Kto z Wrocławia będzie kandydował do Parlamentu Europejskiego? Na liście były i niedoszli prezydenci, popularne nazwiska i „spadochroniarze” [LISTA KANDYDATÓW]
Maraton wyborczy trwa – już 9 czerwca 2024 r. Polacy znowu wybiorą się do urn i tym razem będą wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Znane są już listy kandydatów do Europarlamentu. O mandaty z Wrocławia rywalizować będą m.in. niedoszli prezydenci Wrocławia, a także ogólnopolscy politycy i świeżo upieczeni samorządowcy, którzy chcą zamienić radę miejską i sejmik na posadę w Brukseli.
W Polce europarlamentarzystów wybiera się w 13 okręgach. Wrocław głosuje na listy z okręgu 12 obejmującego swoim obszarem województwa dolnośląskie i opolskie. W tych wyborach ordynacja jest nieco inna niż w wyborach parlamentarnych. Polskę w Parlamencie Europejskim będzie reprezentować 53 deputowanych, ale do ogłoszenia wyniku wyborów nie będzie wiadomo, ilu reprezentantów zostanie wybranych w danym okręgu – to uzależnione będzie od liczby osób, które w danym okręgu wezmą udział w wyborach.
Okręg wrocławsko-opolski jest okręgiem dużym, co oznacza, że liczba głosujących może być tu również bardzo duża, a to przełoży się na większą liczbę mandatów niż w innych regionach Polski. Właśnie to sprawia, że listy wrocławskie przyciągają wielu tzw. spadochroniarzy czyli polityków związanych z innymi regionami kraju, ale startującymi z naszego okręgu.
Warto jednak pamiętać, że ustalane przez liderów partii miejsce na liście to tylko pomoc dla danego polityka w uzyskaniu lepszego wyniku, o tym kto z danej listy dostanie się do Europarlamentu decydują wyborcy: jeżeli kandydat z dalszego miejsca uzyska lepszy wynik od „jedynki”, to ten kandydat, a nie lider listy, pojedzie do Brukseli.
Sprawdź, kto w czerwcowych wyborach będzie walczył o mandaty do PE z okręgu nr 12 obejmującego województwa dolnośląskie i opolskie:
Lista kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu Wrocław-Opole
KKW Koalicja Obywatelska
Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera były, legendarny Prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski – obecnie poseł na sejm, ale posiadający już doświadczenie w Europarlamencie (2014–2019). Na drugim miejscu znalazł się opolski działacz Platformy Obywatelskiej, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. O reelekcję walczyć z tej listy będzie też obecny europoseł Jarosław Duda, zaś o powrót do Brukseli powalczy Danuta Jazłowiecka.
Kandydaci KO do Parlamentu Europejskiego:
-
ZDROJEWSKI Bogdan Andrzej
-
BUŁA Andrzej
-
BIELAWSKA Sylwia Alina
-
JAZŁOWIECKA Danuta
-
DUDA Jarosław
-
BERA Emilian Stanisław
-
DRZEWIECKI Piotr Daniel
-
OWCZAREK‑PRĘDA Edyta Jolanta
-
OSIPIŃSKA Urszula
-
ŻABSKA Anna Maria
Konfederacja
Konfederacja w okręgu wrocławsko-opolskim stawia na posła z okręgu… gdyńskiego. Stanisław Tyszka to znany ogólnopolski polityk, który w przeszłości współpracował z Pawłem Kukizem, jednak ich drogi rozeszły się w 2022 roku. Na wrocławskiej liście Konfederacji nie brakuje jednak znanych lokalnych działaczy. Z ostatniego miejsca startuje Robert Grzechnik – jeden z kwietniowych kandydatów na Prezydenta Wrocławia i były radny miejski. „Dwójką” jest lokalna działaczka Korony Grzegorza Brauna Marta Czech.
Kandydaci Konfederacji do Parlamentu Europejskiego:
-
TYSZKA Stanisław
-
CZECH Marta Anna
-
PIOTROWSKI Maciej Janusz
-
PŁACZEK Grzegorz Adam
-
KIEPURA Aleksandra Maria
-
WILK Ryszard Jakub
-
KLIMEK Paulina Joanna
-
SKAWIŃSKI Ryszard Stanisław
-
WĘGRZYN Dorota Elżbieta
-
GRZECHNIK Robert Sebastian
Lewica
Lewica we Wrocławiu postawi na rozpoznawalne w całym kraju nazwisko – liderem listy będzie poseł Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości, prawnik, działacz na rzecz LGBT, prywatnie partner współprzewodniczącego swojej partii Roberta Biedronia. Na dalszych miejscach znajdziemy świeżo upieczonych samorządowców: Anna Kołodziej w kwietniu została wybrana na Radną Miejską Wrocławia, a Marta Stożek na radną Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Kandydaci Lewicy do Parlamentu Europejskiego:
-
ŚMISZEK Krzysztof Jan
-
KOŁODZIEJ Anna Maria
-
STOŻEK Marta Magdalena
-
SEKUŁA‑SZMAJDZIŃSKA Małgorzata Helena
-
KAMPA Paweł Jan
-
MOSKAL‑SŁANIEWSKA Beata Małgorzata
-
MAŚLAK Robert
-
PAWNUK Dorota Jadwiga
-
LUBINIECKA‑RÓŻYŁO Katarzyna Elżbieta
-
SIKORA Arkadiusz
Prawo i Sprawiedliwość
Prawo i Sprawiedliwość stawia na sprawdzony duet: o reelekcję z dwóch pierwszych miejsc będą walczyć Anna Zalewska i Beata Kempa. Do Europarlamentu chce dostać się też m.in. były minister Michał Dworczyk.
Kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego:
-
ZALEWSKA Anna Elżbieta
-
KEMPA Beata Agnieszka
-
DWORCZYK Michał Paweł
-
BORTNICZUK Kamil
-
SOIN Agnieszka Anna
-
POGODA Szymon Marek
-
PECZKIS Grzegorz
-
MRÓZ Krzysztof Stanisław
-
DOMAGAŁA Krzysztof Marek
-
POROWSKA Iwona
Trzecia Droga – PSL Polska 2050
Trzecia Droga czyli sojusz PSL-u i Polski 2050 Szymona Hołowni we Wrocławiu stawia na krakowiankę Różę Thun, która w Europarlamencie zasiada już od trzech kadencji. Koalicja ta już w poprzednich wyborach parlamentarnych uznała, że wyborców z naszego regionu wcale nie musi reprezentować tubylec (mandat z pierwszego miejsca we Wrocławiu wywalczył wówczas łodzianin Tomasz Zimoch). Na ostatnim miejscu listy znajdziemy za to niedoszłą prezydentkę Wrocławia Izabelę Bodnar. Wrocławscy wyborczy tej formacji będą mieli też do wyboru znanego posła, byłego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru oraz szefa dolnośląskiego PSL, wiceministra infrastruktury, wybranego w kwietniu na radnego sejmiku Pawła Gancarza.
Kandydaci Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego (lista nieoficjalna - PKW wciążnie ogłosiła zarejestrowanych kandydatów tego komitetu):
-
THUN Róża
-
GANCARZ Paweł
-
PETRU Ryszard
-
OSZAŃCA Marcin
-
ZIUBRAK Magdalena
-
BRONOWICAK Joanna
-
ROJEWSKI Arkadiusz
-
PAWŁOWSKA Edyta
-
FITOWSKI Piotr
-
BODNAR Izabela
Najpopularniejsze teraz
-
Znamy sparingpartnerów Śląska Wrocław. Pierwszy transfer może zostać dopięty jeszcze w tym tygodniu.
-
Znamy terminarz Ekstraklasy. Na początek wymagający rywale
-
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
-
Malaly Dembele w Śląsku Wrocław
-
Drogowcy nie jadą na urlop. We Wrocławiu szykuje się remontowe lato
-
Kolej w Bielawie pojedzie nad jezioro i do Gór Sowich
-
Nowy Citroën C5 Aircross z atrakcyjną ofertą dla klientów salonu Citroen MM Cars
-
Peugeot seria Edition - cena WOW
-
Pierwszy transfer Śląska Wrocław
-
Woda w restauracji za darmo. Właściciele lokali podchodzą do pomysłu z dystansem.
-
Korporacyjna śmietanka zjedzie do Wrocławia
-
Zielony Klin Południa coraz bliżej. Ruszają przygotowania do wielkiej inwestycji
-
Manchester United vs. AC Milan we Wrocławiu. Znamy ceny biletów
-
Wrocław Jazz Meeting na Bastionie Sakwowym. Cztery pokolenia muzyków na jednej scenie
-
Sezon na grzyby 2025. Gdzie na grzyby we Wrocławiu? [GRZYBOBRANIE 2025]
Najpopularniejsze
Znamy terminarz Ekstraklasy. Na początek wymagający rywale
Nie ma wielu momentów, w których można pozwolić sobie na chwilę oddechu.
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
Umówmy się: Polanica-Zdrój to nie Sopot, nie ma tu rozmachu Krynicy, a widoki nie zapierają tchu w piersiach tak jak w Karkonoszach. I bardzo dobrze. Ta leżąca u stóp Gór Stołowych i Bystrzyckich miejscowość wygrywa właśnie tym, że nie próbuje nikogo oszołomić. W niewymuszony sposób jest kameralna, czysta i spokojna. Bywalcy, którzy zaglądają tu regularnie, doskonale wiedzą, że choć w Polsce znajdziemy miejsca bardziej spektakularne, to Polanica ma w sobie nonszalancję i grację, których trudno szukać gdzie indziej.

