Choć dopiero ruszyły wakacje, rodzice już mogą ubiegać się o wyprawkę z ZUS

Wroclife • 2023-06-27 Choć dopiero ruszyły wakacje, rodzice już mogą ubiegać się o wyprawkę z ZUS

Od najbliższej soboty placówki ZUS-u rozpoczną przyjmowanie wniosków o wyprawkę szkolną czyli tzw. 300+. Świadczenie to otrzymują rodzice, którzy zawnioskują o pieniądze na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

Co istotne pieniądze z ZUS-u otrzymają wszyscy, którzy zwrócą się do urzędu z wnioskiem. Nie ma limitu zarobków do którego pomoc miałaby być przyznawana (tak samo, jak w przypadku 500+).

W ubiegłym roku z fundowanej z budżetu państwa „wyprawki” na Dolnem Śląsku skorzystano na 335 tys. uczniów. Łącznie lokalne placówki ZUS wypłaciły tylko w naszym województwie ponad 100 mln zł. W skali całego kraju była to kwota 1,4 mld zł.

Elektroniczne wnioski o przyznanie świadczenia na ten rok zostaną uruchomione w elektronicznych systemach już w sobotę, 1 lipca 2023 r.

– Rodzic, który już wcześniej składał wniosek o 300+ przez aplikację mZUS lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS może na podstawie poprzedniego wniosku w aplikacji mZUS utworzyć nowy. Większość danych uzupełni się automatycznie. Jeśli coś się zmieniło, trzeba to poprawić przed wysłaniem – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wnioski o 300+ składać będzie można do końca listopada, jednak chcąc otrzymać pieniądze tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, warto zrobić to jak najwcześniej. ZUS gwarantuje, że do końca września wypłacone zostaną pieniądze, o które opiekunowie będą wnioskować najpóźniej do końca sierpnia.

– Z jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci do 20 roku życia, a jeśli mają one orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat. Pieniądze należą się na każde uprawnione dziecko w rodzinie, które uczęszcza do szkoły- bez względu na wysokość zarobków, jakie osiągają rodzice. Natomiast nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów. W sytuacji, gdy uczeń ukończył już 18 lat, wniosek o 300 plus może złożyć samodzielnie – mówi Kowalska-Matis.

Najpopularniejsze