Złote algi znów pojawiły się w Odrze. Czeka nas powtórka z zeszłego roku?
– Tak zwane złote algi już występują w rzece – alarmuje dr hab. Krzysztof Lejcuś z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wrocławski urzędnicy mają już sygnały o pojedynczych martwych rybach w Fosie Miejskiej oraz incydencie z toną śniętych ryb w kanale Gliwickim. Wiele wskazuje na to, że latem tego roku, ponownie może dojść do krytycznej sytuacji na Odrze.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku doszło do masowego śnięcia ryb na różnych odcinkach Odry. Służby polskie i niemieckie przez kilka tygodni bezskutecznie próbowały zidentyfikować źródło zanieczyszczenia. Ostatecznie naukowcy ustalili, że powodem skażenia były toksyny wytwarzane przez złote algi. Naukowcy alarmują, że organizmy te pojawiły się w Odrze także i teraz.
– Tak zwane złote algi już występują w rzece. Stąd w kolejnych dniach, przy wysokich temperaturach, dużym nasłonecznieniu i niskich stanach wody ich rozwój może następować bardzo szybko – przestrzega dr hab. Krzysztof Lejcuś, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Niestety są też już pierwsze niepokojące sygnały. Kilka dni temu w kanale Gliwickim wyłowiono ponad tonę śniętych ryb. Pojedyncze martwe ryby w ostatnim czasie odławiane były też we wrocławskiej Fosie Miejskiej, która jest stale monitorowana przez służby magistratu.
W poniedziałek we wrocławskim ratuszu odbyło się spotkanie prezydenta Wrocławia z przedstawicielami Polskiego Związku Wędkarskiego oraz naukowców z Uniwersytetów Wrocławskiego i Przyrodniczego.
– W sprawie Odry potrzebne są intensywne działania państwowych instytucji i służb. Jako samorząd mamy w tym zakresie ograniczone kompetencje. Niezbędne jest wprowadzenie natychmiastowego i całkowitego zakazu spuszczania zasolonych wód kopalnianych. Teraz, a nie od 2030 roku, jak przewiduje ustawa. Równie istotne jest wprowadzenie nowoczesnych zabezpieczeń i filtrów dla firm mających pozwolenia wodnoprawne na wpuszczanie ścieków do Odry – powiedział po spotkaniu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
We Wrocławiu stan wody w Odrze badany jest od 23 maja przy użyciu specjalnej bojki analitycznej ufundowanej przez jednego z operatorów komórkowych. Wyniki na bieżąco przekazywane są do ekspertów.
– Stan wody w Odrze był w ostatnich tygodniach dobry. Natomiast poniżej dobrego jest poziom zawiesin, tlenu rozpuszczonego i przewodnictwa elektrolitycznego. Niepokojąca jest stała tendencja wzrostu mineralizacji wód – a to sygnał dopływu wód zasolonych – wnioskuje prof. dr hab. Stanisław Staśko z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Woda w Odrze jest też prowadzona przez służby miejskie oraz badana w laboratoriach MPWiK. Ostatnie badania z 12 czerwca, wykazują lekkie przekroczenie poziomu pH wody. W normie jest m.in. poziom tlenu rozpuszczonego czy przewodność. Kontrole cieków wodnych na terenie Wrocławia realizuje z kolei straż miejska. Od początku maja to już ponad 120 tego typu kontroli. Miasto jednak nie jest zarządcą Odry i nie może podejmować tam samodzielnych decyzji.
W zarządzanej przez magistrat Fosie Miejskiej, gdzie w maju odłowiono 4 śnięte ryby, a 13 czerwca znaleziono kolejne 21 martwych ryb (ok. 400 kg). Ryby zostały przekazane do badań. W przypadku zagrożenia pracownicy ZZM niezwłocznie koordynują akcję odławiania i zabezpieczenia śniętych ryb w fosie. Powiadamiają wtedy służby weterynaryjne oraz firmę utylizującą.
– Od 3 tygodni prowadzimy pilotażowy projekt natleniania fosy. W związku z tym zamontowaliśmy dwie, specjalne fontanny oraz dyfuzor. Jesteśmy w fazie testów systemu natleniania. Jeśli urządzenia spełnią swoje zadanie, wówczas rozważymy możliwość dokupienia kolejnych – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


