Ruszają testy kolei aglomeracyjnej na Swojczyce. Start 9 marca!

Wroclife • 2026-02-27 Ruszają testy kolei aglomeracyjnej na Swojczyce. Start 9 marca!

Od 9 marca do kolejowych rozkładów jazdy wejdą nowe połączenia na trasie Dobrzykowice Wrocławskie – Wrocław. To inicjatywa wrocławskiego magistratu, który przeznaczy ponad 1,8 mln zł na organizację dodatkowych połączeń aglomeracyjnych. Mają one być realną alternatywą dla dojazdu i poruszania się po mieście prywatnym samochodem.

Uruchomienie dodatkowych połączeń kolejowych można uznać za test Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Od 9 marca w szczytach porannym i popołudniowym uruchomionych ma zostać dodatkowych 6 par połączeń. Stworzenie alternatywy w oparciu o komunikację publiczną jest szczególnie istotne z uwagi na utrudnienia związane z trwającą budową TAT na Swojczyce.

W ramach współpracy Urzędu Miejskiego Wrocławia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, dodatkowe połączenia będą realizowane od stacji Dobrzykowice Wrocławskie do stacji Wrocław Główny lub Nadodrze, gdzie pasażerowie będą mogli przesiąść się do komunikacji miejskiej.

Nowe połączenia kolejowe to odpowiedź na prośby mieszkańców Swojczyc. Rada Miejska Wrocławia zgodziła się na przekazanie wsparcia finansowego dla województwa. Dzięki temu przeznaczymy ponad 1,8 mln zł na poprawę komfortu podróży w czasie realizacji tej dużej inwestycji – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Testowane połączenia będą uzupełnieniem stałej oferty przewozowej realizowanej na linii Jelcz-Laskowice – Wrocław Główny. Przez Dobrzykowice obecnie kursuje 16 par połączeń Kolei Dolnośląskich, umożliwiających sprawny dojazd do Wrocławia.

Więcej połączeń Kolei Dolnośląskich ułatwi codzienne dojazdy mieszkańcom Wrocławia i całej aglomeracji, szczególnie w godzinach szczytu. Wzmocnienie oferty to efekt bardzo dobrej współpracy samorządu województwa i miasta – mówi Michał Rado, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Komunikacja kolejowa jest chętnie wykorzystywana do codziennych dojazdów przez mieszkańców podwrocławskich miejscowości, a także oddalonych od centrum osiedli samego Wrocławia. W ramach współpracy miasta i przewoźników kolejowych, posiadacze wybranych biletów czasowych oraz okresowych mogą korzystać również z pociągów KD i Polregio.

Widzimy bardzo duże zainteresowanie koleją w granicach Wrocławia. To naturalne – czas dojazdu pociągiem z Leśnicy, Psiego Pola czy Wojnowa do stacji Wrocław Główny jest trudny do osiągnięcia innym środkiem transportu. Cieszę się, że Wrocław rozwija transport kolejowy. W wielu europejskich miastach tej wielkości działa kolej miejska. Linię z Wrocławia Wojnowa Wschodniego do centrum można za taką uznać – komentuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Najpopularniejsze

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej