Dziś dzień lotnika! Wiedzieliście, że Wrocław ma taki wkład w rozwój światowego lotnictwa?
7 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. Niewiele osób wie, że we Wrocławiu aż dwie uczelnie kształcą studentów dziedzinie inżynierii lotniczej. Młodzi ludzie uczą się budować samoloty na Politechnice Wrocławskiej oraz w we wrocławskiej filii brytyjskiego Coventry University. Do tego mamy renomowane Lotnicze Zakłady Naukowe, które przygotowują uczniów na poziomie szkoły średniej.
Dzień Lotnictwa Cywilnego został ustanowiony kilka lat temu przez ONZ. W ten sposób organizacja chciała zwrócić uwagę na jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi światowej gospodarki.
Transport pasażerski i cargo to obecnie kluczowe elementy światowej gospodarki. Branża transportu lotniczego nie tylko wnosi istotny wkład we wzrost społeczno-gospodarczy, ale ma także ogromne znaczenie, jako katalizator rozwoju gospodarczego, tworząc miejsca pracy, wspierając turystykę i lokalny biznes oraz stymulując inwestycje zagraniczne i handel międzynarodowy.
Także i Wrocław ma swój wkład w rozwój branży lotniczej. W naszym mieście działają Lotnicze Zakłady Naukowe, w ramach których kształceni są technicy pracujący w lotnictwie. Inżynierów lotniczych na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym kształci też Politechnika Wrocławska, a od niedawna także wrocławska filia Coventry University z Wielkiej Brytani. Na Dolynm Śląsku produkowane są też części do samolotów wykorzystywane przez głównych producentów statków powietrznych tj. Airbus, Boeing czy Lockheed.
Komponenty do statków powietrznych powstają m.in. w zakładzie Collins Aerospace przy ul. Bierutowskiej we Wrocławiu. Na co dzień pracuje tam 1,3 tys. osób.
– Nasi pracownicy każdego dnia pracują nad rozwijaniem inteligentnych rozwiązań, tak aby latanie było jeszcze bardziej bezpieczne i wydajne. Funkcjonują tu trzy działy: Napraw i Remontów, Centrum Inżynieryjne oraz Centrum Produkcji nowych komponentów. Wrocławski zakład zajmuje się konstruowaniem, wytwarzaniem oraz serwisowaniem, specjalizuje się w systemach, a także elementach układów hydraulicznych i pneumatycznych stosowanych w systemach: paliwowych, zarządzania powietrzem w kabinie, bezpieczeństwa i sterowania samolotem. Branża lotnicza staje przed coraz to nowszymi wyzwaniami, co napędza do ciągłego rozwoju i spełniania marzenia firmy o produkcji części o najwyższej jakości, które będą obecne we wszystkich głównych samolotach na świecie – opowiada Damian Kowalski z Collins Aerospace Wrocław.
Najpopularniejsze teraz
-
Pociągi znów kursują między Wielkopolską a Dolnym Śląskiem. Zakończono modernizację linii za 180 mln zł
-
Centrum Technologiczne ESA jednak w Warszawie
-
Pisarz wyklęty przez PRL patronem tramwaju. Tramwaj Marka Hłaski wyruszył w miasto
-
Wrocław: Od 1 stycznia podwyżka opłat dodatkowych za parkowanie w SPP
-
Na Maślicach powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa
-
Brutalny samosąd we Wrocławiu. Pobili i ogolili głowę Ukraińca, wszystko nagrali telefonem
-
Wrocław: Złodziej na hulajnodze zrywa kobietom łańcuszki. Grasuje na Krzykach i Fabrycznej [ZDJĘCIA]
-
Kolejny tysiąc mieszkań komunalnych na sprzedaż. Można je kupić za 60% ceny rynkowej
-
Coraz więcej rannych w wypadkach z udziałem hulajnóg. W dwa lata wzrost o 181%
-
Oto najlepsze licea we Wrocławiu. Jedna szkoła w krajowej dziesiątce [RANKING 2026]
-
Nowe lodowisko we Wrocławiu otwarte! Zobacz zdjęcia z pierwszych dni [GALERIA]
-
Kolejny rekord odwiedzin Aquaparku Wrocław! 2,5-milionowy gość przyjechał z Kołobrzegu
-
Piwo pod chmurką we Wrocławiu? Gdzie można legalnie pić alkohol na dworze? [MAPA, LISTA MIEJSC]
-
Wrocław: Kierowca pędził przez Wrocław 121 km/h. Na pokładzie miał rodzącą kobietę [WIDEO]
-
Ed Sheeran dotrzymał słowa. Zaśpiewał swoją piosenkę po polsku [WIDEO]
Najpopularniejsze
Centrum Technologiczne ESA jednak w Warszawie
Polski rząd i Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiły dzisiaj, że Centrum Technologiczne ESA, o które starało się kilka polskich miast – w tym Wrocław, powstanie w Warszawie.
Pisarz wyklęty przez PRL patronem tramwaju. Tramwaj Marka Hłaski wyruszył w miasto
Marek Hłasko – związany z Wrocławiem pisarz, wykręty w czasach PRL, został w piątek patronem wrocławskiego tramwaju nr 3306.


