Nie będzie nowej zajezdni na Żernikach. Za 42,5 mln zł powstanie więcej miejsc postojowych na Borku [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Bartosz Senderek • 2022-10-20 Nie będzie nowej zajezdni na Żernikach. Za 42,5 mln zł powstanie więcej miejsc postojowych na Borku [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Wrocławskie MPK rusza z wartą 42,5 mln zł przebudową zajezdni Borek. Prace, które potrwają ponad rok mają umożliwić wytyczenie 30 nowych miejsc parkingowych dla tramwajów. Decyzja o rozbudowie tego obiektu zapadła po tym, jak miasto wycofało się z budowy całkiem nowej zajezdni, która miała powstać na Żernikach.

Obecnie w zajezdni Borek przy ul. Powstańców Śląskich 209 przygotowanych jest 100 miejsc dla tramwajów. Po rozbudowie będzie ich 130. Władze Wrocławia tłumaczą, że zwiększenie liczby miejsc postojowych związane jest z planowanym uruchomieniem połączeń nowymi trasami na Popowice i Nowy Dwór.

MPK do tej inwestycji przygotowywało się już od dłuższego czasu. We wrześniu zakończyła się przebudowa rozjazdów umożliwiających wyjazd z zajezdni. Teraz przyszedł czas na remont samej bazy.

– Rozpoczynająca się inwestycja to konsekwencja decyzji, która zapadła dwa lata temu: rezygnacji z budowy nowej, dużej zajezdni na Złotnikach. Tramwaje, które zamówiliśmy i właśnie do nas docierają, tutaj znajdą swój nowy dom – komentuje wiceprezydent Jakub Mazur.

Chodzi tu głównie o tramwaje Moderus Gamma 2 – zakup 46 pojazdów Wrocław zakontraktował w poznańskiej fabryce oraz 24 tramwaje produkowane dla naszego miasta przez bydgoską Pesę.

– Dziś rozpoczynamy przebudowę tej zajezdni, ale zmodernizujemy również dwie pozostałe. Na zajezdni Gaj prace już trwają; pięć milionów złotych kosztuje modernizacja tamtejszej hali. Później przejdziemy do Ołbina, zajezdni najtrudniejszej, historycznej. Chcemy z niej zrobić funkcjonującą perełkę. Miejsce, gdzie będziemy bezpiecznie dbać o tramwaje i jednocześnie, gdzie będziemy pokazywać kolejnym pokoleniom historię tramwaju elektrycznego we Wrocławiu – zdradza Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK.

Rozbudowa zajezdni będzie polegała na dobudowaniu do obecnej infrastruktury nowych torów z 26 rozjazdami i zwrotnicami. Ramach prac zmodernizowane mają zostać też obecne, wyeksploatowane torowiska na terenie obiektu. Powstaną też nowe przyłącza zasilające zajezdnię w prąd, wodę, ciepło i kanalizację. Dodatkowo przy zajezdni mają powstać ekrany akustyczne, których zadaniem jest zmniejszenie hałasu, jaki dociera do okolicznych mieszkańców.

Przetarg na remont obejmuje też opcję, w ramach której mogłaby powstać nowa hala obsługi codziennej z czterema stanowiskami, hala magazynowa oraz nowy budynek dla pracowników biurowych, a także wiaty magazynowe.

Prace przy ul. Powstańców Śląskich na zlecenie MPK wykonuje wrocławska firma Zakład Sieci i Zasilania. Przewidywany czas ich trwania to 14 miesięcy.

Najpopularniejsze

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
przeczytaj więcej
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Cała Polska z niepokojem patrzy na Odrę. Od kilkunastu dni rzeką płyną śnięte ryby, a służby wciąż nie mogą ustalić, co jest powodem zanieczyszczenia rzeki. Rządzący apelują, by nie kąpać się w Odrze i nie łowić w niej ryb. A co z miejskimi kąpieliskami? Czy w związku z zanieczyszczeniem Odry, bezpieczne jest korzystanie z wrocławskich kąpielisk?
przeczytaj więcej