Wrocław nadal nie podpisał umowy na odbiór odpadów. Czy śmieci zaleją nasze podwórka?
W środę wrocławski Ekosystem unieważnił kolejną już serię przetargów na odbiór odpadów komunalnych. Urzędnicy tłumaczą, że firmy, które brały w nim udział zażądały horrendalnych cen, nawet po ostatnich podwyżkach opłat dla mieszkańców.
Tym razem odbiorem odpadów we Wrocławiu zainteresowany były Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA oraz Chemeko-System (samodzielnie w dwóch sektorach, a w pozostałych dwóch w konsorcjim z firmą Eneris). Miasto zdecydowało się jednak na odrzucenie wszystkich ofert. Jak tłumaczą urzędnicy, kwoty zaproponowane przez prywatne firmy były znacznie wyższe od tych, jakie zaplanowali sobie urzędnicy.
Gdyby przetargi zostały rozstrzygnięte, w ciągu roku Wrocław musiałby zapłacić za wywóz śmieci ponad 500 mln zł czyli o blisko 300 mln zł więcej niż rok wcześniej. Urzędnicy uwzględnili wzrost kosztów pracy i inflację, jednak według ich wyliczeń, zaproponowane stawki są przeszacowane o łącznie ponad 100 mln zł.
Przypomnijmy, że to już kolejny unieważniony przetarg na odbiór śmieci z wrocławskich mieszkań i instytucji. Obecnie miasto korzysta z usług firmy zamówionej z tzw. wolnej ręki. Takie rozwiązanie będzie obowiązywać do końca marca, choć urzędnicy już teraz liczą się z możliwością przedłużenia umów w tym trybie na kolejne trzy miesiące, by śmieci na bieżąco były odbierane z wrocławskich podwórzy. Równocześnie toczone są prace związane z modyfikacją oczekiwań, które miałby pomóc w znalezieniu nowych długoterminowych kontrahentów.
– Pomimo że samą współpracę z obecnymi partnerami biznesowymi w sensie jakości oceniamy dobrze, to jednak docelowo chcemy przemodelować dotychczasowy system, m.in. zdecydowanie zwiększymy liczbę sektorów, co obniży bariery wejścia na rynek wrocławski. Myślimy także o większej roli naszej spółki w bezpośredniej realizacji zadań związanych z gospodarką odpadową. Dlatego rozpoczynamy poszukiwania partnerów, którzy razem z nami zaczną współpracę w tym charakterze – zapowiada Przemysław Zaleski, prezes miejskiej spółki Ekosystem, która nadzoruje system odbioru odpadów.
Wrocławski magistrat deklaruje, że mimo trudności ze znalezieniem nowych wykonawców usług, miasto nie ma w planach kolejnej podwyżki dla mieszkańców. – Ceny dla wrocławian nie zmienią się. Ustalone w grudniu stawki dla naszych mieszkańców pozostaną bez zmian – zapewnia Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
Władze Wrocławia planują też usamodzielnienie się na „rynku śmieciowym”. Magistrat zaplanował w tym zakresie inwestycje warte ok. pół miliarda złotych. Chodzi tu m.in. o budowę kompostowni na Janówku czy nowej biogazowni.
– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska właśnie ogłosił konkurs na dofinansowanie budowy biogazowni. Oczywiście będziemy aplikować o te pieniądze. To pierwszy konkretny krok do usamodzielniania się – komentuje wiceprezydent Mazur.
W planach jest wrocławska Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Mogłaby ona powstać w ciągu 2 lat od momentu przygotowania niezbędnych dokumentów i pozwoleń. Przyjęłaby aż 150 tysięcy ton odpadów z sektorów obejmujących połowę miasta.
– Pozwoli to na ustabilizowanie cen i w konsekwencji, w przyszłości, nawet spadek opłat dla mieszkańców. Rozmowy są bardzo zaawansowane. Wybieramy technologie i miejsca, ekspertów i potencjalnych partnerów – podsumowuje Jakub Mazur.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.