Na pl. Solnym będą znów rozdawać butelki z tritanu. Można zaoszczędzić nawet 1,3 tys. zł

Bartosz Senderek • 2023-03-21 Na pl. Solnym będą znów rozdawać butelki z tritanu. Można zaoszczędzić nawet 1,3 tys. zł

W najbliższą środę, 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji wrocławskie wodociągi po raz kolejny przygotowały akcję w ramach której mieszkańcy będą mogli wymienić plastikowe odpady na tritanowe butelki wielorazowego użytku.

W ubiegłym roku podobna akcja przyciągnęła na plac Solny tłumy mieszkańców, którzy chcieli zdobyć taką butelkę. MPWiK przekonuje, że rezygnując z kupowania wody w plastikowych butelkach i zastępując ją kranówką, rocznie można oszczędzić nawet ponad 1,3 tys. zł.

Tegoroczna akcja, w ramach której wrocławskie wodociągi mają zamiar rozdać ok. tysiąc butelek odbędzie się również na pl. Solnym. Początek ekologicznej wymiany zaplanowany jest na godz. 15:00. By otrzymać butelkę z tritanu trzeba na wymianę przynieść co najmniej siedem pustych plastikowych butelek, które zostaną poddane recyklingowi. Organizatorzy zadecydowali też, że by nowe butelki mogły trafić do jak największej liczby osób, jedna osoba będzie mogła otrzymać tylko jedną butelkę, nawet jeśli przyniesie większą ilość plastikowych odpadów.

W UBIEŁYM ROKU PO BUTELKI OD MPWIK USTAWIŁY SIĘ DŁUGIE KOLEJKI:

Czym jest tritanowa butelka?

Tritan to tworzywo sztuczne, które uznawane jest za niezwykle wytrzymałe, a przy tym bezpieczne dla zdrowia. Butelka z tritanu jest bardzo lekka, a jednocześnie przejrzysta i dużo bardziej odporna na odkształcenia, niż pojemnik wykonany z klasycznego plastiku. MPWiK zapewnia, że dystrybuowane przez spółkę butelki posiadają wszelkie niezbędne atesty pozwalające na kontakt z żywnością nie zawierają substancji szkodliwych, które mogłyby przedostać się do magazynowanej w nich wodzie.

Zachęcają do picia kranówki

Obchody Światowego Dnia Wody to kolejny już pretekst miejskich wodociągów do promowania własnej akcji #PijKranówkę. Miasto od dłuższego czasu zachęca wrocławian do rezygnacji z butelkowanej wody i zastąpienia jej wodą z kranu. Najważniejsze argumenty to te związane z ekologią.

– Ludzie często pytają, dlaczego zachęcamy do picia kranówki. Przecież jako monopoliści we Wrocławiu tak czy inaczej sprzedamy nasz produkt, czyli dostarczymy wodę do mieszkańców. Swoją rolę widzimy jednak znacznie szerzej niż jako „sprzedawcy wody”. Nasz produkt pobieramy ze środowiska naturalnego, dlatego czujemy dużą odpowiedzialność wobec niego, stąd właśnie misja edukacyjna. Każdy z nas, jeśli zrezygnuje z wody w plastikowych butelkach, może „zaoszczędzić” środowisku nawet 26 kilogramów plastiku rocznie, a do tego w jego portfelu zostanie ponad 1300 zł – tłumaczy Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

MPWiK w środę na pl. Solnym zamierza też pokazać skalę zanieczyszczeń plastikiem. Będzie można tam zobaczyć paletę z 26 kg – to tyle, ile rocznie produkuje przeciętny Polak wypijający 2 litry wody butelkowanej dziennie.

Najpopularniejsze