SP108 z Wrocławia pierwszą publiczną podstawówką realizującą międzynarodowy program IB
W Szkole Podstawowej nr 108 przy ul. Chrobrego na Nadodrzu rozpoczęła się realizacja nauczania zgodna z programem IB PYP. Wrocławska szkoła jest pierwszą polską publiczną podstawówką, która dołączyła do elitarnego grona szkół realizujących ten projekt.
Program International Baccalaureate Primary Years Programme to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana w 1997 r. w Genewie mająca na celu realizację w wybranych szkołach programów stawiających na świadomość międzykulturową, pracę w grupach, motywowanie do działania, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz znajomości języków obcych.
Do tej pory we Wrocławiu z podobnego programu korzystało V LO. Teraz program wdrożony został w SP 108, by mogły wziąć w nim udział także najmłodsze dzieci.
– Dołączenie wrocławskiej podstawówki do elitarnego grona placówek, realizujących międzynarodowy program IB, to bardzo ważne osiągniecie. Tym bardziej, że nasza „stoósemka” to pierwsza w kraju publiczna szkoła podstawowa z tym programem – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – To potwierdza tylko moje przekonanie, że mamy we Wrocławiu wspaniałych dyrektorów i nauczycieli, dla których ważna jest wysoka jakość edukacji. Mamy też fantastyczną młodzież, która chce się uczyć i rozwijać – dodaje.
W programie IB uczestniczą klasy I-IV - w sumie 170 uczniów. Natomiast wszyscy nauczyciele w placówce zostali przeszkoleni przez specjalistów z IB i otrzymali certyfikaty upoważniające do pracy w tym programie. Przygotowania do wdrożenia programu trwały trzy lata.
– Wspieramy dyrektorów wrocławskich placówek w realizacji programów międzynarodowych. Program IB PYP to kolejny krok w stronę edukacji przyszłości. Uzupełnia też międzynarodową ofertę oświatową w naszym mieście. Program IB, na poziomie szkoły ponadpodstawowej, realizowany jest już w V LO we Wrocławiu – podkreśla Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.
Lekcje prowadzone w szkole różnią się od tych prowadzonych w innych placówkach, dużo większą liczbą zadań do wykonania w grupach oraz tym, że nauka odbywa się bez podręczników, a język angielski jest wykorzystywany nie tylko na lekcjach z jednego przedmiotu, a wplatany także na pozostałych przedmiotach.
– Dla nas to wielkie wyróżnienie, które poprzedzone było trzyletnimi przygotowaniami. Ale wiemy, że było warto. Zajęcia realizowane w ramach programu IB PYP bardzo się spodobały naszym uczniom, którzy aktywnie w nich uczestniczą. To mali odkrywcy, zachęcani do zadawania pytań, samodzielnego poszukiwania odpowiedzi i kreatywnego rozwiązywania problemów – mówi dyrektorka SP nr 108 Stanisława Socha. – Jeżeli chodzi o język angielski, to uczniowie objęci tym programem mają więcej godzin, niż wynika to z ramowego planu nauczania. Poza tym nauczyciele indywidualnie wykorzystują angielski do prowadzenia innych zajęć – dodaje.
Najpopularniejsze teraz
-
Do 20 tys. zł na wydanie płyty lub singla. Wrocław uruchamia program dla lokalnych muzyków
-
Rowery Kross dla nastolatka: co warto sprawdzić?
-
Wrocław: 16 kamer znów poluje na piratów drogowych. System RedLight wrócił!
-
Zabytkowym pociągiem z Wrocławia w Góry Sowie
-
Oto najlepsze licea we Wrocławiu. Jedna szkoła w krajowej dziesiątce [RANKING 2026]
-
Amazon otwiera centrum logistyczne w Dobromierzu koło Świdnicy. 1000 nowych miejsc pracy i stawki od 31,50 zł brutto za godzinę
-
24 nowe instytucje w programie Nasz Wrocław. Do 2 wejdziemy za darmo!
-
Europejski turniej baseballu we Wrocławiu. Droga na Olimpiadę Los Angeles 2028
-
Wrocław: Kompletnie pijani nastolatkowie zdewastowali przystanek przy Zwycięskiej [ZDJĘCIA]
-
We Wrocławiu powstało Centrum Druku 3D. Sprawdziliśmy, co tam się drukuje [ZDJĘCIA, WIDEO]
-
Jagodno i Wojszyce wreszcie doczekają się parku! Wrocław przejął teren pod Zielony Klin Południa
-
Wrocław: Od lipca o 19,5% wzrosną ceny za wodę i ścieki [NOWE STAWKI]
-
Wrocław: Koniec darmowego MPK dla Ukraińców
-
Dwa nowe sklepy we Wroclavii. 400 m² dla miłośników mody [ZDJĘCIA]
-
Park Szczytnicki przechodzi metamorfozę. Wrocław odnawia jedno z najcenniejszych miejsc w mieście
Najpopularniejsze
Rowery Kross dla nastolatka: co warto sprawdzić?
Czy wiesz, że zestawienie parametrów modeli młodzieżowych z 2024 r. pokazuje, że różnica między rowerem ważącym 11-12 kg a modelem 16-17 kg jest dla nastolatka odczuwalna podobnie jak kilka dodatkowych kilogramów plecaka? Wpływa na rozpędzanie, podjazdy, wnoszenie po schodach i manewrowanie przy małej prędkości.
Wrocław: 16 kamer znów poluje na piratów drogowych. System RedLight wrócił!
Generalny Inspektorat Transportu Drogowego w poniedziałek, w samo południe uruchomił na skrzyżowaniu ul. Na Ostatnim Groszu i Bystrzyckiej system RedLight. To system kamer, który ma być batem na kierowców.


