowników Map Google – absolutnie zasłużona Złota Pinezka – komentuje Ewa Chojnowska-Lesiak.

Do tej pory przyznano 5 Złotych Pinezek. W województwie pomorskim otrzymał ją Zamek w Malborku, w województwie zachodniopomorskim Wały Chrobrego, w województwie warmińsko-mazurskim Mosty w Stańczykach, w województwie podlaskim Pałac Branickich w Białymstoku, a w województwie kujawsko-pomorskim Żywe Muzeum Piernika.