Wrocław: 72-latka straciła 81 tys. zł. Przestępcy wykorzystali WhatsAppa i Revoluta
Widmo szybkiego, dużego zysku – to argument, który działa na Polaków, jak haczyk z przynętą na ryby. Mimo licznych kampanii społecznych i apeli, ludzie chcąc się łatwo wzbogacić tracą oszczędności życia. Tak było ostatnio we Wrocławiu, gdzie 72-latka przy użyciu popularnych aplikacji na smartfona przelała złodziejom ponad 80 tys. zł.
W ostatnich latach w całej Polsce dochodzi do licznych kradzieży pieniędzy z kont. Niestety najczęściej osoby, których to dotyka same są za to odpowiedzialne. O ile, w przypadku oszustw typu „na wnuczka” wykorzystywane są negatywne emocje związane z rzekomym wypadkiem, chorobą lub innym tragicznym zdarzeniem, rośnie też liczba przestępstw popełnianych na ofiarach chcących w szybki sposób się wzbogacić.
Jeżeli w Internecie ktoś nieznajomy oferuje nam szybki, wysoki zysk, od razu powinna zapalić się nam czerwona lampka. Oszuści coraz częściej wykorzystują w swoich procederach nie tylko logotypy banków i innych instytucji, ale nawet zdjęcia znanych osób oraz polityków.
Na tego typu oszustwo dała się złapać 72-letnia mieszkanka Wrocławia, która kilka dni temu zgłosiła się na jedne z wrocławskich komisariatów. Kobieta po otrzymaniu oszukańczej oferty przez popularny komunikator, przelała oszustom 81 tys. zł.
– Przestępcy często do rozmowy z ofiarami używają aplikacji WhatsApp. Tam właśnie udało się im nakłonić kobietę do założenia konta na Revolut. Argumentem podanym przez oszustów był „szybki zysk poprzez inwestycję w kryptowaluty”. 72-latka pod namową sprawców przelała środki w kwocie ponad 81 tys. zł przez aplikacje, tracąc je – mówi st. sierż. Mateusz Ziętek z KMP we Wrocławiu.
W przestępstwach tego typu trudno później złapać sprawców. Aplikacje typu Revolut (czy popularny wśród przestępców polski system BLIK) zapewniają możliwość wykonania natychmiastowego przelewu, który nie przechodzi żadnej weryfikacji. Działa to mniej więcej tak, jakbyśmy przekazali komuś nieznajomemu gotówkę „z ręki do ręki”, bez możliwości zweryfikowania jego danych i zamiarów.
Policjanci przy okazji tej sprawy ponawiają apel dotyczący zachowania czujności w sieci. – Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku! Podejmując decyzje finansowe, zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Nigdy nikomu nie wolno udostępniać swojego konta bankowego i danych logowania, swoim kontem może zarządzać jedynie posiadacz danego rachunku. Jeżeli konsultant proponuje zainstalowanie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem to można być pewnym, że jest to oszustwo – wylicza st. sierż. Ziętek.
Oszuści obecnie wykorzystują różne techniki manipulacji, czasami może być to zwyczajny telefon, w którym złodziej podaje się za pracownika banku lub policjanta, innym razem oszustwo rozpoczyna się od SMS-a, w którym ktoś domaga się od nas dopłacenie niewielkiej kwoty za bieżące rachunki lub rzekomo nadaną na nasz adres paczkę. Wszystkie takie sytuacji powinniśmy starannie zweryfikować. Jeżeli nie mamy pewności, że osoba do nas dzwoniąca lub pisząca jest tym, za kogo się podaje – bezwzględnie powinniśmy rozłączyć się i nie odpisywać na wiadomości, a następnie samodzielnie skontaktować się z instytucją, z której ta rzekomo dzwoni (numer infolinii znajdziemy w dokumentach papierowych lub na oficjalnych stronach internetowych tej instytucji – nigdy nie oddzwaniajmy na numer, z którego telefonował do nas podejrzany konsultant”).
O każdym przypadku oszustwa informujmy też natychmiast służby pod numerem alarmowym 112.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

