Nowe osoby w zespole Architekta Miasta Wrocławia. To oni mają dbać o ład przestrzenny w mieście

Wroclife • 2026-05-11 Nowe osoby w zespole Architekta Miasta Wrocławia. To oni mają dbać o ład przestrzenny w mieście

Zespół Architekta Miasta Wrocławia ma trzech nowych członków. Do dziesięcioosobowego gremium, którego celem jest dbanie o ład przestrzenny stolicy Dolnego Śląska, dołączają prof. Magdalena Baborska-Narożny, mgr inż. Rafał Zarzycki i mgr inż. arch. Łukasz Komar.

Zespół Architekta Miasta został powołany w styczniu 2025 r. Na jego czele stanął powołany kilka miesięcy wcześniej Architekt Miasta dr inż. arch. Jacek Barski. Grupa została powołana na rzecz podnoszenia jakości architektury w mieście. Jest ciałem opiniotwórczym w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, estetyki oraz jakości projektów architektonicznych o kluczowym znaczeniu dla Wrocławia.

Powołanie zespołu było autorską inicjatywą wrocławskiego samorządu. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Wrocławia w mieście Zespół Architekta Miasta mają reprezentować architekci, urbaniści, inżynierowie, eksperci od historii architektury i konserwacji zabytków m.in. z wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej czy Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Z uwagi na ostatnie zmiany personalne w tych jednostkach konieczne było wprowadzenie zmian w miejskim zespole. Z grupą pożegnała się trójka dotychczasowych członków.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni pani prof. Barbarze Gronostajskiej, mgr inż. arch. Annie Kościuk i mgr. inż. Januszowi Szczepańskiemu za dotychczasową pracę. Liczymy na wiedzę, doświadczenie i merytoryczne wsparcie nowych członków – powiedział podczas spotkania wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak.

W ich miejsce powołani zostali:

  • prof. Magdalena Baborska-Narożny – obecna dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, która zastąpiła na tym stanowisku prof. Barbarę Gronostajską.

  • mgr inż. Rafał Zarzycki – nowy przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa we Wrocławiu, który zastąpił mgr. inż. Janusza Szczepańskiego.

  • mgr inż. arch. Łukasz Komar – przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP, który zastąpił mgr inż. arch. Annę Kościuk.

– Nasz zespół łączy urbanistów, architektów i inżynierów, dzięki czemu patrzymy na miasto całościowo. Największą siłą zespołu jest umiejętność godzenia estetyki z funkcjonalnością i potrzebami społeczności. Dziękuję wszystkim członkom za poświęcony na analizy czas. Mam nadzieję, że wiedza nowych członków pozwoli na tworzenie miasta zrównoważonego, dostępnego dla mieszkańców – mówi dyrektor Jacek Barski.

Pozostali członkowie Zespołu utrzymują swoje stanowiska. Są to:

  • dr inż. arch. Jacek Barski (Architekt Miasta Wrocławia) – dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury UMW;

  • mgr inż. arch. Piotr Zybura – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddziału we Wrocławiu;

  • dr Michał Duda – dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu;

  • mgr inż. arch. Krzysztof Wartenberg – architekt, specjalista m.in. w dziedzinie konserwacji i rewaloryzacji obiektów zabytkowych;

  • mgr inż. arch. Magdalena Wankowska (zastępca przewodniczącego Zespołu) – dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków UMW, Miejski Konserwator Zabytków;

  • mgr inż. Przemysław Matyja – dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UMW, urbanista Miasta Wrocławia;

  • mgr inż. arch. Katarzyna Młynarczyk (sekretarz Zespołu) – Wydział Architektury i Zabytków UMW.

Najpopularniejsze

Nowy Citroën C5 Aircross z atrakcyjną ofertą dla klientów salonu Citroen MM Cars

Nowy Citroën C5 Aircross z atrakcyjną ofertą dla klientów salonu Citroen MM Cars

Nowa generacja Citroëna C5 Aircross trafiła do sprzedaży wraz z promocyjną ofertą finansowania. Producent przygotował m.in. roczne ubezpieczenie OC/AC od 1,99 proc. wartości auta oraz program Citroën We Care, zapewniający dodatkową ochronę wybranych podzespołów nawet przez osiem lat.
przeczytaj więcej
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Od 1 czerwca weszły w życie nowe zasady dotyczące korzystania z parkingu przy centrum handlowym Magnolia. To odpowiedź na powracające skargi klientów, którzy przyjeżdżając na zakupy, często musieli długo krążyć po parkingu w poszukiwaniu wolnego miejsca
przeczytaj więcej
Odkryte baseny przy ul. Wejherowskiej już otwarte. Zmieniło się, czekają palmy, leżaki i nauka pływania [ZOBACZ GALERIĘ]

Odkryte baseny przy ul. Wejherowskiej już otwarte. Zmieniło się, czekają palmy, leżaki i nauka pływania [ZOBACZ GALERIĘ]

Mieszkańcy mogą korzystać z Pływalni Letniej Orbita przy ul. Wejherowskiej 34. To dla wielu kultowa, największa wodna atrakcja w zachodniej części miasta – nowoczesny kompleks odkrytych basenów, który co roku przyciąga rodziny z dziećmi, amatorów wypoczynku oraz osoby trenujące pływanie.
przeczytaj więcej
Wrocławskie uczelnie w światowym rankingu. Polsce nadal daleko do akademickiej elity

Wrocławskie uczelnie w światowym rankingu. Polsce nadal daleko do akademickiej elity

Opublikowano najnowszą edycję rankingu World University Rankings 2026 przygotowanego przez Center for World University Rankings (CWUR). Najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią ponownie został Uniwersytet Jagielloński, który zajął 396. miejsce na świecie.
przeczytaj więcej