Wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza kończy 10 lat! Będzie specjalna jubileuszowa wystawa
Na przełomie kwietnia i maja 2016 roku we Wrocławiu otwarto Muzeum Pana Tadeusza. To oddział Ossolineum poświęcony przede wszystkim dziełu Adama Mickiewicza, którego rękopis znajduje się w zbiorach Zakładu im. Ossolińskich. W najbliższy czwartek Muzeum rozpoczyna obchody swojego 10-lecia.
Muzeum Pana Tadeusza mieści się w Kamienicy pod Złotym Słońcem pod adresem Rynek 6. W jego wnętrzu możemy obejrzeć m.in. stałą wystawę poświęconą losom rękopisu „Pana Tadeusza” oraz zobaczyć przeróżne przedmioty i artefakty związane z samym Adamem Mickiewiczem. W muzeum funkcjonuje również wystawa „Misja: Polska”, opowiadająca o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych, a także „Pan Tadeusz Różewicz”, gdzie znajdziemy rękopisy, dokumenty i przedmioty codziennego użytku należące do tego wybitnego polskiego poety.
Z okazji 10-lecia oddziału, w 192. rocznicę wydania „Pana Tadeusza”, organizatorzy zapraszają do odwiedzenia nowej ekspozycji, odsłaniającej kulisy powstawania dzieła Adama Mickiewicza – wystawy czasowej „Zanim Pan Tadeusz stał się epopeją”. Jej głównym celem będzie rzucenie nowego światła na proces twórczy Adama Mickiewicza i postrzeganie jego dzieła w pierwszych latach po wydaniu.
– Z okazji jubileuszu chcemy pokazać coś absolutnie wyjątkowego. Po raz pierwszy publiczność zobaczy odnalezioną kilka lat temu we lwowskim Archiwum Historycznym kartę, na której Mickiewicz zapisał ostateczną wersję inwokacji. Dzięki współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie na wystawie pojawią się również osobiste drobiazgi poety, takie jak kałamarz, zegarek czy tabakiera. Kolekcję uzupełniają listy do Edwarda Odyńca (ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie) oraz rozproszone karty manuskryptu, wypożyczone m.in. z Paryża, Rzymu i Krakowa – zapowiadają organizatorzy.
Wystawę „Zanim Pan Tadeusz stał się epopeją” będzie można zobaczyć od 30 kwietnia do 31 maja 2026 r. Wstęp możliwy będzie w ramach biletu do muzeum. W najbliższy czwartek o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy. Oprowadzania kuratorskie po wystawie zaplanowano na 1, 2, 3, 5, 24, 31 maja 2026 r.
Najpopularniejsze teraz
-
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
MPK kończy współpracę z firmą Michalczewski
-
Michał Kosiński: co lajki mówią o naszej osobowości? [Re_Mind]
-
Średniowieczny epos i słowiański świt. Wyjątkowy weekend w Leśniczówce Kamionna
-
NSA rozstrzygnął: Budynek ZETO jest zabytkiem!
-
MPWiK Wrocław wzmacnia cyfrowe bezpieczeństwo wodociągów
-
Serwery Politechniki będą ogrzewać miasto
-
Rozmawialiśmy z Turkami o Dembélé. „Bardzo wartościowe ogniwo zespołu”
-
Świetlna enklawa w sercu Wrocławia. Przed nami Święto Podwórka Ruska 46
-
Mieszkania bez marży deweloperskiej. SM „Jedynka” rozpoczyna Aleję Platanową 2 we Wrocławiu
-
Chińska platforma zakupowa otwiera centrum dystrybucyjne pod Wrocławiem
-
To ostatni moment na złożenie wniosku o 800+. Kto się spóźni, może stracić pieniądze
-
Wieża Quorum ma już 137 metrów. Inwestycja zbliża się do finału [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
Latynoskie hity otwierają letni sezon tańca pod chmurką
Najpopularniejsze
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
MPK kończy współpracę z firmą Michalczewski
Przez ponad 10 lat firma Michalczewski była częścią codziennych podróży mieszkańców Wrocławia. Współpraca rozpoczęła się na mocy umowy zawartej na dekadę, a w 2025 roku — w ramach ugody mediacyjnej — została częściowo przedłużona o kolejnych 12 miesięcy.

