Tramwaje wrócą na ul. Kościuszki! Dobre wieści ws. projektu przebudowy
Spółka Wrocławskie Inwestycje otworzyła oferty przetargowe na przebudowę ul. Kościuszki. To zadanie, w ramach którego po ponad 10 latach przerwy na tę trasę mają wrócić tramwaje. Oferta jednej firmy mieści się w budżecie, co przybliża nas do realizacji tej inwestycji.
Ostatni tramwaj ulicą Kościuszki przejechał ponad 10 lat temu i był to przejazd techniczny. Władze Wrocławia już od jakiegoś czasu dostrzegały potrzebę powrotu tramwajów na tę trasę, stąd niedawny przetarg na projekt przebudowy ul. Kościuszki uwzględniający obecność transportu szynowego na tym odcinku.
Prezydent Jacek Sutryk jeszcze w połowie ubiegłego roku tłumaczył, że powrót tramwajów na Kościuszki ma poprawić komunikację w tej części miasta, w szczególności terenów po dawnym zakładzie Pollena, który przekształcany jest w osiedla mieszkaniowe.
Przetarg na przygotowanie projektu przebudowy ul. Kościuszki został ogłoszony w połowie sierpnia. W miniony czwartek w siedzibie spółki Wrocławskie Inwestycje otwarto oferty przetargowe. Do konkursu wprawdzie stanęła tylko jedna firma – Biuro Projektów Dróg i Mostów BBKS-PROJEKT z Wrocławia – ale zaproponowana przez nią cena (3 mln zł) mieści się w zarezerwowanym przez miasto budżecie.
Jak będzie wyglądała przebudowa ul. Kościuszki we Wrocławiu?
Zadanie przygotowane przez miasto polega na zaprojektowaniu przebudowy ul. Kościuszki na odcinku ok. 1 km. Plany zakładają przebudowę układu drogowego, w tym dróg rowerowych oraz przejść dla pieszych (w tym nowych). Sama jezdnia miałaby zyskać nową nawierzchnię.
W planie jest też budowa ok. 130 m nowej drogi rowerowej przy ul. Krakowskiej.
Przebudowane mają zostać też skrzyżowania z ulicami:
-
Pułaskiego (4 wloty, 3 kierunki tramwajowe z rozjazdami),
-
Prądzyńskiego (4 wloty, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną),
-
Świstackiego (4 wloty, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną),
-
Zgodną (3 wloty, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną),
-
Więckowskiego (4 wloty, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną),
-
Traugutta / Na Niskich Łąkach / Krakowska / droga wewnętrzna (5 wlotów, 3 kierunki tramwajowe z rozjazdami)
Z uwagi na planowany powrót tramwajów przebudowane mają zostać też przystanki (łącznie 10 peronów). Uzupełnieniem inwestycji miałoby być wyznaczenie nowych miejsc postojowych, nasadzenia zieleni oraz włączenie sygnalizacji świetlnej do systemu ITS.
Jeżeli w obecnej procedurze uda się wybrać projektanta, będzie on miał 18 miesięcy na przygotowanie dokumentacji i pozwoleń. Potem miasto będzie mogło wyłonić wykonawcę prac i rozpocząć przebudowę.
Najpopularniejsze teraz
-
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA] -
Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik -
Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców! -
Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50 -
Błaszczykowski, Boruc, Piszczek i Mila kontra Del Piero, Rivaldo, Quaresma i Szewczenko. Już jutro wielki mecz legend na Tarczyński Arena [Jak dojechać] -
Polska - Reszta Świata na Tarczyński Arena. Błaszczykowski, Mila, Piszczek Boruc vs. Del Piero, Rivaldo. Zobacz zdjęcia, Polacy nie dali szans rywalom. -
Płatny Facebook, Instagram i WhatsApp? Meta zaczyna gotowanie żaby -
Poznaj najpiękniejsze trasy kolejowe regionu. Wraca Dolnośląski Bilet Weekendowy -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach -
Najlepsze technika we Wrocławiu. Które technikum wybrać? [LISTA, RANKING 2022] -
Sprawdź, dokąd polecą Wrocławianie na długi weekend czerwcowy -
Miasto wyremontuje ulicę Zaporoską -
Płatne parkowanie pod Magnolią. Znamy nowe zasady! -
Niedziela handlowa przed Wielkanocą. Jak w tą niedzielę otwarte są centra handlowe we Wrocławiu? [27.04.2025] -
Rusza nabór wniosków na lokalne inicjatywy mieszkańców Dolnego Śląska
