Nie dla spalarni odpadów pod Wrocławiem. W sobotę kolejny protest mieszkańców

Wroclife • 2022-05-13 Nie dla spalarni odpadów pod Wrocławiem. W sobotę kolejny protest mieszkańców

Na sobotę, 14 maja swój kolejny protest zapowiedzieli mieszkańcy Wrocławia i okolicznych miejscowości, którzy sprzeciwiają się budowie spalarni odpadów na przy granicy naszego miasta. Manifestacja odbędzie się o godz. 14:00 na skrzyżowaniu ulic Konwaliowej i Forsycjowej na osiedlu Pawłowice.

Przypomnijmy, że członkowie inicjatywy „STOP wrocławskiej spalarni” już od blisko roku próbują zapobiec budowie zakładu przy na terenie Wiszni Małej, tuż przy granicy z Wrocłąwiem.

– Plan budowy takiej instalacji był trzymany w tajemnicy od przynajmniej 2019 r. Wypłynął dopiero 12 maja 2021 r. za sprawą skandalicznej umowy pomiędzy korporacją Fortum, miastem Wrocław i Gminą Wisznia Mała. Umowa dotyczyła "zapewnienia szerokich informacji”, lecz dostęp do niej był blokowany i dopiero zainteresowanie się sprawą przez Watchdog Polska doprowadziło do ujawnienia treści. Negatywnie o spalarni wypowiedziały się organizacje ekologiczne (Towarzystwo na Rzecz Ziemi, Eko-Unia, Fundacja Ekorozwoju) oraz naukowcy (ekspertyzy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i prof. Leszka Pazderskiego). Profesorowie wrocławskich uczelni podpisali się pod "Listem 40 Profesorów" potępiającym nieetyczne postępowania Fortum w prowadzeniu tej inwestycji – mówi Ewa Roskosz, organizatorka sobotniej pikiety.

Podczas pikiety pojawić się mają następujące hasła: STOP wrocławskiej spalarni, STOP dla interesów Fortum w Rosji oraz TAK dla unieważnienia miejscowego planu.

Najpopularniejsze