Czas na największe święto kina we Wrocławiu. 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty rozpoczyna się w najbliższy czwartek, 21 lipca, i potrwa do 31 lipca. Nie warto zwlekać z kupnem biletów.

CAM02620

Seanse będą odbywały się w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku. Fot. Maciej Leśnik

W ciągu 11 dni na wielkim ekranie widzowie zobaczą 393 filmy z ponad 50 krajów. Jak poruszać się w tym gąszczu, by wybrać coś dla siebie? Prezentujemy krótki przewodnik po bogatym programie festiwalu.

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty

O najważniejsze nagrody rywalizować będzie 10 filmów. W tym gronie znalazły się trzy premiery polskiej produkcji. Do konkursu nominowano również filmy z Kolumbii, Egiptu, Maroka, Korei Południowej czy Belgii.

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty wyłoni trzech zwycięzców. Reżyser najwyżej ocenionego przez międzynarodowe jury filmu otrzyma Grand Prix oraz 20 tys. euro. Kolejne dwie nagrody zostaną przyznane przez publiczność oraz Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych (FIPRESCI).

Widzów czekają…
filmy mocno powiązane ze współczesnością, które nie były wcześniej pokazywane na żadnych pokazach publicznych w Polsce.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Uchodźców dryfujących w małej łodzi przedstawia eksperymentalny dokument Philipa Scheffnera ,,Havarie”. Bohaterkami ,,Mrocznych bestii” Felipe Guerrera są trzy kobiety, na których piętno odcisnęły wojny gangów. Z kolei ,,Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka opowiadają o młodych imprezowiczach u progu dorosłego życia.

Kiedy?
,,Havarie” – 25 lipca o 19.15, 26 lipca o 10.15.
,,Mroczne bestie” – 26 lipca o 19.15., 27 lipca o 10.15
,,Wszystkie nieprzespane noce” – 27 lipca o 19.15, 28 lipca o 10.15

Inne konkursy podczas festiwalu

Widzów czeka…
przede wszystkim Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce. Będą w nim rywalizować filmy niekonwencjonalne, często kontrowersyjne, szukające nowej wizji kina. Wrocławscy widzowie zobaczą je jako pierwsi. Bohaterami filmów są artyści i sztuka, która wyrasta z ich codzienności. W programie festiwalu znalazły się również: Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkometrażowych.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Jednym z filmów nominowanych do Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce jest ,,Mr Gaga”, który opowiada o izraelskim choreografie Ohadzie Naharinie. Dokument Tomera Heymanna śledzi ruchy niezwykłego tancerza, jego gesty i emocje. Pokazy filmu 22 lipca o 19.15 oraz 23 lipca o 10.00.

Poza tym warto nie przegapić konkursu Powiększenie. Od 26 do 28 lipca przyjrzymy się filmom i wideoklipom, które stworzyli artyści z Dolnego Śląska.

Panorama, Ale kino+, Panorama Gala

W konkursach zobaczymy filmy nowych, obiecujących reżyserów. W Panoramie, Ale kino+ oraz Panoramie Gala znajdą się natomiast wybrane dzieła twórców już znanych i cenionych na całym świecie. Ich filmy zdobywały laury najbardziej prestiżowych festiwali.

Widzów czekają…
dzieła i odkrycia najważniejszych twórców. Najatrakcyjniejsze przeboje festiwali zostały zebrane w ramach specjalnej sekcji Panorama Gala.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Nie można przejść obojętnie obok thrillera psychologicznego ,,Klient” Irańczyka Asgara Farhadiego. Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2016 zdobył ,,Ogień na morzu” Gianfranco Rosiego, a Srebrnego Niedźwiedzia – ,,Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego. ,,Egzamin” Cristiana Mungiu sięgnął po nagrodę za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. We Wrocławiu widzowie zobaczą również najnowszy film Pedro Almodovara ,,Julieta”.

Kiedy?
,,Klient” – 23 lipca o 9.45, 27 lipca o 18.45, 29 lipca o 15.45
,,Ogień na morzu” – 28 lipca o 10.15, 30 lipca o 16.15
,,Zjednoczone Stany Miłości” – 23 lipca o 19.15, 24 lipca o 12.45, 26 lipca o 22.15
,,Egzamin” – 26 lipca o 15.45, 28 lipca o 21.45, 30 lipca o 9.45

