Najlepsi wrocławscy nauczyciele dostali nagrody. Po prawie 10 tys. zł
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w środę wręczył 202 dyrektorom i nauczycielom specjalne nagrody z okazji Dnia Nauczyciela. Pedagodzy, których praca została wyróżniona przez urzędników otrzymali z budżetu miasta po 9,6 tys. zł brutto.
Specjalne nagrody zostały przyznane z okazji zbliżającego się Święta Edukacji Narodowej – Dnia Nauczyciela. Powędrowały one do nauczycieli, których osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowaczej zostały ocenione jako wyjątkowe. W tym roku we Wrocławiu doceniono 202 nauczycieli i dyrektorów szkół.
– Cieszę się, że mogę Państwu wręczyć te wyróżnienia. Jak już wielokrotnie podkreślałem, we Wrocławiu mamy wspaniałych dyrektorów i nauczycieli, z których możemy być naprawdę dumni. To osoby, które z wielkim zaangażowaniem podchodzą do swoich obowiązków, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję – powiedział podczas spotkania z nagrodzonymi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Jedną z wyróżnionych osób jest Bogumiła Mandat, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr XV. – To bardzo duże wyróżnienie. Cieszę się, że moja praca jest doceniana, bo wkładam w nią naprawdę wiele serca. A wynika to z tego, że po prostu uwielbiam moich uczniów oraz nauczycieli, z którymi pracuję i których wsparcie czuję na każdym kroku. Bez tak wspaniałej ekipy wiele rzeczy byłoby niemożliwych do zrealizowania – podkreśliła dyrektorka liceum na wrocławskim Nowym Dworze.
Nauczyciele wyróżnieni przez Prezydenta Wrocławia, nie są jedynymi, którzy w tym roku otrzymają nagrody. Dyrektorzy czterech wrocławskich placówek oświatowych otrzymają także nagrody Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, a miasto wystąpiło także o przyznanie dwóm dyrektorom Nagrody Ministra Edukacji.
Ile obecnie zarabia nauczyciel?
Wynagrodzenie nauczyciela zależne jest od jego stopnia awansu. Początkujący belfer średnio może liczyć na wynagrodzenie miesięczne ok. 6,9 tys. złotych brutto, nauczyciel mianowany ok. 8,1 tys. złotych brutto, a dyplomowany 10 tys. złotych brutto. W skład tego wynagrodzenia wchodzą: wynagrodzenie zasadnicze, wszelkie dodatki oraz uśrednione dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Wrocławski magistrat podaje, że nauczyciele w naszym mieście często pracują w kilku szkołach, wyrabiając miesięcznie nawet 1,5 etatu.
Nauczyciele z Wrocławia mogą liczyć też na wsparcie w zakresie szkoleń. Tylko w 2024 r. na doskonalenie zawodowe tej grupy osób miasto Wrocław przeznaczyło ok. 6,5 mln złotych. Za te pieniądze finansowane są szkolenia, warsztaty oraz konferencje o szerokim zakresie tematycznym.
Tematyka tych zajęć w dużej części wynika z potrzeb i oczekiwań nauczycieli. To często oni najlepiej wiedzą, jaka wiedza jest im potrzebna, by uatrakcyjnić lekcje oraz poszerzać swoje umiejętności i kompetencje, np. w relacjach nauczyciel-rodzic. W ubiegłym roku szkolnym w różnego typu szkoleniach brało udział ponad 10 tys. nauczycieli.
Wciąż brakuje nauczycieli – na pomoc przychodzą emeryci i studenci
W wielu wrocławskich szkołach wciąż są wakaty na stanowiskach nauczycielskich. Magistrat szacuje, że obecnie w naszym mieście brakuje ok. tysiąca nauczycieli różnych przedmiotów. Najpoważniejsze braki kadrowe są w szkołach podstawowych i zespołach szkolno-przedszkolnych.
– Brakuje przede wszystkim nauczycieli przedmiotów ścisłych i zawodowych, pedagogów, psychologów, opiekunów świetlic oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Wielu odeszło na emeryturę, przekwalifikowało się i zmieniło zawód. A młodzi nie za bardzo chcą pracować w szkołach. Na co przede wszystkim wpływ mają niskie zarobki. Dlatego dyrektorzy cały czas poszukują pracowników m.in. wśród emerytowanych nauczycieli oraz - za zgodą kuratorium - studentów – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.
Wydatki na edukację są od lat największym obciążeniem dla budżetu miasta. W tym roku wynoszą one ok. 2,33 mld zł. To ok. 1/3 całego budżetu miasta. Subwencja, jaką rząd przekazuje miastu na prowadzenie szkół stanowi zaledwie ok. 50% tej kwoty.
– Wrocław wciąż dopłaca do oświaty, ponieważ niewystarczająca jest rządowa subwencja oświatowa. W tym roku jest to ok. 1,2 mld złotych, czyli połowa naszych wydatków. A te pieniądze przeznaczane są przede wszystkim na bieżące utrzymanie placówek oraz wynagrodzenia dla nauczycieli i administracji – komentuje dyrektor Delewski.
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
-
Czy zarabiasz więcej od przeciętnego Polaka? Są nowe dane GUS
-
Gdzie nad wodę koło Wrocławia? Naturalne kąpieliska koło Wrocławia [LISTA MIEJSC]
Najpopularniejsze
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.


