Wrocław zawsze poddaje się ostatni: mija 77 lat od kapitulacji Festung Breslau
6 maja 1945 roku poddała się ostatnia twierdza Hitlera: Festung Breslau. Konsekwencje tragicznej historii oblężonego miasta widzimy do dnia dzisiejszego.
Jedna z ostatnich bitew drugiej wojny światowej rozegrała się tutaj - w miejscach, gdzie mieszkamy, żyjemy, chodzimy na zakupy. O tragicznych losach obleganego Wrocławia i jego mieszkańców opowiadają członkowie grupy Echa z Festung Breslau, którzy od kilku lat zbierają relacje osób, które przeżyły tamte wydarzenia.
Oblężenie Wrocławia rozpoczęło się 13 lutego i trwało do 6 maja 1945 roku. Ewakuację ludności cywilnej rozpoczęto w styczniu 1945 roku, miasto liczyło wtedy około miliona mieszkańców. Najbardziej dramatyczne wydarzenia rozegrały się 20 stycznia – z powodu braku dostatecznej liczy środków transportu zarządzono pieszą ewakuację. Z powodu mrozów, zmęczenia i chorób podczas podróży zmarło około 90 tys. osób. O ich dramacie możemy przeczytać w relacji Güntera Böddekera, niemieckiego dziennikarza i publicysty, przytoczonej przez fanpage Echa z Festung Breslau.
Elementem, który zdecydował o przebiegu natarcia na miasto była Odra. Wojska radzieckie wkroczyły od południa. Jako pierwsze zostały zajęte osiedla Żerniki, Klecina, Złotniki, Oporów, Partynice, Ołtaszyn i Brochów. 23 lutego Niemcy rozpoczęli wyburzanie placu Grunwaldzkiego pod budowę nowego lotniska – istniało ryzyko, że główne lotnisko na Gądowie zostanie wkrótce zajęte przez armię radziecką. 1 kwietnia nastąpiły druzgocące dla centrum miasta naloty bombowe, w których wzięło udział 750 samolotów.
Mimo wszystko Hitler nakazał bronić miasta „do ostatniego człowieka”. Kapitulacja nastąpiła po samobójstwie przywódy Nazistów, 6 maja 1945. Jak czytamy na stronie wrocławskich badaczy – przyczyn było jednak o wiele więcej.
Być może największym, choć nie tak oczywistym śladem walk o Wrocław jest kształt i zabudowa południowych części miasta. Przedwojenne Krzyki, Partynice, Powstańców Śląskich (niegdyś dzielnica cesarza Wilhelma) zostały w czasie wojny całkowicie zrównane z ziemią. W latach powojennych był to ponadstuhektaowy, pusty obszar. Odbudowę rozpoczęto kilkanaście lat później – od podstaw zostały tam zbudowane ikony planowania przestrzennego czasów socjalizmu: osiedla Anna, Barbara, Celina i Dorota, w których mieszka do tej pory kilkadziesiąt tysięcy osób.
Najpopularniejsze teraz
-
Awantura na lotnisku Pięć kobiet wyprowadzonych z pokładu samolotu.
-
Michał Kosiński: co lajki mówią o naszej osobowości? [Re_Mind]
-
Trwa nabór do Politechniki Trzeciego Wieku. Jest 200 miejsc
-
Politechnika Wrocławska dostała zgodę na kształcenie lekarzy. Medycyna na PWr startuje w następnym semestrze
-
Wrocław rozbudowuje Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt [ZDJĘCIA]
-
Będzie kontynuacja rozbudowy wrocławskiego lotniska. Terminal pasażerski ma być dwa razy większy
-
Wrocławianie wywożą śmieci na potęgę. Jakie odpady najczęściej trafiają do PSZOK?
-
Kąpieliska i baseny we Wrocławiu. Ile w 2025 r. kosztują bilety?
-
Od rana do nocy na wrocławskiej Pergoli! Sprawdź sportowe, muzyczne i rodzinne hity Hali Stulecia
-
Gdzie oglądać mecze we Wrocławiu? W tych pubach można oglądać Mundial 2022 w Katarze [LISTA]
-
Na ryby, na Glinianki. Stawy Milickie pomogą zarybić wrocławskie łowisko
-
Wrocław: Mężczyzna z amnezją spał na klatce schodowej. Czy wiesz kto to jest? [ZDJĘCIE]
-
We Wrocławiu nie będzie osobnego kontenera do segregacji ubrań. Miasto ma inne rozwiązanie - rusza SZOT [HARMONOGRAM]
-
Wielki powrót fontanny przy Hali Stulecia. Po awarii spowodowanej piorunem harmonogrma pokazów znów aktualny! [ZOBACZ UDERZENIE]
-
Student we Wrocławiu. Czy opłaca się kupić bilet miesięczny na MPK? [CENY, ZASADY, RODZAJE BILETÓW]
Najpopularniejsze
Michał Kosiński: co lajki mówią o naszej osobowości? [Re_Mind]
Ile można dowiedzieć się o człowieku z danych, które mimochodem zostawia w sieci? O tym 24 czerwca podczas Re_Mind we Wrocławiu opowie Michał Kosiński, badacz ze Stanford Graduate School of Business.
Trwa nabór do Politechniki Trzeciego Wieku. Jest 200 miejsc
Seniorzy mogą zgłaszać się do 10 lipca do Politechniki Trzeciego Wieku przy Politechnice Wrocławskiej. W programie znalazły się wykłady, zajęcia laboratoryjne oraz warsztaty z nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji i druku 3D.

