Dolny Śląsk ma dostać 11 mld zł z Unii Europejskiej

Wroclife • 2022-09-08 Dolny Śląsk ma dostać 11 mld zł z Unii Europejskiej

Prawie 11 mld złotych z Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 ma trafić na Dolny Śląsk. Podczas trwającego w Karpaczu Forum Ekonomicznego przedstawiciele polskiego rządu i dolnośląskiego samorządu podpisali tzw. Kontrakt Programowy, czyli umowę zatwierdzającą warunku przyznania naszemu regionowi funduszy na najbliższe lata.

– To ważny dzień, w który możemy ogłosić, że negocjacje strony rządowej i samorządowej się zakończyły. Kontrakt Programowy jest dokumentem, który wyznacza kierunki realizacji polityki funduszy europejskich. Chciałem Państwu pogratulować i podziękować, to duży sukces dla województwa - mówił Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Dolny Śląsk obok Wielkopolski zostały skategoryzowane jako tzw. regiony przejściowe, czyli takie, które nie potrzebują już tak dużej pomocy ze strony UE, jak pozostałe części Polski. Mimo wszystko samorząd dolnośląski starał się o zapewnienie jak największej kwoty na inwestycje, które mają utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju regionu.

– Tempo rozwoju Dolnego Śląska, które osiągnęliśmy w ostatnich latach, wymaga kontynuacji. Wynegocjowaliśmy dla regionu budżet unijny w wysokości prawie 11 miliardów złotych,który pozwoli realizować szereg inwestycji potrzebnych mieszkańcom województwa. Naszym wspólnym celem jest dalszy dynamiczny rozwój Dolnego Śląska, a realizowane inwestycje mają poprawiać jakość życia Dolnoślązaków – powiedział Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Dziękuję za konstruktywny dialog i zaangażowanie. Te pieniądze to poprawa sytuacji całego regionu, szereg ważnych inwestycji jak m.in. rewitalizacja linii kolejowych, ale także inwestycje w infrastrukturę czy służbę zdrowia, które wpływają na bezpieczeństwo i poprawę komfortu życia mieszkańców – dodał Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Poza pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego na Dolny Śląsk trafi też ponad 1,73 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego; 556 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dedykowanego dla rozwoju subregionu wałbrzyskiego; ponad 61 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, które przeznaczone zostaną na realizację projektów z zakresu aktywizacji zawodowej, włączenia społecznego oraz edukacji.

Środki unijne mają posłużyć przede wszystkim do zrównoważonego rozwoju całego województwa i wyrównaniu dysproporcji w regionie. Na szczególne wsparcie w najbliższych latach ma liczyć południowa część Dolnego Śląska.

– Dolny Śląsk to dynamicznie rozwijający się region z dużym potencjałem gospodarczym. Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 to kluczowy dokument, określający strategię wykorzystania funduszy europejskich w województwie dolnośląskim na najbliższe lata. Realizacja nowego programu regionalnego pozytywnie wpłynie na zwiększenie spójności społeczno-gospodarczej i przestrzennej między północą a południem województwa oraz zniweluje występujące dysproporcje, co pozwoli na dalszy, harmonijny rozwój regionu oraz wysoką jakość życia mieszkańców – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Podpisany w środę dokument otwiera drogę do negocjacji z Komisją Europejską programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.

– W sprawie funduszy europejskich przeprowadzono wiele konsultacji, była otwarta rozmowa i wspólne wysłuchiwanie argumentów. Dużo elementów udało się wdrożyć do programu. Jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję i cieszę się, że ona trwa, bo jeśli dyskutujemy to znaczy, że wszystkim nam bardzo zależy, aby region zyskał jak najwięcej dla dobra mieszkańców – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Najpopularniejsze

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
przeczytaj więcej
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich spacerowiczów i rowerzystów. Połączenie pieszo-rowerowe na Promenadzie Staromiejskiej, tuż przy odrestaurowanym Bastionie Sakwowym, działa już w pełnym zakresie. Charakterystyczne, biało-czerwone malowanie nowego przejazdu widać już z daleka, sygnalizując domknięcie jednej z najważniejszych tras rekreacyjnych w centrum Wrocławia.
przeczytaj więcej