Wrocław: Po podwyżce od 1 lutego, trzeba złożyć nową deklarację śmieciową

Wroclife • 2023-02-09 Wrocław: Po podwyżce od 1 lutego, trzeba złożyć nową deklarację śmieciową

Urzędnicy z wrocławskiego magistratu przypominają, że w związku ze zmianą wysokości i zasad naliczania opłat we Wrocławiu, mieszkańcy nie tylko muszą pamiętać o odprowadzaniu wyższych opłat, ale też i złożeniu tzw. deklaracji śmieciowej.

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi popularnie zwada deklaracją śmieciową to dokument, w którym właściciel lub zarządca nieruchomości musi zadeklarować m.in. liczbę osób zamieszkujących w mieszkaniu i naliczyć wysokość opłaty.

Na szczęście nie wszyscy wrocławianie zobowiązani są do sporządzania dokumentu na własną rękę:

Nową deklarację złożyć muszą:

  • Właściciele nieruchomości zamieszkałych, dla których do tej pory opłata obliczana była w całości lub w części od powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego,

  • Spółdzielnie mieszkaniowe, Zarządcy, Wspólnoty mieszkaniowe - jeśli opłata wyliczana była w części od ilości osób zamieszkujących nieruchomość, a w części od powierzchni lokalu mieszkalnego,

  • Właściciele nieruchomości, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia dla członków rodzin wielodzietnych,

  • Właściciele nieruchomości, w których zmieniła się liczba osób zamieszkujących nieruchomość (np. urodzenie się dziecka)

Nowych deklaracji składać nie muszą:

  • Właściciele nieruchomości zamieszkałych i/lub mieszanych, dla których do tej pory opłata obliczana była od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość, otrzymają zawiadomienia z nową wysokością opłaty. Nie ma wówczas konieczności składania nowej deklaracji. Wysokość opłaty wskazana w zawiadomieniu obowiązuje do czasu zmiany danych mających wpływ na wysokość opłaty i złożenia nowej deklaracji przez właściciela nieruchomości,

  • Właściciele nieruchomości niezamieszkałych, otrzymają zawiadomienia z nową wysokością opłaty. Nie ma wówczas konieczności składania nowej deklaracji. Wysokość opłaty wskazana w zawiadomieniu obowiązuje do czasu zmiany danych mających wpływ na wysokość opłaty i złożenia nowej deklaracji przez właściciela nieruchomości.

Deklaracje można składać w:

  • Centrum Obsługi Podatnika, ul. Kotlarska 41, na sali obsługi przy stanowiskach 10 i 11,

  • Centrum Obsługi Mieszkańca I, ul. G. Zapolskiej 4, na sali obsługi nr 3 przy stanowisku 16,

  • wysłać pocztą na adres: Wydział Podatków i Opłat, ul. W. Bogusławskiego 8, 10, 50-031 Wrocław,

  • wygenerować z Kreatora Deklaracji dostępnego na stronie: deklaracje-odpady.um.wroc.pl i wysłać elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP.

W przypadku wątpliwości lub pytań można dowiedzieć się więcej pod nr telefonów: (71) 777-85-56,  (71) 777-85-57,  (71) 777-85-58,  (71) 777-85-59,  (71) 777-85-60,  (71) 777-85-62, (71) 777-85-67,  (71) 777-85-69.

Najpopularniejsze