Wspólny bilet na MPK i kolej wraca do Wrocławia!
Przedstawiciele Kolei Dolnośląskich i urzędu marszałkowskiego we wtorek zadeklarowali, że przyjmą grudniową propozycję Urzędu Miejskiego Wrocławia w sprawie powrotu do akceptowania biletów okresowych Urbancard w pociągach na terenie miasta. W najbliższy piątek ma dojść do spotkania przedstawicieli urzędu marszałkowskiego i miejskiego oraz przewoźników, na którym ustalone zostaną szczegóły porozumienia.
Prezes Kolei Dolnośląskich we wtorek ogłosił, że KD i POLREGIO są gotowe przyjąć warunki przedstawione w ramach propozycji urzędu miejskiego z 1 grudnia ubiegłego roku. Propozycja, na którą powołują się kolejarze, zakłada przekazanie 9,10 zł (po waloryzacji 9,40 zł) za każdego pasażera odbywającego podróż bez przesiadki w granicach miasta.
– Chcemy przerwać impas w rozmowach, dlatego zgadzamy się na ofertę przedstawioną przez Wrocław. Zakłada ona dość kłopotliwe metodologicznie wyliczenia liczby pasażerów korzystających z Urbancard, ale jesteśmy w stanie je zaakceptować. Mam nadzieję, że od 1 kwietnia, a może nawet szybciej, nawiążemy ponownie współpracę z miastem – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
Przypomnijmy, że rozwiązanie umożliwiające korzystanie z połączeń kolejowych w granicach miasta na biletach okresowych i czasowych komunikacji miejskiej obowiązywało we Wrocławiu do połowy 2021 roku, ale wcześniejsza umowa nie została przedłużona. Od tamtego czasu między miastem i spółkami kolejowymi toczą się negocjacje związane z ustaleniem nowej stawki i sposobem jej liczenia. Kolejarze proponowali, żeby była ona ustalana m.in. na podstawie liczby zatrzymań i kursów pociągów, miasto z kolei proponowało uwzględnienie rzeczywistej liczby pasażerów.
– W ciągu ponad roku spotkaliśmy się w tej sprawie ponad 10 razy. Rozmawialiśmy o różnych modelach współpracy. Te rozmowy nie przyniosły skutku, natomiast analizując zwiększoną stawkę, nasze analizy pokazują, że przy wzroście pracy eksploatacyjnej o 38% na terenie Wrocławia, możemy spodziewać się znacząco większych kwot niż w 2019 roku i wydaje się nam, że jest to oferta bardzo rozsądna – tłumaczy Bartosz Jungiewicz, dyrektor ds. handlowych Kolei Dolnośląskich, który brał udział w negocjacjach kolejarzy z miastem.
Porozumienie w sprawie wspólnego biletu ma nie tylko ułatwić poruszanie się po Wrocławiu, ale też i zmniejszyć liczbę samochodów wyjeżdżających codziennie na ulice miasta. Regionalni przewoźnicy kolejowi realizują połączenia w aż 11 różnych kierunkach. Z Wrocławia Głównego pociągiem szybciej niż samochodem czy komunikacją można dojechać m.in. na Psie Pole czy Leśnicę.
– Chcemy, by wrocławianie mieli dogodną formę przemieszczania się po mieście, bo tak działają aglomeracje na całym świecie. Wrocław też zasługuje na to, by transport publiczny był tutaj zorganizowany na wysokim poziomie. Wiele w tym względzie jest jeszcze do zrobienia, a wspólny bilet MPK i kolei to krok w dobrym kierunku – podsumowuje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Urząd Miejski Wrocławia pozytywnie przyjął ogłoszoną we wtorek propozycję. - Już w piątek spotykamy się osobiście z przedstawicielami UMWD, KD i POLREGIO, aby przygotować treść finalnego porozumienia. Mamy nadzieję, że porozumienie wejdzie w życie jak najszybciej - przekazał nam Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Są nowe wątpliwości
Urzędnicy zaznaczają jednak, że oferta będzie dotyczyć jedynie wrocławian posiadających aktywny status w programie "Nasz Wrocław" (odprowadzających podatki w mieście) oraz wykupiony ważny bilet okresowy na co najmniej 7 dni albo uprawnienia do bezpłatnych przejazdów (np. dzieci, uczniowie i seniorzy powyżej 65 r.ż.).
Kolejarze tą ostatnią deklaracją zdają się jednak być zaskoczeni, bo jak twierdzą propozycja złożona przez Urząd Miejski Wrocławia w grudniu ubiegłego roku obejmowała też bilety czasowe od 24 godzin oraz nie ograniczała oferty tylko dla uczestników programu "Nasz Wrocław". Pełną treść propozycji złożonej na piśmie można znaleźć tutaj.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

