MPK Wrocław testuje nowe elektroniczne tablice przystankowe

Wroclife • 2026-01-08 MPK Wrocław testuje nowe elektroniczne tablice przystankowe

Na pl. Jana Pawła II we Wrocławiu zamontowana została nowa elektroniczna tablica informująca o godzinach odjazdu autobusów. To pierwszy etap testów MPK, w ramach których przewoźnik chce sprawdzić rozwiązania mogące poprawić jakość prezentowania informacji pasażerskiej.

Testowana tablica firmy SiMS, która została zamontowana na przystanku przy placu Jana Pawła II, będzie funkcjonować w tym miejscu przez pół roku. Nie będzie to jednak jedyna „inna” tablica we Wrocławiu. MPK zapowiada, że do udziału w testach zostali zaproszeni także inni producenci, którzy mogą udostępnić swoje produkty do testów.

Zależy nam na tym, aby pasażerowie otrzymywali jasną, aktualną i czytelną informację o kursowaniu pojazdów. Testy nowych urządzeń pozwolą nam ocenić różne rozwiązania w realnych warunkach i wybrać takie, które najlepiej sprawdzą się na wrocławskich przystankach – mówi prezes MPK Wrocław, Witold Woźny.

Testowana, jako pierwsza, tablica SiMS wyróżnia się tym, że zastosowano w niej kolorowy wyświetlacz, co poprawia czytelność komunikatów. Jeśli chodzi o same informacje, pozostają one bez zmian w stosunku do używanych we Wrocławiu tablic: na wyświetlaczu widzimy informację o tym, za ile minut (lub o której godzinie planowo) podjadą najbliższe autobusy danych linii. Poza tym na dole widnieje informacja o jakości powietrza. Istotnym rozwiązaniem jest to, że tablica została nieco pochylona w stronę odbiorców.

Od początku stawiamy na rozwiązania, które zwiększają czytelność informacji pasażerskiej. Możliwość stosowania kolorowych napisów pozwala wyraźnie wyróżniać ważne komunikaty i szybciej docierać z informacją do pasażerów – podkreśla wiceprezes MPK Wrocław, Przemysław Nowicki.

Celem programu testowania tablic od różnych producentów jest pozyskanie opinii o różnego rodzaju rozwiązaniach, które mogłyby zostać wdrożone przy kolejnych inwestycjach.

Najpopularniejsze