Wrocław zamieni się gruntami z AMW. W planach duży park na granicy Partynic i Ołtaszyna
Wrocławski magistrat jest bliski sfinalizowania umowy z Agencją Mienia Wojskowego. Przedmiotem porozumienia ma być zamiana działek, w ramach której miasto wejdzie w posiadanie 8-hektarowego terenu w rejonie ul. Ołtaszyńskiej i Zwycięskiej.
Projekt określany jest mianem „drugiego zielonego klina południa”, co stanowi nawiązanie do powstającego parku na granicy Jagodna i Wojszyc. Tym razem miasto zamierza przejąć blisko 8-hektarowy obszar przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej, w sąsiedztwie budowanego nowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. W zamian AMW ma otrzymać od gminy teren w rejonie ul. Bystrzyckiej, który będzie mógł zostać wykorzystany na cele usługowe.
W ubiegły czwartek rada miejska wyraziła zgodę na transakcję. Wrocławski magistrat informuje, że proces jest na etapie finalizacji, a oficjalne podpisanie umów może nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.
– Obszar, który właśnie pozyskujemy, oddamy mieszkańcom. Powstaną kolejne duże tereny zielone na południu Wrocławia. Tym razem skorzystają Partynice i Ołtaszyn. Przypomnę, że w zasięgu kwadransa spacerem od tego miejsca, w 2024 roku otworzyliśmy Park Krzycki z systemem zbiorników wodnych. Z kolei na Brochowie już teraz szykujemy przestrzeń pod kolejny park – koło ulicy Leonarda da Vinci. Tak, jak chciała lokalna społeczność – tłumaczy prezydent Jacek Sutryk.
Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego z 2012 roku, wspomniany teren przy Ołtaszyńskiej/Zwycięskiej może zostać wykorzystany wyłącznie pod usługi sportu, polany rekreacyjne oraz ogrody tematyczne. Plan nie pozwala w tym miejscu na zabudowę, w szczególności mieszkaniową.
Zagospodarowanie tego terenu zostanie rozpisane na kilka najbliższych lat. Powojskowa działka jest mocno zdegradowana – przed rozpoczęciem prac konieczne będzie m.in. usunięcie pozostałości po bocznicy kolejowej oraz likwidacja utwardzonych placów. Przejęcie gruntu umożliwi też wyznaczenie przejścia wzdłuż nieczynnych torów, co w przyszłości pozwoli na wytyczenie połączenia pieszo-rowerowego od pętli autobusowej przy Zwycięskiej, poprzez ogródki działkowe, aż do Promenady Krzyckiej.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


