1/11 jest wydarzeniem cyklicznym – zwieńczeniem Święta naszej narodowej Niepodległości w formie muzycznej i artystycznej refleksji nad wolnością. Projektem 11/11 staramy się przypominać wartości i ideały, które stały się fundamentem demokratycznej Polski. Przywołujemy pojęcia takie jak: Wolność, Ojczyzna i próbujemy zastanowić się nad nimi w kontekście wyzwań współczesnego świata.

11/11 w CK AGORA to święto rodzinne. W czasie którego promowany jest patriotyzm i świadomość obywatelską, budując jednocześnie postawy otwartości i tolerancji, wskazując na możliwe nowatorskie i kreatywne sposoby wyrażania szacunku dla państwa polskiego i jego historii.  Uczestnicy zajęć stałych prezentują swój dorobek artystyczny, w programie znajduję się też wiele różnorodnych atrakcji: warsztaty dla dzieci i dorosłych, animacje i konkursy, wystawy, pokaz filmów oraz wieczorny koncert. Na wszystkie wydarzenia w ramach 11/11 wstęp jest bezpłatny.

11/11 WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM – 11 listopada 2018 r. godz. 14.00 – 20.00

Program

Koncert: Song of Freedom – Popisy pracowni wokalno – tanecznych CK Agora
Prezentacje Chochlików i Dźwiękoludków, Studium wokalnego oraz Chóru Aster.
Sala widowiskowa / godz. 14.00- 14.30

Koncert zespołu Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie inspirują.
Sala widowiskowa / 17.00- 18.15

Wystawa: Szachownice nad Europą. Lotnicy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii 1940—1947
Wystawa przybliża losy i dokonania polskich lotników w czasie II wojny światowej. Archiwalne zdjęcia i dokumenty przedstawiają m.in. sylwetki wybranych pilotów, którzy w okresie powojennym powrócili do kraju i związali swój los z Dolnym Śląskiem. Wielu z nich, wśród których znajdują się kawalerowie orderu Virtuti Militari, z uwagi na swoją służbę w PSP w Wielkiej Brytanii było inwigilowanych przez komunistyczny aparat represji. Tym,  którym nie wystarczy jedynie teoria na temat lotnictwa, polecamy praktykę pod postacią warsztatów Tekturowo, które poprowadzi Katarzyna Bury.
Hol / godz. 14.00 – 20.00

Wernisaż wystawy Po co Wolność? / wręczenie nagród
galeria / 18.30 – 20.00

Warsztaty i konkursy:
sala teatralna / godz. 14.45 – 16.45

Skrzydła chwały – warsztat plastyczny
Husarskie skrzydła – nie były nieodzownym atrybutem husarza i bardziej niż walce służyły prezencji. Majestatyczne skrzydła wykonywane były z piór orlich, sokolich, jastrzębich, kruczych, w wersji ekonomicznej nawet z gęsich. Przy użyciu sztucznych ptasich piór wykonamy ten wspaniały atrybut husarski na specjalnie przygotowanych stelażach.

Konkurs plastyczny Pocztówki dla Marszałka
Tysiące kartek, jakie od rodaków dostał Piłsudski w swoje imieniny 19 marca 1931 roku dotarły za nim aż na Maderę.  Tego dnia  mnóstwo Polaków wysłało urlopującemu się Marszałkowi życzenia. Tak wielu, że malutka poczta w Funchal przestała funkcjonować. My nie planujemy wysyłać pocztówek, za to zaprojektujemy Marszałkowi oryginalne znaczki pocztowe – najlepsze zostaną uhonorowane drobnym upominkiem.

Dzbanki na ludowo warsztat decoupage
Polska sztuka ludowa bez kompleksów wkracza obecnie na międzynarodowe salony. Uczestnicy ozdobią porcelanowe naczynia w coś szalenie modnego i w bardzo dobrym guście. Przy okazji dowiedzą się, że folkowy design całymi garściami czerpie z niezgłębionych źródeł polskiej tradycji ludowej.

Historia w kolorach – zajęcia edukacyjne IPN
Zajęcia, których celem jest przybliżenie najmłodszym w atrakcyjnej i przystępnej formie tematyki  polskich symboli narodowych – herbu, flagi i hymnu, ale także tych mniej znanych, jak choćby symbolu Polskiej Kotwicy. W programie m.in. klejenie flagi, portret Piłsudskiego, kolorowanki.

Polska podziemna – warsztat  druku wypukłego
W myśl której „każdy nasz człowiek jest doskonałym, samodzielnym drukarzem i organizatorem druku”, uczestnicy samodzielnie wykonają nadruki na torbach metodą druku wypukłego –  techniki, dzięki której w latach 80-tych rozwinęła się podziemna filatelistyka.
Sala ceramiczna / godz. 14.45 – 16.45

I love Niepodległość – czyli jak zrobić pinsa
Pinsy w subtelny sposób informują o przynależności posiadacza do różnego rodzaju stowarzyszeń lub jego zainteresowaniach. Pokażmy innym, że kochamy Niepodległość wykonując samodzielnie te charakterystyczne przypinki. Dajmy się poznać jako miłośnicy wolności i swobody!
Galeria / godz. 14.45 – 16.45

 Kapral Niedźwiedź Wojtek  – warsztat filcowy
Historia niezwykłego niedźwiedzia – żołnierza, który walczył u boku Polaków z armii generała Władysława Andersa i zadziwiła cały świat. Na warsztacie dzieci zgłębią bliżej historię sławnego misia i samodzielnie zbudują go z filcu. Poznajcie kaprala Wojtka!

Jastrząb wylądował – warsztat  Tekturowo z Katarzyną Bury
Jastrząb to polski samolot myśliwski konstrukcji inżyniera Wsiewołoda Jakimiuka, który nigdy nie wyszedł poza stadium prototypu. Dzięki sprawności i cierpliwości uczestników wykonamy wielkoformatową makietę lotniska z którego będzie mógł wzbić się w powietrze.
Sala baletowa / godz. 14.45 – 16.45

Pozostałe atrakcje:

Beats of Freedom – Zew wolności projekcja filmowa.
Beats of Freedom – Zew wolności to film, w którym legendy polskiej muzyki rockowej opowiadają o epoce lat 80. Widzowie usłyszą wyjątkowe historie o stawianiu czoła politycznemu reżimowi i tworzeniu enklaw młodzieżowej wolności. Film bogaty jest w archiwalne zdjęcia m.in. z festiwalu w Jarocinie. O czasach buntu i tworzenia muzyki, która stała się częścią historii opowiedzą m.in. Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk, Jurek Owsiak i Kora Jackowska.
Sala konferencyjna / godz. 14.45 – 16.45

Najsłynniejszy Koń II Rzeczpospolitej – kolorowanki
Kasztanka – wierny towarzysz Marszałka – była portretowana przez malarzy, często stawała przed obiektywem fotografów, doczekała się także pomników. W Centrum Kultury Agora młodzi malarze niczym Wojciech Kossak nadadzą wielkoformatowej Kasztance ciekawych kształtów i barwnych kolorów.
Hol / godz. 14.45 – 16.45