Nowy szpital onkologiczny na wrocławskich Złotnikach. Jak idzie budowa?
Według zapowiedzi lokalnych polityków nowe Dolnośląskie Centrum Onkologii, które powstaje na wrocławskich Złotnikach, ma przyjąć pierwszych pacjentów już w 2028 roku. I na razie termin ten nie jest zagrożony, a wręcz według ostatnich raportów budowa jest realizowana szybciej, niż wynika to z harmonogramu.
Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przekazało, że po niespełna 6 miesięcy budowy obecnie realizowany etap prac wyprzedza harmonogram o 2 miesiące.
– Budujemy nowy szpital onkologiczny, który jest największą w historii Dolnego Śląska inwestycją w zdrowie Dolnoślązaków. Prace na budowie szpitala przebiegają z dynamiką, dzięki której obecnie stan realizacji budowy wyprzedza założenia harmonogramu o ponad 2 miesiące. Inwestycja o wartości ponad miliarda złotych powstaje dzięki współpracy i współfinansowaniu przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz rząd RP – komentuje Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W październiku ubiegłego roku na placu budowy wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek. Obecnie na placu pracuje nawet 230 osób dziennie. Dobrane technologie pozwalają prowadzić prace nawet w zimie, dzięki czemu na razie nie ma opóźnień w stosunku do przyjętego harmonogramu.
Sam budynek szpitala już wyrósł spod ziem. W najbliższych tygodniach mają rozpocząć się prace przy budowie stropów parteru szpitala oraz rozpoczęcie budowy pierwszego piętra. Tylko do tej pory zużyto 35 tys. m³ betonu – to tyle, ile potrzeba do wybudowania 14 basenów olimpijskich – oraz 4,4 tys. ton stali zbrojeniowej – tyle ile waży około 8 tys. samochodów osobowych. Na zewnątrz trwają roboty ziemne przygotowujące teren pod parkingi i drogi wewnętrzne, a także instalacja kanalizacji sanitarnej.
– Jeżeli wylalibyśmy taką ilość betonu na wrocławskim rynku, uzyskalibyśmy metr wysokości betonu. Jesteśmy mniej więcej w połowie tych prac. Przeliczając użyte do tej pory pręty na kilometry, daje nam to odległość sięgającą aż do Barcelony – mówi dr Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH.
W najbliższych tygodniach odbyć się mają prace nad stropami w obszarze CORE oraz skrzydłach A, B i E, a także dalszą budowę stropów nad poziomem „0” w pozostałych skrzydłach.
– Obecne tempo inwestycji pozwala na ukończenie stanu surowego otwartego do czerwca 2025 r. Zakończenie budowy nastąpi w drugiej połowie 2027 r., a pełne uruchomienie szpitala w 2028 r. – deklarują urzędnicy z UMWD.
Nowy szpital to niezwykle ważna inwestycja w kontekście wzrostu zachorowań na nowotwory. Duży szpital przy ul. Kosmonautów połączy w sobie placówki z pl. Hirszfelda i Grabiszyńskiej. Pacjenci w nowoczesnej placówce mogą spodziewać się kompleksowej opieki onkologicznej w najwyższym standardzie. Placówka będzie skupiała w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc.
– Nie ma w Polsce takiego szpitala, który skupia w jednym miejscu te wszystkie obszary. Jesteśmy pionierami. To spełnienie wizji, konsekwentnie realizowanej w skali kraju, a nasz szpital doskonale wpisuje się w koncepcję krajowej sieci onkologicznej. Dzięki temu projektowi zapewniamy wszystkim pacjentom – onkologicznym, pulmonologicznym i hematologicznym – dostęp do najnowocześniejszej opieki medycznej. Serdecznie dziękuję załodze za nieocenioną pracę i zaangażowanie w budowę tego niezwykłego obiektu – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


