Uczyli się udzielać pierwszej pomocy zwierzętom
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, bandażowanie czy transport zwierzęcia w stanie nagłym – m.in. tego uczyli się podczas szkolenia społeczni opiekunowie i opiekunki kotów wolno żyjących. W 2026 roku Wrocław przeznaczy na opiekę nad kotami wolno żyjącymi i bezdomnymi 170 tysięcy złotych.
Społeczni opiekunowie i opiekunki kotów wolno żyjących uczestniczyli we Wrocławiu w szkoleniu dotyczącym udzielania pomocy zwierzętom. Program obejmował m.in. resuscytację krążeniowo-oddechową, bandażowanie oraz bezpieczny transport zwierząt w stanie nagłym.
W zajęciach uczestniczyło kilkadziesiąt osób zaangażowanych w pomoc kotom żyjącym w przestrzeni miejskiej. Szkolenie miało część teoretyczną i praktyczną, a ćwiczenia odbywały się z wykorzystaniem specjalistycznych fantomów.
Organizatorem wydarzenia było Biuro Wrocław Bez Barier, a zajęcia prowadzili specjaliści z zakresu weterynarii, prawa i psychologii zwierząt, reprezentujący m.in. Ośrodek Szkoleniowy MED-VET, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Wrocławski.
Według danych miasta we Wrocławiu działa ponad 300 społecznych opiekunów kotów wolno żyjących. Wspólnie z fundacjami pomagają oni co najmniej 2 200 zwierzętom. Wolontariusze zajmują się m.in. dokarmianiem, sterylizacją i organizowaniem leczenia kotów.
Zgodnie z polskim prawem koty wolno żyjące podlegają ochronie. Nie można ich przeganiać ani usuwać z miejsc bytowania. W okresie zimowym zaleca się także pozostawianie otwartych okienek piwnicznych, które umożliwiają zwierzętom schronienie przed niskimi temperaturami.
Miasto zapowiedziało, że w 2026 roku przeznaczy 170 tys. zł na działania związane z opieką nad kotami wolno żyjącymi i bezdomnymi. Środki mają zostać wykorzystane m.in. na dokarmianie zwierząt, budowę domków, pomoc weterynaryjną oraz działania edukacyjne.
Najpopularniejsze teraz
-
Nowy Citroën C5 Aircross z atrakcyjną ofertą dla klientów salonu Citroen MM Cars
-
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
Odkryte baseny przy ul. Wejherowskiej już otwarte. Zmieniło się, czekają palmy, leżaki i nauka pływania [ZOBACZ GALERIĘ]
-
Wrocławskie uczelnie w światowym rankingu. Polsce nadal daleko do akademickiej elity
-
Wiemy jak się zmienią ulice Borowska i Gliniana. Dobre informacje dla rowerzystów.
-
Wrocław: Jest dyspensa arcybiskupa na 1 maja
-
Nocny Wrocław Półmaraton od 2026 roku zmieni trasę i lokalizację startu oraz mety
-
Ulica Trzebnicka zostanie wyremontowana. Mosty Trzebnickie muszą jeszcze poczekać
-
Rekordowy Nocny Półmaraton we Wrocławiu. Zobacz trasę w 3D
-
Zanim ktoś kliknie „zamów DNA”. Liderzy AI chcą obowiązkowej kontroli
-
Ministerialna dotacja dla Dolnego Śląska. 45 mln zł na remont zabytków po powodzi
-
Rekordowy Nocny Wrocław Półmaraton już dziś! Na starcie ponad 26 tysięcy biegaczy
-
Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50
-
Potęga ognia w zabytkowym Arsenale. Nadchodzi IX edycja plenerowego festiwalu archeologicznego!
-
„Folwark zwierzęcy” wyprzedany na pniu! Teatr Polski ogłasza sukces, zobacz galerię zdjęć
Najpopularniejsze
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Od 1 czerwca weszły w życie nowe zasady dotyczące korzystania z parkingu przy centrum handlowym Magnolia. To odpowiedź na powracające skargi klientów, którzy przyjeżdżając na zakupy, często musieli długo krążyć po parkingu w poszukiwaniu wolnego miejsca
Odkryte baseny przy ul. Wejherowskiej już otwarte. Zmieniło się, czekają palmy, leżaki i nauka pływania [ZOBACZ GALERIĘ]
Mieszkańcy mogą korzystać z Pływalni Letniej Orbita przy ul. Wejherowskiej 34. To dla wielu kultowa, największa wodna atrakcja w zachodniej części miasta – nowoczesny kompleks odkrytych basenów, który co roku przyciąga rodziny z dziećmi, amatorów wypoczynku oraz osoby trenujące pływanie.


