Wrocław: Straż miejska dostała radiowozy do przewozu zatrzymanych [ZDJĘCIA]
Wrocławska straż miejska od środy dysponuje trzema nowymi radiowozami. Specjalistyczne samochody przystosowane są do przewozu osób zatrzymanych. Strażnicy mają zamiar wykorzystywać je m.in. do przewozu osób popełniających wykroczenia czy nietrzeźwych.
Straż miejska działa we Wrocławiu od września 1991 roku. Formacja w ostatnich latach przeszła spore zmiany. Od 2019 roku strażnicy przenieśli się do nowej siedziby. W Rynku działa też całodobowy posterunek strażników. Oprócz tego formacja jest stale doposażana w nowe samochody a także drony i inny sprzęt (m.in. rowery służbowe).
Dofinansowanie strażników przekłada się na realny wzrost wpływów do kasy miasta. Magistrat wylicza, że w 2021 roku wpływy z mandatów wystawianych przez strażników wynosiły 4,5 mln zł, zaś w tym roku lokalnym stróżom prawa udało się już wystawić mandaty na ponad 7 mln zł, a do końca roku pozostano jeszcze kilka dni.
– Konsekwentnie modernizujemy Straż Miejską, bo to na ile jest efektywna i skuteczna, jest prostą funkcją w jakich warunkach funkcjonuje, jaki ma sprzęt do dyspozycji, w jakich warunkach pracują funkcjonariusze. Od roku 2019 rozpoczęliśmy nieustanną, trwającą do dzisiaj modernizację straży miejskiej – podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Teraz strażnicy będą mogli korzystać z trzech nowych radiowozów Renault Trafic 2.0. To auta przystosowane przede wszystkim do komfortowego i bezpiecznego przewozu osób zatrzymanych. Z budżetu miasta wydano na nie prawie 700 tys. zł.
– Jesteśmy służbą która wpisuje się w potrzeby społeczności lokalnej Wrocławia. Swoje zdania realizujemy codziennie przez 24 godziny na dobę. Jest to zarówno kontrola ruchu drogowego, a z tylko tego obszaru otrzymujemy codziennie kilkadziesiąt zgłoszeń, poprzez sprawy porządkowe, w tym likwidowanie dzikich wysypisk śmieci, deratyzację. Ważnym elementem naszej pracy są działania dotyczące ochrony środowiska, zwłaszcza czystego powietrza, mam tu na myśli walkę ze smogiem, czyli w naszym wypadku będą to kontrole spalania w paleniskach. Wielką pomocą są tu drony, dzięki którym tych kontroli udało nam się przeprowadzić znacznie więcej niż w roku ubiegłym. Pracujemy pieszo, poruszając się radiowozami, rowerami lub konno. Pomagamy Wrocławianom, turystom a także dzięki Animalpatrolowi także zwierzętom, staramy się robić to na najwyższym poziomie i z pełnym zaangażowaniem – przekonuje komendant straży Piotr Kościelny.
Zachętą do zostania strażnikiem ma być też pensja, która od przyszłego roku ma wzrosnąć do ok. 4 500 zł brutto na najniższym stopniu aplikanta.
Przy okazji przekazania nowych radiowozów, w siedzibie SM otwarta została specjalna sala poświęcona historii Straży Miejskiej we Wrocławiu.
– To już 31 lat od powstania Straży Miejskiej Wrocławia, dzięki staraniom wieloletniego pracownika, na terenie naszej siedziby powstało miejsce, gdzie można zapoznać się z naszą historią. Jest to możliwe dzięki staraniom Pawła Grąbczewskiego, który przez wszystkie te lata kolekcjonował pamiątki związane z pracą strażników miejskich, można obejrzeć m.in. historyczne mundury, archiwalne zdjęcia i artykuły prasowe – dodaje komendant.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


