Nowe osoby w zespole Architekta Miasta Wrocławia. To oni mają dbać o ład przestrzenny w mieście
Zespół Architekta Miasta Wrocławia ma trzech nowych członków. Do dziesięcioosobowego gremium, którego celem jest dbanie o ład przestrzenny stolicy Dolnego Śląska, dołączają prof. Magdalena Baborska-Narożny, mgr inż. Rafał Zarzycki i mgr inż. arch. Łukasz Komar.
Zespół Architekta Miasta został powołany w styczniu 2025 r. Na jego czele stanął powołany kilka miesięcy wcześniej Architekt Miasta dr inż. arch. Jacek Barski. Grupa została powołana na rzecz podnoszenia jakości architektury w mieście. Jest ciałem opiniotwórczym w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, estetyki oraz jakości projektów architektonicznych o kluczowym znaczeniu dla Wrocławia.
Powołanie zespołu było autorską inicjatywą wrocławskiego samorządu. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Wrocławia w mieście Zespół Architekta Miasta mają reprezentować architekci, urbaniści, inżynierowie, eksperci od historii architektury i konserwacji zabytków m.in. z wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej czy Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Z uwagi na ostatnie zmiany personalne w tych jednostkach konieczne było wprowadzenie zmian w miejskim zespole. Z grupą pożegnała się trójka dotychczasowych członków.
– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni pani prof. Barbarze Gronostajskiej, mgr inż. arch. Annie Kościuk i mgr. inż. Januszowi Szczepańskiemu za dotychczasową pracę. Liczymy na wiedzę, doświadczenie i merytoryczne wsparcie nowych członków – powiedział podczas spotkania wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak.
W ich miejsce powołani zostali:
-
prof. Magdalena Baborska-Narożny – obecna dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, która zastąpiła na tym stanowisku prof. Barbarę Gronostajską.
-
mgr inż. Rafał Zarzycki – nowy przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa we Wrocławiu, który zastąpił mgr. inż. Janusza Szczepańskiego.
-
mgr inż. arch. Łukasz Komar – przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP, który zastąpił mgr inż. arch. Annę Kościuk.
– Nasz zespół łączy urbanistów, architektów i inżynierów, dzięki czemu patrzymy na miasto całościowo. Największą siłą zespołu jest umiejętność godzenia estetyki z funkcjonalnością i potrzebami społeczności. Dziękuję wszystkim członkom za poświęcony na analizy czas. Mam nadzieję, że wiedza nowych członków pozwoli na tworzenie miasta zrównoważonego, dostępnego dla mieszkańców – mówi dyrektor Jacek Barski.
Pozostali członkowie Zespołu utrzymują swoje stanowiska. Są to:
-
dr inż. arch. Jacek Barski (Architekt Miasta Wrocławia) – dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury UMW;
-
mgr inż. arch. Piotr Zybura – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddziału we Wrocławiu;
-
dr Michał Duda – dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu;
-
mgr inż. arch. Krzysztof Wartenberg – architekt, specjalista m.in. w dziedzinie konserwacji i rewaloryzacji obiektów zabytkowych;
-
mgr inż. arch. Magdalena Wankowska (zastępca przewodniczącego Zespołu) – dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków UMW, Miejski Konserwator Zabytków;
-
mgr inż. Przemysław Matyja – dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UMW, urbanista Miasta Wrocławia;
-
mgr inż. arch. Katarzyna Młynarczyk (sekretarz Zespołu) – Wydział Architektury i Zabytków UMW.
Najpopularniejsze teraz
-
Nowy Citroën C5 Aircross z atrakcyjną ofertą dla klientów salonu Citroen MM Cars
-
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
Odkryte baseny przy ul. Wejherowskiej już otwarte. Zmieniło się, czekają palmy, leżaki i nauka pływania [ZOBACZ GALERIĘ]
-
Wrocławskie uczelnie w światowym rankingu. Polsce nadal daleko do akademickiej elity
-
Wiemy jak się zmienią ulice Borowska i Gliniana. Dobre informacje dla rowerzystów.
-
Wrocław: Jest dyspensa arcybiskupa na 1 maja
-
Nocny Wrocław Półmaraton od 2026 roku zmieni trasę i lokalizację startu oraz mety
-
Ulica Trzebnicka zostanie wyremontowana. Mosty Trzebnickie muszą jeszcze poczekać
-
Rekordowy Nocny Półmaraton we Wrocławiu. Zobacz trasę w 3D
-
Zanim ktoś kliknie „zamów DNA”. Liderzy AI chcą obowiązkowej kontroli
-
Ministerialna dotacja dla Dolnego Śląska. 45 mln zł na remont zabytków po powodzi
-
Rekordowy Nocny Wrocław Półmaraton już dziś! Na starcie ponad 26 tysięcy biegaczy
-
Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50
-
Potęga ognia w zabytkowym Arsenale. Nadchodzi IX edycja plenerowego festiwalu archeologicznego!
-
„Folwark zwierzęcy” wyprzedany na pniu! Teatr Polski ogłasza sukces, zobacz galerię zdjęć
Najpopularniejsze
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Od 1 czerwca weszły w życie nowe zasady dotyczące korzystania z parkingu przy centrum handlowym Magnolia. To odpowiedź na powracające skargi klientów, którzy przyjeżdżając na zakupy, często musieli długo krążyć po parkingu w poszukiwaniu wolnego miejsca
Odkryte baseny przy ul. Wejherowskiej już otwarte. Zmieniło się, czekają palmy, leżaki i nauka pływania [ZOBACZ GALERIĘ]
Mieszkańcy mogą korzystać z Pływalni Letniej Orbita przy ul. Wejherowskiej 34. To dla wielu kultowa, największa wodna atrakcja w zachodniej części miasta – nowoczesny kompleks odkrytych basenów, który co roku przyciąga rodziny z dziećmi, amatorów wypoczynku oraz osoby trenujące pływanie.


