Wrocław pożegnał Krzysztofa Balawejdera. Na pogrzeb prezesa MPK przyszły tłumy [ZDJĘCIA]

Bartosz Senderek • 2023-01-24 Wrocław pożegnał Krzysztofa Balawejdera. Na pogrzeb prezesa MPK przyszły tłumy [ZDJĘCIA]

Tłumy żegnały we wtorek Krzysztofa Balawejdera, prezesa MPK Wrocław, który zmarł nagle w wieku 44 lat. Część żałobników ubrała charakterystyczne żółte szaliki, a urna z prochami zmarłego przejechała ulicami wrocławskiej Wielkiej Wyspy, na której mieszkał.

Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Balawejdera rozpoczęły się o godz. 14:00 w Kościele pw. św. Faustyny przy ul. Jackowskiego na Biskupinie. Podczas pogrzebu z prezesem MPK żegnali się przedstawiciele władz, lokalni samorządowcy, współpracownicy, miejscy społecznicy i przede wszystkim przyjaciele oraz rodzina zmarłego. Na mszę święto przyszło tak wiele osób, że część z nich nie zmieściła się w świątyni.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który jak spora część uczestników pogrzebu przywdział żółty szalik (atrybut, z którym Prezes był kojarzony od lat) wspominał go nie tylko, jako swojego współpracownika, ale też i przyjaciela. Mówił, że Krzysztof nie lubił marnować czasu na rzeczy oczywiste, a podczas długich urzędniczych spotkań, można było zaobserwować, że myślami jest już w innym miejscu.

Prezydent Wrocławia pośmiertnie odznaczył Krzysztofa Balawejdera odznaką Wratislavia Grato Animo (Wrocław z wdzięcznością), zaś Minister Transportu przyznał odznakę honorowa „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej” za wieloletnią pracę w MPK i POLBUSIE.

Wspominająca swojego szefa pracownica MPK dziękował mu za jego prace i otwartość na problemy załogi, a swoje przemówienie zakończyła mówiąc, że Prezes zawsze szedł swoją drogą. I to właśnie piosenka „My way” Franka Sinatry towarzyszyła Balawejderowi w ostatniej drodze prowadzącej ulicami wrocławskiego Biskupina i Sępolna. Do końca towarzyszył mu też charakterystyczny żółty szalik. Na cmentarzu zabrzmiała z kolei "Wrocławska piosenka" Marii Koterbskiej.

Krzysztof Balawejder spoczął na cmentarzu św. Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu.

Najpopularniejsze