We Wrocławiu będzie można obejrzeć Skarb Średzki. To jedno z najcenniejszych znalezisk w Europie

Wroclife • 2023-09-20 We Wrocławiu będzie można obejrzeć Skarb Średzki. To jedno z najcenniejszych znalezisk w Europie

Skarb Średzki uznawany jest za jedno za jeden z najcenniejszych skarbów odnalezionych w XX wieku w Europie. Kolekcję od początku października do końca roku będzie można obejrzeć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Skarb Średzki został odnaleziony przypadkowo, podczas prac budowlanych w 1988 roku w pobliżu Środy Śląskiej. Jest on uważany za jedno z najważniejszych odkryć XX wieku w Europie. Na kolekcję składają się pochodzące z czasów średniowiecza złote klejnoty koronne pochodzące ze skarbca królów czeskich władających Śląskiem. Jednym z ciekawszych okazów jest ślubna korona kobieca z początku XIV wieku.

– Korona jest najcenniejszą częścią Skarbu Średzkiego. Jest klejnotem kobiecym zamówionym z okazji ślubu, na co wskazuje motyw pierścieni – oznaka małżeńskiego zobowiązania i symbol dobrej wróżby. Należała do królowych czeskich, a jej ostatnią właścicielką mogła być Blanka de Valois, pierwsza żona Karola IV Luksemburskiego. Bezcenny zabytek powstał w początkach XIV w. Jest to jedyna, istniejącą dziś średniowieczną korona tego rodzaju, a niezwykle wysoka jakość pracy złotnika nadaje jej wyjątkową wartość – opisuje Jacek Witecki, kurator wystawy.

Szczególnie ciekawym okazem jest też kolista zapona (służyła m.in. do zapinania ceremonialnych płaszczy dworskich i szat koronacyjnych), ozdobiona pośrodku kameą z chalcedonu, z przedstawieniem cesarskiego orła. W kolekcji znajdują się też tysiące złotych i srebrnych monet oraz inne precjoza.

Historycy uważają, że drogocenne przedmioty w przeszłości stanowiły bankowy depozyt zastawny pochodzący z Pragi, z królewskiego skarbca Luksemburgów. Precjoza znalazły się na Śląsku, należącym wówczas do Korony Czeskiej, za panowania Karola IV. Wiadomo, że władca ten w potrzebach kampanii politycznej prowadzonej dla uzyskania tytułu cesarza zaciągał pożyczki u zamożnych kupców w Środzie Śląskiej.

Skarb po raz pierwszy został pokazany publicznie w 1996 roku. Zbiory do Wrocławia trafiają regularnie na ostatnie trzy miesiące roku (w pozostałym okresie można je zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej). Najbliższa wystawa „Skarb średzki. Bankierzy króla” będzie można oglądać w Muzeum Narodowym od 3 października do 29 grudnia 2023 r.

Najpopularniejsze