We Wrocławiu obędzie się największa feministyczno-literacka impreza w Polsce
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu już po raz kolejny organizuje festiwal Feminatywa. To największe w Polsce wydarzenie feministyczno-literackie. Wśród atrakcji m.in. spotkania z autorkami i aktywistkami, projekcje filmów, noc poświęcona Madonnie, drag shows, quizy tematyczne, feministyczne bingo i karaoke.
Festiwal odbywał się będzie w dniach 15-23 listopada. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się we Wrocławiu pięć lat temu. Na tegorocznej edycji pojawi się 30 gościń, które będą dyskutować podczas 8 tematycznych paneli. Na publiczność czekają pokazy filmowe w Dolnośląskim Centrum Filmowym, a także warsztaty, wystawy i imprezy w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza i w miejscach siostrzeńskich.
W trakcie festiwalu będzie można wysłuchać debat nie tylko związanych ze sztuką, ale też i prelegentki związane z biznesem, badaczki i menedżerki. Nie zabraknie też panelu na temat zawodów postrzeganych, jako kobiece. Feminatywa zagości też w Coventry University Wrocław, gdzie w gronie specjalistek w różnym wieku, toczyć się będzie dyskusja o różnych perspektywach feminizmu i wpływie różnic pokoleniowych na jego postrzeganie.
W programie znalazły się też m.in. debaty o kobietach w sporcie, a także tematach postrzeganych jako tabu, manosferze (męskim odpowiedniku feminizmu) czy zasadności wybierania kobiet na patronki ulic i innych obiektów. Festiwal zamknie dzień wydarzeń w CBK Fama, podczas którego zaprezentowane zostanie pojęcie hydrofeminizmu i posłuchamy rozmowy o wodnych kontekstach cielesności.
Feminatywa to nie tylko dyskusje, ale i warsztaty, wystawy, pokazy filmowe i różnorodne wydarzenia towarzyszące. O wszystkich można przeczytać w programie festiwalu na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Również tam można zapisać się na sesję zdjęciową z fotografką, graficzką i malarką, Beatą Walkowiak oraz na warsztaty i prelekcję na temat AI ze specjalistkami z BNY Mellon.
Z okazji Feminatywy specjalne wydarzenie przygotowało Dolnośląskie Centrum Filmowe. 17 listopada odbędzie się tam Feministyczny Maraton Filmowy, podczas którego zaplanowano projekcje trzech filmów: „Jutro będzie nasze” (reż. P. Cortellesi), „Copa 71” (reż. J. Erskine, R. Ramsay) i „How to have sex” (reż. M. Manning Walker).
Klubem festiwalowym Feminatywy ponownie został Surowiec (ul. Ruska 46a), w którym będzie można przetańczyć długie listopadowe wieczory. Na publiczność festiwalu czeka szereg imprez tematycznych: noc poświęcona Madonnie, drag shows (między innymi w klimacie lat 2000), quizy tematyczne, feministyczne bingo i karaoke.
Podczas festiwalu będzie można nauczyć się wszystkiego o samobadaniu piersi, dzięki wsparciu studentek z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, które edukują na tematy związane ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym. Ich stoiska będą dostępne podczas kilku paneli dyskusyjnych.
Najpopularniejsze teraz
-
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik
-
Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców!
-
Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50
-
Błaszczykowski, Boruc, Piszczek i Mila kontra Del Piero, Rivaldo, Quaresma i Szewczenko. Już jutro wielki mecz legend na Tarczyński Arena [Jak dojechać]
-
Polska - Reszta Świata na Tarczyński Arena. Błaszczykowski, Mila, Piszczek Boruc vs. Del Piero, Rivaldo. Zobacz zdjęcia, Polacy nie dali szans rywalom.
-
Płatny Facebook, Instagram i WhatsApp? Meta zaczyna gotowanie żaby
-
Poznaj najpiękniejsze trasy kolejowe regionu. Wraca Dolnośląski Bilet Weekendowy
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Najlepsze technika we Wrocławiu. Które technikum wybrać? [LISTA, RANKING 2022]
-
Sprawdź, dokąd polecą Wrocławianie na długi weekend czerwcowy
-
Miasto wyremontuje ulicę Zaporoską
-
Płatne parkowanie pod Magnolią. Znamy nowe zasady!
-
Niedziela handlowa przed Wielkanocą. Jak w tą niedzielę otwarte są centra handlowe we Wrocławiu? [27.04.2025]
-
Rusza nabór wniosków na lokalne inicjatywy mieszkańców Dolnego Śląska
Najpopularniejsze
Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik
Pomimo tego, że trener Śląska Wrocław zapewniał na konferencji, że teraz przez drużyną przede wszystkim odpoczynek, trudno przypuszczać, że sztab szkoleniowy spoczął na laurach. Ante Šimundža zapowiada, że do kadry powinno dołączyć przynajmniej trzech piłkarzy, a możliwe, że będzie ich o jednego lub dwóch więcej.
Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców!
Wrocławskie MPWiK łączy siły ze Strażakami. Komenda Miejska PSP we Wrocławiu została właśnie ambasadorem kampanii #PijKranówkę. Działanie to wpisuje się też w miejski program „Bezpieczny Wrocław”, którego celem jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców.