,,Julieta” – 21 lipca o 17.30 oraz o 20.30, 22 lipca o 12.45, 29 lipca o 21.45

Mistrzowie Kina Europejskiego

Widzów czekają…
spotkania z dziesięcioma wybitnymi twórcami – taka okazja nie pojawia się codziennie. Każdy z gości pokaże przynajmniej dwa filmy swojego autorstwa. Twórcy podzielą się również swoimi refleksjami o filmach europejskich, które ich inspirują, oraz poprowadzą lekcje kina.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Europejską Stolicę Kultury odwiedzi między innymi filar czeskiego kina Petr Zelenka. Na festiwalu odbędzie się premiera jego najnowszego filmu ,,Zagubieni”. We Wrocławiu pojawią się także: nestor hiszpańskiej kinematografii Carlos Saura, określany mianem włoskiego Woody`ego Allena, Nanni Moretti oraz jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich reżyserek, Agnieszka Holland.

Kiedy?
,,Zagubieni” – 29 lipca o 18.45, 30 lipca o 21.45, 31 lipca o 9.45.

Wrocław w roli głównej

Skoro w tym roku to Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury, nasze miasto stało się również bohaterem filmów.

Widzów czeka…
premierowy pokaz ,,Wrocław od świtu do zmierzchu”. Studenci szkół filmowych stworzyli dokumentalny portret miasta, przedstawiając jeden wyjątkowy dzień z życia Wrocławia – rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – widziany zarówno oczami obcokrajowców, jak i mieszkańców.

Kiedy? 23 lipca o 16.15

Dlaczego warto zwrócić uwagę?
Film jest częścią szerszego projektu ,,Świat od świtu do zmierzchu”, w ramach którego wcześniej nakręcono między innymi Tokio, Stambuł czy stolicę Kuby – Hawanę.

Widzów czeka…
drugie wrocławskie wydarzenie Nowych Horyzontów, czyli przegląd filmów i laureatów wrocławskiej edycji 48 Hour Film Project.
Kiedy? Od 22 do 31 lipca.

Dlaczego warto zwrócić uwagę?
W ramach tego konkursu ekipy filmowe w ciągu 48 godzin muszą wymyślić i napisać scenariusz, a następnie nakręcić i zmontować film, który trwa od czterech do siedmiu minut. Czy w tak krótkim czasie można zdobyć uwagę i ciekawość widza?

Z wizytą w Europejskiej Stolicy Kultury w… San Sebastian

Baskonia, choć wchodzi w skład terytorium Hiszpanii, jest krainą wyróżniającą się własnym językiem, historią, obyczajami, kulturą i wyjątkowymi filmami.

Retrospektywa Víctor Erice

Widzów czeka…
łącznie dziewięć filmów długo- i krótkometrażowych baskijskiego mistrza. W jego filmach fabuła przeplata się z dokumentem i esejem.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
,,Duch roju” należy do najważniejszych filmów hiszpańskiej kinematografii. Victor Erice rozlicza się z nim ze spuścizną po dyktaturze generała Franco.

Kiedy? 22 lipca o 9.45, 25 lipca o 18.45.

Kino baskijskie

Widzów czekają…
filmy pochodzące od trzech pokoleń reżyserów – obrazy powstające od lat 70. aż do dziś.

Kiedy? Od 22 do 31 lipca.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
,,Arrebato” z 1979 roku to przykład kina punkowego. Wyreżyserował go zmarły w 2009 roku Iván Zulueta, w Hiszpanii uznawany za twórcę przeklętego. Z kolei ,,Kwiaty” były pierwszym filmem w języku baskijskim, który doczekał się nominacji do Oscara.

Bezpłatne pokazy na Rynku

Widzów czekają…
pokazy kilku najgłośniejszych filmów ostatniego roku, między innymi: ,,Młodość” Paolo Sorrentino, ,,Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej czy ,,Widzę, widzę” Veroniki Franz i Severina Fiali.

Kiedy? Codziennie o godzinie 22.00.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Z pewnością na seans ,,Ludzie bez jutra” Aleksandra Hertza (18 lipca). To jeden z najwcześniejszych polskich filmów niemych, z 1919 roku. Film sprzed prawie 100 lat został odnowiony cyfrowo dzięki Filmotece Narodowej.

Bilety

Bilety na seanse można kupować online albo w kasie Kina Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21.

Więcej informacji na www.nowehoryzonty.pl.

Wciąż są do kupienia wejściówki na specjalne wydarzenia festiwalu – operę ,,Zagubiona autostrada” Elfriede Jelinek i Olgi Neuwirth oraz operę filmową ,,River of Fundament” Matthew Barneya. Bilety można nabyć w kasach Narodowego Forum Muzyki przy pl. Wolności 1 oraz na stronie internetowej NFM-u.