Rekord wrocławskiego zoo i fundacji. Prawie milion złotych na zagrożone gatunki
Dokładnie 916 tys. zł – tyle w 2023 roku zebrała działająca przy wrocławski zoo Fundacja Dodo. Organizacja zajmuje się finansowaniem ochrony zagrożonych gatunków zwierząt. W ostatnim roku fundacja zaangażowała się w 32 projekty na 4 kontynentach.
Wśród zwierząt objętych pomocą fundacji nalazły się m.in. tygrysy sumatrzańskie, lemury katta, pantery śnieżne, pingwiny przylądkowe, orangutany borneańskie, kanczyle srebrzyste (zwane potocznie myszojeleniami oraz pangoliny.
Wpływy na konto fundacji rosną z roku na rok. W 2022 gdy uzbierano 834 tys. zł, władze zoo chwaliły się rekordem. Kolejny padł w ubiegłym roku, kiedy to udało się uzbierać 916 tys. zł. Pieniądze na konto fundacji wpływają zarówno od indywidualnych darczyńców, ale też z dodatkowych dopłat do biletów do wrocławskiego Ogrodu czy pakietów startowych biegu Wild Run. To ostatnie źródło przyniosło fundacji aż 88 tys. zł dochodu. Rekordowy był też wpływ z 1,5% podatku przekazywanego przez osoby składające formularze PIT. Pieniądze na rzecz fundacji były zbierane też podczas innych lokalnych imprez.
Fundacja w ostatnim czasie sfinansowała projekty mające na celu ochronę rzadkich gatunków zwierząt na 4 różnych kontynentach. Wśród nich było m.in. ustawianie fotopułapek i wsparcie lokalnego patroluw Azji Południowo-Wschodniej zajmującego się usuwaniem wnyków. Fundacja finansowała także m.in. projekt projekt badawczy, którego celem było znalezienie pozostałych populacji kanczyla srebrnogrzbietego w Wietnamie oraz budowa wybieg do hodowli zachowawczej tego gatunku.
– Niezmiennie, od początku naszego utworzenia w 2016 roku, cieszymy się, że mamy możliwość wspierać tak wyjątkowe projekty w Azji, Afryce czy w Polsce dzięki inicjatywom podejmowanym przez nas, a także dzięki wspaniałym darczyńcom i sponsorom. Wiemy, że potrzeby są ogromne i niestety degradacja środowiska oraz kłusownictwo ciągle mają miejsce. Wierzymy, że warto podejmować nasze działania ochroniarskie i przekierowywać środki do dalekich zakątków świata w celu ochrony zagrożonych, często endemicznych gatunków zwierząt – mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO. – Wszystkie organizacje, które otrzymały w 2023 roku środki od zoo i DODO bardzo dziękują Państwu, doceniają te działania. Mamy nadzieję, że w 2024 roku uda nam się powtórzyć sukces. Już dziś bardzo prosimy pamiętać o Fundacji Zoo Wrocław Dodo przy rozliczaniu podatku dochodowego za 2023 rok – dodaje.
Organizacja chwali się też licznymi sukcesami w dziedzinie ochrony gatunków. Jednym z najbardziej sensacyjnych doniesień była zmiana statusu oryksa szablorogiego z „wyginął w naturze” na „zagrożony wyginięciem”.
– To oczywiście nie sukces tylko naszego zoo i fundacji. Działania na rzecz tego gatunku podejmowało i ciągle podejmuje bardzo dużo ogrodów zoologicznych, rządów państw, organizacje non profit od wielu dekad. Fakt, że z ZOO Wrocław i z Fundacji ZOO Wrocław – DODO od 2017 roku płyną środki na projekty reintrodukcji oryksów do Sahara Conservation Fund oraz Marwell Wildlife – organizacji bezpośrednio zaangażowanych w ochronę tych zwierząt – bardzo nas cieszy – mówi Marta Zając, dyrektor generalna wrocławskiego zoo.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


