Wrocław: Wspólny bilet na MPK i kolej będzie obowiązywał co najmniej do 2030 roku
Samorządy Wrocławia i Dolnego Śląska oraz spółki kolejowe KD i Polregio podpisały nową umowę, w ramach której w pociągach regionalnych na terenie Wrocławia będą nadal honorowane wybrane bilety MPK. Nowe porozumienie obowiązuje do końca 2030 roku.
Przypomnijmy, że po przerwie w latach 2021–2024, w połowie ubiegłego roku we Wrocławiu ponownie zaczął obowiązywać wspólny bilet na tramwaje, autobusy i pociągi. W ramach tego rozwiązania pasażerowie pociągów KD i Polregio mogą bez dopłat korzystać z połączeń kolejowych w granicach miasta, posiadając bilet okresowy URBANCARD na wszystkie linie lub bilet czasowy na ponad 24 godziny.
W poniedziałek podpisano nową umowę pomiędzy wrocławskim samorządem i spółkami kolejowymi. W jej ramach współpraca w zakresie honorowania biletów komunikacji miejskiej w pociągach została wydłużona co najmniej do 2030 roku. Posiadacze wybranych typów biletów na wrocławską komunikację miejską nadal będą mogli korzystać z połączeń pomiędzy 31 stacjami i przystankami z nazwą „Wrocław” oraz przystankiem „Iwiny”.
Za realizację kursów na terenie Wrocławia (rekompensata wpływów z biletów) zapłaci wrocławski samorząd.
– Około 241,7 mln zł – tyle wynosi szacunkowa wartość nowej, pięcioletniej umowy (2026–2030) na honorowanie URBANCARD w pociągach Kolei Dolnośląskich i Polregio. To oznacza średnio 48,3 mln zł rocznie, które Wrocław przeznaczy na umożliwienie mieszkańcom korzystania z kolei w ramach biletów miejskich. Kontynuacja honorowania URBANCARD w pociągach to decyzja poprawiająca mobilność tysięcy mieszkańców – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Umożliwienie korzystania z połączeń kolejowych na URBANCARD niejako włącza komunikację kolejową do siatki wrocławskiego transportu publicznego, znacznie ułatwiając przemieszczanie się po mieście mieszkańcom osiedli peryferyjnych. Przykładowo połączenie realizowane przez Koleje Dolnośląskie z Wrocławia Głównego do Wrocławia Leśnicy jest realizowane w 12–15 minut, czyli szybciej niż zwykle trwa pokonanie tej trasy samochodem.
– URBANCARD w pociągach Kolei Dolnośląskich to wygoda i ułatwienie w codziennej komunikacji dla mieszkańców Wrocławia. Zintegrowanie kolejowego systemu biletowego z wrocławską URBANCARD to rezultat bardzo dobrej współpracy samorządu województwa i samorządu Wrocławia. Rozwój zrównoważonego i dostępnego transportu publicznego jest naszym wspólnym celem – komentuje Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który jest organizatorem regionalnego transportu kolejowego.
Poza Leśnicą, wśród najpopularniejszych kierunków wewnątrzmiejskich są kursy na Psie Pole, Pracze czy Wojnów. Pociągi regionalne zatrzymują się też na wielu innych przystankach w pobliżu często odwiedzanych miejsc, m.in. Wrocław Muchobór – w rejonie dzielnicy biurowej, Wrocław Nadodrze – na popularnym wrocławskim osiedlu w sąsiedztwie centrum, Wrocław Grabiszyn – w rejonie węzła przesiadkowego FAT, Wrocław Różanka – tuż przy Cmentarzu Osobowickim czy Iwiny – położone tuż przy granicy osiedla Jagodno.
Najtańszym sposobem umożliwiającym regularne korzystanie z połączeń kolejowych w granicach miasta jest zakup biletu rocznego. Osoby płacące podatki we Wrocławiu mogą kupić taki bilet w cenie 800 zł. Innymi biletami, na które można odbyć podróż koleją, są: bilety 24-, 48-, 72- oraz 168-godzinne, bilety okresowe imienne (z wyjątkiem tych obowiązujących wyłącznie na dwie linie) oraz bilety 30-, 60- i 90-dniowe na okaziciela. Umowa przewiduje też, że dla uczniów oraz seniorów powyżej 65. roku życia podróże w granicach miasta pozostają bezpłatne.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach -
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.