Rada Miejska Wrocławia w obronie budynku ZETO. „To istotny element dziedzictwa”

Wroclife • 2026-04-24 Rada Miejska Wrocławia w obronie budynku ZETO. „To istotny element dziedzictwa”

Podczas czwartkowej sesji wrocławscy radni przyjęli stanowisko ws. budynku ZETO przy ul. Ofiar Oświęcimskich. W dokumencie podkreślono, że charakterystyczna budowla „stanowi istotny element dziedzictwa historycznego, kulturowego i architektonicznego Wrocławia, który zasługuje na zachowanie i ochronę”.

Stanowisko w sprawie budynku ZETO to odpowiedź na pomysły właściciela obiektu związane z jego potencjalną przebudową. Rada Miejska Wrocławia w swoim stanowisku wskazała, że budynek z lat 60. XX wieku stanowi ważny element dziedzictwa historycznego i architektonicznego nie tylko Wrocławia, ale i całej polskiej informatyki. W dokumencie wskazano, że obiekt wyróżnia się autentyczną formą, unikalną elewacją oraz zachowanym wystrojem wnętrz. Stanowisko podkreśla konieczność ochrony bryły i proporcji budynku jako istotnego ogniwa w powojennej historii i tożsamości miasta.

– Budynek jest jednym z najlepszych przykładów powojennego modernizmu we Wrocławiu. Uzyskał niedawno prawomocny wpis do rejestru zabytków, co daje mu solidną ochronę prawną. Niemniej działania inwestora, który przedstawił w internecie m.in. propozycję bardzo daleko idącej przebudowy, budzą niepokój – skomentowała po sesji Joanna Urbańska-Jaworska z UM Wrocławia, która zapewniła, że wrocławski magistrat już wcześniej prowadził działania mające na celu zachowanie budowli. Niezależnie od stanowiska Rady Miejskiej Wydział Planowania Urzędu Miejskiego jest w trakcie opracowywania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który dodatkowo pomógłby w ochronie walorów tego obiektu oraz w możliwie najlepszym wkomponowaniu go w otoczenie – wyjaśniła.

Dodajmy, że o zachowanie budynku ZETO walczy też Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który postanowił o wpisaniu obiektu do rejestru zabytków, tym samym uniemożliwiając m.in. jego wyburzenie. Decyzja ta została uprawomocniona wyrokiem NSA pod koniec marca tego roku.

Budynek ZETO (Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej) został wybudowany w latach 1967–1969 według projektu Anny i Jerzego Tarnawskich. Jest uważany za jeden z przykładów modernizmu technologicznego, będący materialnym świadectwem narodzin polskiej informatyki. Obiekt wyróżnia się nowatorską na owe czasy horyzontalną bryłą oraz charakterystyczną elewacją w stylu op-art. W budynku najprawdopodobniej po raz pierwszy we Wrocławiu zamiast klasycznych biur zastosowano wspólną przestrzeń do pracy, którą dziś określilibyśmy mianem „open space”. Obecnie budynek jest nieczynny. W 2024 roku właścicielem obiektu jest wrocławska firma HEA Deweloper.

Najpopularniejsze

United States|NA