Wrocław rok temu wprowadził e-kontrole biletów parkingowych. Miesięczne dochody miasta z kar wzrosły o ponad pół miliona złotych

Wroclife • 2023-11-23 Wrocław rok temu wprowadził e-kontrole biletów parkingowych. Miesięczne dochody miasta z kar wzrosły o ponad pół miliona złotych

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta podsumowuje pierwszy rok funkcjonowania automatycznego systemu kontroli biletów parkingowych. Gdy wprowadzano system urzędnicy tłumaczyli, że jeden samochód wyposażony w system jest w stanie skontrolować 10 razy więcej aut niż jeden parkingowy… i wygląda na to, że mieli rację.

Dwa pojazdy wyposażone w infrastrukturę do weryfikowania opłat za parkowanie na miejskich parkingach we Wrocławiu pojawiły się w ubiegłoroczne wakacje. Po trzech miesiącach testów, system zaczął działać pełną parą.

Wdrożenie automatycznego systemu sprawiło, że liczba pieszych patroli zajmujących się kontrola biletów parkingowych spadła z 21 osób w 2021 roku, do 2 osób obecnie. W sposób tradycyjny pracownicy wciąż kontrolują kilka miejsc, w których kontrola automatyczna jest problematyczna.

Skuteczność działania automatycznego systemu w stosunku do rozwiązania z wykorzystaniem pieszych parkingowych widoczna jest w statystykach i liczbie wystawionych „mandatów”:

  • w IV kwartale 2021 r. – przy pomocy 21 kontrolerów ZDiUM i KBU wystawiono 16 370 zawiadomień o stwierdzeniu braku wniesionej opłaty,

  • w analogicznym okresie 2022 r. wystawiono aż 21 679 zawiadomień, z czego 15 556 pochodziło z e-kontroli a tylko 6 116 z kontroli pieszych za pomocą 13 kontrolerów.

To właśnie te badania zaowocowały jeszcze większym ograniczeniem liczby pieszych patroli. Od początku roku w sposób tradycyjny opłaty za parkowanie kontrolują już tylko dwie osoby. Pozostali pracownicy zajmują się m.in. weryfikacją zasadności kar naliczonych przez system e-kontroli oraz kierowaniem pojazdami jeżdżącymi w strefie.

– W ciągu pierwszego półrocza br. za pomocą pojazdów skanujących mogliśmy przeprowadzić ponad milion kontroli, co dało efekt w postaci 43 335 wystawionych zawiadomień. Miesięcznie średnio było to ponad 7,2 tys. zawiadomień. Analogiczny okres roku 2022 to niespełna 31 tys. zawiadomień za pół roku, czyli tylko 5 tys. wystawionych zawiadomień na miesiąc – wylicza Ewa Mazur ze ZDiUM-u.

W roku 2021 r. dochód miasta z kar za brak biletu parkinowego wynosił ok. 20,34 mln zł., w roku 2022 wpływy wyniosły ponad 25,73 mln zł. Po zaledwie ośmiu miesiącach tego roku kwota ta już przekracza 21,9 mln zł. Oznacza to że miesięcznie jest to średnio ok. 600 tys. zł. więcej niż w 2022 r.

Przypomnijmy, że do kontroli biletów parkingowych we Wrocławiu wykorzystywane są dwa pojazdy marki Nissan LEAF o napędzie elektrycznym. Ich zasięg w mieście przy zasilaniu energią elektryczną wynosi 407 km. Każdy z nich jest wyposażony w zestaw kamer oraz system pozycjonowania umieszczony na dachu, jak również w system przetwarzania i transmisji danych, które online sprawdzają, czy kierowca zaparkowanego w Strefie Płatnego Parkowania lub Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania pojazdu zapłacił za postój. Kamery skanują i odczytują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPP oraz ŚSPP, system lokalizacji ustala współrzędne ich miejsca postoju, system przetwarzania danych sprawdza online w bazach opłat, czy za postój pojazdu wniesiona została opłata, zaś system transmisji danych przekazuje do ZDiUM informacje o zaparkowanych pojazdach, które nie miały wniesionej opłaty za postój.

Co istotne kontrola wykonywana jest dwukrotnie w krótkim odstępie czasu aby wyeliminować pomyłki lub pojazdy, których kierowcy właśnie idą do parkomatu w celu wniesienia opłaty. Po systemowej weryfikacji właścicielowi auta, który nie dokonał zapłaty, naliczana jest opłata dodatkowa. Dane właścicieli pozyskiwane są z Centralnej Ewidencji Pojazdów, zawiadomienie o stwierdzeniu braku opłaty za postój wysyłane są drogą pocztową, wraz z dokumentacją fotograficzną zaparkowanego pojazdu oraz mapą wskazującą miejsce postoju.

Najpopularniejsze

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
przeczytaj więcej
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Cała Polska z niepokojem patrzy na Odrę. Od kilkunastu dni rzeką płyną śnięte ryby, a służby wciąż nie mogą ustalić, co jest powodem zanieczyszczenia rzeki. Rządzący apelują, by nie kąpać się w Odrze i nie łowić w niej ryb. A co z miejskimi kąpieliskami? Czy w związku z zanieczyszczeniem Odry, bezpieczne jest korzystanie z wrocławskich kąpielisk?
przeczytaj więcej