Kolejne padłe dziki we Wrocławiu. Zwierzęta był zakażone ASF
Na początku marca powiatowy lekarz weterynarii z Wrocławia zabezpieczył dwa kolejne ciała zwierząt zakażonych wirusem ASF popularnie zwanym Afrykańskim Pomorem Świń. To kolejne już przypadki zwierząt, które padły po zakażeniu na terenie Wrocławia.
Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził, że dwa dziki, których ciała zabezpieczono na terenie Wrocławiu 7 marca były zakażone wirusem ASF. Jedno ze zwierząt padło samo, drugie zostało odstrzelone. Powiatowy Lekarz Weterynarii ujawnia, że przypadki stwierdzenia wirusa odnotowano tym razem na Grobli Pilczycko-Prackiej oraz na terenach przy ul. Wędkarzy na osiedlu Lipa Piotrowska.
To kolejne w tym roku potwierdzone przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń stwierdzone na terenie Wrocławia. Pod koniec lutego służby zabezpieczył 20 ciał padłych dzików w rejonie ul. Kosmonautów oraz na osiedlu Świniary. Kilka dni Wcześniej martwe zwierzę znaleziono także w rejonie osiedla Księże, a na początku lutego głośno było o 10 padłych dzikach na Świniarach.
Instytutu z Puław potwierdził, że wszystkie zwierzęta były zakażone ASF.
Lekarze uspakajają, że wirus ASF nie zagraża bezpośrednio zdrowi i życiu ludzi, ale to ludzie i ich zachowania mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się tej choroby.
Wszelkie przypadki zaobserwowania padłych dzików należy natychmiast zgłaszać do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, tel. 71 347 98 20. Zgłoszenia można też kierować do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. 71 770 22 22.
Służby apelują też, by nie pozostawiać w lasach jedzenia, ani nie płoszyć żyjących tam zwierząt.
Najpopularniejsze teraz
-
Do 20 tys. zł na wydanie płyty lub singla. Wrocław uruchamia program dla lokalnych muzyków
-
Wrocław: 16 kamer znów poluje na piratów drogowych. System RedLight wrócił!
-
Rowery Kross dla nastolatka: co warto sprawdzić?
-
Zabytkowym pociągiem z Wrocławia w Góry Sowie
-
Oto najlepsze licea we Wrocławiu. Jedna szkoła w krajowej dziesiątce [RANKING 2026]
-
24 nowe instytucje w programie Nasz Wrocław. Do 2 wejdziemy za darmo!
-
Wrocław: Kompletnie pijani nastolatkowie zdewastowali przystanek przy Zwycięskiej [ZDJĘCIA]
-
We Wrocławiu powstało Centrum Druku 3D. Sprawdziliśmy, co tam się drukuje [ZDJĘCIA, WIDEO]
-
Europejski turniej baseballu we Wrocławiu. Droga na Olimpiadę Los Angeles 2028
-
Amazon otwiera centrum logistyczne w Dobromierzu koło Świdnicy. 1000 nowych miejsc pracy i stawki od 31,50 zł brutto za godzinę
-
Jagodno i Wojszyce wreszcie doczekają się parku! Wrocław przejął teren pod Zielony Klin Południa
-
Wrocław: Od lipca o 19,5% wzrosną ceny za wodę i ścieki [NOWE STAWKI]
-
Wrocław: Koniec darmowego MPK dla Ukraińców
-
Dwa nowe sklepy we Wroclavii. 400 m² dla miłośników mody [ZDJĘCIA]
-
Sylwetka Śląska Wrocław - analiza sezonu 2024/25 PKO Ekstraklasy
Najpopularniejsze
Wrocław: 16 kamer znów poluje na piratów drogowych. System RedLight wrócił!
Generalny Inspektorat Transportu Drogowego w poniedziałek, w samo południe uruchomił na skrzyżowaniu ul. Na Ostatnim Groszu i Bystrzyckiej system RedLight. To system kamer, który ma być batem na kierowców.
Rowery Kross dla nastolatka: co warto sprawdzić?
Czy wiesz, że zestawienie parametrów modeli młodzieżowych z 2024 r. pokazuje, że różnica między rowerem ważącym 11-12 kg a modelem 16-17 kg jest dla nastolatka odczuwalna podobnie jak kilka dodatkowych kilogramów plecaka? Wpływa na rozpędzanie, podjazdy, wnoszenie po schodach i manewrowanie przy małej prędkości.

