Czarne chmury nad wrocławskim Kolejkowem. Makietę zalewa deszcz [ZOBACZ]
Czarne chmury zebrały się nad Kolejkowem i to dosłownie. Słynna wrocławska makieta kolejowa ma nową atrakcję. Nad miniaturowym miastem zamontowano właśnie system, który ma imitować burzę, a na przygotowane przez modelarzy ulice i chodniki pada prawdziwy deszcz.
Do tej pory odwiedzający makietę cyklicznie mogli obserwować porę dnia, gdy w pomieszczeniu przygasało słońce, w oknach budynków rozbłyskiwały światła. Teraz co 9 minut w Kolejkowie będzie padał także deszcz, któremu towarzyszyć mają błyskawice i realistyczne grzmoty.
Twórcy podkreślają, że obecnie jest to jedyna na świecie makieta z prawdziwym deszczem. Prace nad systemem trwały od ponad roku. Modelarze musieli zabezpieczyć wystawę przed wpływem wilgoci i opracować system odpływu wody poprzez miniaturowe kratki ściekowe zainstalowane w chodnikach i ulicach miniaturowego miasta.
– Nie ma deszczu bez chmury. Oglądający są raczeni również odgłosami grzmotów i rozjaśniającymi noc błyskawicami. Same chmury zawisły nad Biblioteką Uniwersytecką kilka miesięcy przed uruchomieniem deszczu. Już wtedy obserwowaliśmy tłumy gromadzące się przed wystawą, gdy zaczynała się burza, wtedy jeszcze sucha – mówi Jakub Paczyński, pomysłodawca Kolejkowa.
To właśnie fragment makiety w rejonie biblioteki jest poświęcony opadom deszczu we Wrocławiu. Tu zobaczymy figurki z parasolami i w płaszczach przeciwdeszczowych.
– Deszcz postanowiliśmy umieścić nad Biblioteką Uniwersytecką. Połączenie deszczowej pogody i klasycznej architektury budynku nadaje wystawie tajemniczości i filmowego klimatu. Mieszkańcy Kolejkowa wiodą swoje zwykłe, wrocławskie życie, spotykają się ze znajomymi, randkują, robią zakupy. Warto przyglądać się uważnie – mówi modelarz Maciej Jabłoński.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


