MPWiK ruszyło z budową nowej kanalizacji na Żernikach
Na wrocławskich Żernikach ruszyła budowa nowej sieci kanalizacyjnej, która umożliwi mieszkańcom kolejnych budynków rezygnację z szamb. Przy okazji MPWiK zamierza wyremontować sieć wodociągową biegnącą przez to osiedle.
Prace rozpoczęły się od pierwszego etapu, który obejmuje ul. Kardamonową. Kolejne etapy przewidują budowę sieci kanalizacyjnej w ul. Rumiankowej, Pieprznej, Osinieckiej i Strachowickiej. Cała inwestycja ma zakończyć się do I kwartału 2027 roku.
Zakres zadania obejmuje budowę łącznie 2,2 km sieci kanalizacji sanitarnej. W ramach inwestycji przewidziano wykonanie 62 sięgaczy kanalizacyjnych, które będą doprowadzały nową sieć do granicy działek.
– To inwestycja, która realnie zmienia codzienność mieszkańców. Kanalizacja sanitarna to dla nich nie tylko wygoda, ale także niższe koszty i wymierne korzyści dla środowiska. Wrocław jest dziś skanalizowany w 98 procentach, a my konsekwentnie realizujemy kolejne inwestycje tam, gdzie mieszkańcy czekają na dostęp do miejskiej sieci – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK Wrocław.
W planach jest też remont ok. 1,6 km obecnej sieci wodociągowej. Po zakończeniu prac wykonawca będzie musiał odtworzyć nawierzchnie jezdni, pod którymi biegną wspomniane sieci. Roboty zostały powierzone firmie ELEKTROTIM S.A. i będą kosztować blisko 16 mln zł. Część tej kwoty zostanie pokryta z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027.
Harmonogram robót został podzielony na trzy etapy:
-
Etap I: ul. Kardamonowa (marzec–czerwiec 2026 r.),
-
Etap II: ul. Rumiankowa, Pieprzna, Osiniecka i część Strachowickiej (maj–wrzesień 2026 r.),
-
Etap III: dalsza część ul. Strachowickiej (lipiec–wrzesień 2026 r.).
W MPWiK tłumaczą, że etapowanie pozwoli ograniczyć uciążliwości dla mieszkańców i utrzymać przejezdność dróg tam, gdzie jest to możliwe.
– Harmonogram został zaplanowany w taki sposób, aby prace były prowadzone sprawnie i w sposób najmniej odczuwalny dla mieszkańców. Po zakończeniu robót sieciowych nastąpi kompleksowe odtworzenie nawierzchni, a dodatkowo ZDiUM wybuduje nowe chodniki i oświetlenie uliczne, co znacząco poprawi bezpieczeństwo i estetykę przestrzeni – podkreśla Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii i Inwestycji MPWiK Wrocław.
We Wrocławiu od lat prowadzone są działania mające na celu objęcie siecią kanalizacyjną jak największej liczby nieruchomości. Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia udziela także dotacji, która jest bezzwrotnym wsparciem przy budowie przyłącza kanalizacyjnego. Podłączenie jednej nieruchomości mieszkalnej dotowane jest w wysokości 80% poniesionych kosztów, maksymalnie kwotą 6 tys. zł dla osób fizycznych i do 10 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. Formularze druków i szczegółowe zasady programu dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Najpopularniejsze teraz
-
Nowy Citroën C5 Aircross z atrakcyjną ofertą dla klientów salonu Citroen MM Cars
-
Korporacyjna śmietanka zjedzie do Wrocławia
-
Manchester United vs. AC Milan we Wrocławiu. Znamy ceny biletów
-
Wrocławski nocny półmaraton poprzedziły koncerty. Poczuj atmosferę widowisk i zobacz, co się działo
-
Koszarowa po przebudowie. Autobus A pojedzie na stałe na Sołtysowice
-
Węzeł Bielany ma szansę odetchnąć
-
Kolej w Bielawie pojedzie nad jezioro i do Gór Sowich
-
VI Wielki Piknik Charytatywny GRUPY RATUJ już 14 czerwca w Parku Grabiszyńskim
-
Robert Cialdini we Wrocławiu. Gdzie kończy się wpływ, a zaczyna manipulacja? [Re_Mind]
-
NSA rozstrzygnął: Budynek ZETO jest zabytkiem!
-
Wrocław stawia na współpracę z Koreą. Powstaną coroczne Dni Koreańskie
-
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
Wrocław Jazz Meeting na Bastionie Sakwowym. Cztery pokolenia muzyków na jednej scenie
-
Odkryte baseny przy ul. Wejherowskiej już otwarte. Zmieniło się, czekają palmy, leżaki i nauka pływania [ZOBACZ GALERIĘ]
-
Przystanek na rozmowę, czyli SILVERBUS rusza w miasto
Najpopularniejsze
Korporacyjna śmietanka zjedzie do Wrocławia
Jednym z najważniejszych gości tegorocznego ABSL Summit będzie prof. Geoffrey Hinton – laureat Nagrody Nobla i legenda świata nowych technologii, uznawany za „ojca chrzestnego sztucznej inteligencji”.
Manchester United vs. AC Milan we Wrocławiu. Znamy ceny biletów
Potwierdziły się nieoficjalne informacje, że w Super Meczu, który zostanie rozegrany 15 sierpnia na Tarczyński Arena, zmierzą się zawodnicy AC Milan i Manchesteru United.

