Bon ciepłowniczy we Wrocławiu. Od listopada można ubiegać się o dopłatę do rachunków
Od 3 listopada będzie można składać wnioski o „Bon ciepłowniczy”. To ogólnopolskie rozwiązanie, w ramach którego będzie można uzyskać wsparcie na opłatę rachunków za ogrzewanie. We Wrocławiu wydawaniem bonów ciepłowniczych zajmie się MOPS.
Bon ciepłowniczy to uchwalone przez Sejm rozwiązanie, które jest odpowiedzią na rosnące koszty ogrzewania sieciowego. Warto zaznaczyć, że – inaczej niż „mrożenie cen prądu” – jest to forma pomocy dla wybranej grupy osób, a nie ulga powszechna dla wszystkich. Bon zastępuje mechanizm wsparcia, który został wygaszony z końcem czerwca tego roku.
– Bon ciepłowniczy to pomoc finansowa dla mieszkańców w trudnej sytuacji materialnej, którzy korzystają z ciepła sieciowego, czyli ich budynki są podłączone do sieci ciepłowniczej – wyjaśnia Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. – Bon ciepłowniczy ma w zamierzeniu wesprzeć te gospodarstwa domowe, które doświadczają skokowego wzrostu cen ciepła systemowego z powodu wygaśnięcia mechanizmu ograniczającego ceny ciepła – dodaje dyrektor.
Ustawa przewiduje dwie edycje bonu. Będzie się można o niego starać w dwóch terminach:
-
3 listopada – 15 grudnia 2025 r. za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2025 r.
-
1 lipca – 31 sierpnia 2026 r. za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2026 r.
Bon przysługuje gospodarstwom domowym spełniającym określone warunki dochodowe oraz techniczne — korzystającym z ogrzewania systemowego (sieciowego), którego jednoskładnikowa cena ciepła netto wynosi powyżej 170 zł/GJ. I to właśnie ten warunek jest kluczowy.
– Bardzo prosimy mieszkańców Wrocławia – zanim podejmą się Państwo składania wniosków, zachęcamy, by sprawdzić dokładnie tzw. jednoskładnikową cenę ciepła netto. Należy to zrobić we wspólnocie, spółdzielni lub u zarządcy budynku. Jeśli są mieszkańcy, którzy mają podpisane umowy bezpośrednio z dostawcą ciepła, również powinni sprawdzić tę cenę. Wysokość miesięcznych opłat za centralne ogrzewanie to nie jest jednoskładnikowa cena ciepła systemowego! – podkreśla Andrzej Mańkowski, dyrektor wrocławskiego MOPS. – Z naszych wstępnych analiz wynika, że większość odbiorców ciepła sieciowego we Wrocławiu ponosi niższe koszty ciepła, niż wskazane w ustawie – dodaje Mańkowski.
Dodatkowo z pomocy mogą skorzystać tylko osoby, których dochody wynoszą mniej niż 3 272,69 zł dla gospodarstw jednoosobowych i 2 454,52 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.
– Obowiązuje tutaj jednak zasada „złotówka za złotówkę”, która oznacza, że nawet jeśli dochód mieszkańca przekracza ustawowy próg, nadal można wnioskować o bon. Jednak kwota bonu będzie pomniejszona o nadwyżkę. Przykładowo, jeśli gospodarstwo domowe przekracza o 100 zł miesięcznie próg dochodowy, to obniżymy kwotę bonu o 100 zł. Minimalna kwota bonu to 20 zł – tłumaczy Natalia Siekierka, kierowniczka Działu Świadczeń wrocławskiego MOPS.
Ile wynosi bon ciepłowniczy?
Wysokość bonu zależy od poziomu jednoskładnikowej ceny ciepła netto oraz okresu, za który składany jest wniosek:
-
Za okres od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2025 r.:
-
500 zł przy cenie 170 – 200 zł/GJ netto,
-
1 000 zł przy cenie 200 – 230 zł/GJ netto,
-
1 750 zł przy cenie powyżej 230 zł/GJ netto.
-
-
Za okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2026 r.:
-
1 000 zł przy cenie 170 – 200 zł/GJ netto,
-
2 000 zł przy cenie 200 – 230 zł/GJ netto,
-
3 500 zł przy cenie powyżej 230 zł/GJ netto.
-
Gdzie we Wrocławiu złożyć wniosek o bon ciepłowniczy?
Wnioski można złożyć elektronicznie lub osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Wnioski będą przyjmowane w dwóch lokalizacjach:
-
przy ulicy Namysłowskiej 8, w Hali GRAFIT,
-
przy ulicy Hubskiej 30–32 w godz. 7.30–15.00 (poniedziałek, wtorek, środa, piątek) oraz w godz. 7.30–16.30 (czwartek).
– Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości jednoskładnikowej ceny ciepła netto. To zaświadczenie powinien wypełnić zarządca, spółdzielnia lub wspólnota. Wzory obu dokumentów są dostępne na stronie wrocławskiego MOPS. Wniosek można złożyć także elektronicznie przez platformę ePUAP lub aplikację mObywatel – mówi Natalia Siekierka.
Wypłata bonów nastąpi po przekazaniu dotacji z budżetu państwa. Według informacji ministerstwa ma się to stać w pierwszym kwartale 2026 r.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

