Wrocław rozpoczyna innowacyjny program związany z bezpieczeństwem. Miasto wzoruje się na Szwajcarii i Szwecji

Wroclife • 2025-04-11

„Bezpieczny Wrocław” to nowy program, który ma być realizowany w naszym mieście. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa i edukacja społeczeństwa w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Najważniejszym elementem programu będą szkolenia prowadzone przez zaangażowane służby podczas pikników osiedlowych, miejskich oraz dedykowanych szkoleń. W specjalnie przygotowanych namiotach będzie można nauczyć się, jak zaopatrywać rany, udzielać pierwszej pomocy, poznać wyposażenie plecaka ewakuacyjnego, aby samodzielnie przygotować go w domu, a także dowiedzieć się, co powinno znaleźć się w apteczce – zarówno domowej, jak i podróżnej, gdy wybieramy się z dziećmi na wycieczkę do lasu czy w góry. Odrębnym zestawem tematów będą informacje na temat obrony i zabezpieczenia cywilnego, które będą prowadzone przez służby mundurowe zaangażowane w akcję.

Budowanie trwałej odporności społeczeństwa na kryzysy wymaga przede wszystkim edukacji i szkoleń. Inwestując w wiedzę obywateli i współpracując z instytucjami bezpieczeństwa, tworzymy skuteczny system reakcji na wyzwania. Wspólne programy edukacyjne rozwijają umiejętności i budują zaufanie do służb, co pozwala lepiej przygotować się na sytuacje kryzysowe – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Kluczowym elementem naszych działań będą szkolenia prowadzone przez zaangażowane służby. Chcemy, aby każdy z wrocławian miał szansę zdobyć konkretną i praktyczną wiedzę od ekspertów i służb mundurowych i był gotowy na ewentualne sytuacje kryzysowe – dodaje Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia.

Tematy związane z bezpieczeństwem mają być też poruszane m.in. w miejskim biuletynie wroclaw.pl, który będzie dystrybuowany od 5 maja. Miasto planuje też utworzenie specjalnego serwisu internetowego oraz współpracę z mediami lokalnymi.

W czerwcu planowany jest piknik „Bezpieczny Wrocław”, podczas którego mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w warsztatach pierwszej pomocy, dowiedzą się, czym jest łańcuch przeżycia i jak korzystać z defibrylatorów AED.

W ramach programu planowany jest także pilotażowy projekt montażu defibrylatorów w miejscach publicznych, w tym na paczkomatach. Dodatkowo, Wrocław, jako pierwsze miasto w Polsce, planuje uruchomienie mobilnej aplikacji „Pierwszy Ratownik”. Będzie ona powiadamiać ratowników i osoby przeszkolone przebywające w okolicy o zdarzeniu oraz lokalizacji defibrylatorów.

Edukacja w zakresie bezpieczeństwa trafi także do wrocławskich szkół. Wkrótce odbędzie się konferencja szkoleniowa „Bezpieczny Wrocław”, skierowana do dyrektorów wrocławskich szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszkolą nauczycieli w zakresie zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Planujemy również szkolenia dotyczące cyberbezpieczeństwa. Przeszkolimy także młodzież z wrocławskich szkół ponadpodstawowych – zapowiada Ewa Wolak, radna miejska i konsultant Wrocławskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

W przygotowanie materiałów edukacyjnych oraz realizację szkoleń dla mieszkańców zaangażują się służby zawodowe i ochotnicze z terenu Wrocławia.

Wojska Obrony Terytorialnej z przyjemnością włączają się w realizację programu „Bezpieczny Wrocław”. Naszym zadaniem jest wsparcie lokalnych społeczności w trudnych sytuacjach, a edukacja oraz współpraca z innymi służbami to kluczowe elementy naszej misji – mówi mjr Karol Jakubowski z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szkolenia praktyczne poprowadzi między innymi straż pożarna, policja i jednostki ochotniczej straży pożarnej z Wrocławia.

– W naszym gronie są lekarze, ratownicy, policjanci, ludzie z certyfikatami medycyny pola walki. I chcemy dzielić się zdobytą wiedzą z mieszkańcami. W ramach programu wesprzemy doświadczeniem szkolenia dotyczące pierwszej pomocy, planowania kryzysowego oraz bezpiecznej ewakuacji – mówi Joanna Bisiecka-Szymczak z Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Starówka.

Jesienią tego roku planowane są wspólne manewry służb „Bezpieczny Wrocław 2025”, które mają na celu doskonalenie współpracy służb w sytuacjach kryzysowych.

Bardzo istotnym elementem jest przygotowanie mieszkańców na czas, kiedy służby do nas dotrą, a więc budowanie świadomości oraz nauczanie, jak przygotować się do sytuacji kryzysowej. Cieszymy się, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w tak ważnym dla nas wszystkich programie - powiedział st. bryg. Krzysztof Gielsa, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.

Wrocław wyprodukuje także nowe gadżety miejskie „Bezpieczny Wrocław”, takie jak mini apteczki, powerbanki, koce ratownicze oraz maseczki CPR, które ułatwią mieszkańcom przygotowanie się na różne sytuacje kryzysowe.

Najpopularniejsze teraz

найбільш популярний

Оформити закордонний паспорт, ID-картку, посвідчення водія і страховку у Вроцлаві можна у ДП «Документ» за новою адресою

З 30 січня 2023 мобільний комплекс "Паспортний Сервіс" у місті Вроцлав працюватиме на прийом та видачу документів за новою адресою - Wrocław Stadium (Tarczyński Arena).
читати більше

Цікаві місця поблизу Вроцлава, які необхідно відвідати

Географічне розташування Вроцлава відкриває багато переваг, зокрема і можливість відвідати історичні місця, пам’ятки культури, архітектури та природні дива.
читати більше

Особливості оформлення закордонного паспорту для українців, які знаходяться в Польщі

У зв’язку з воєнними діями на території України багато громадян виїхали на територію Польщі по закордонних паспортах. Але є ті, які перетнули кордон з українським паспортом, свідоцтвом про народження або іншими документами. І для них є актуальним питання оформлення закордонного паспорту, як для дорослих, так і для дітей.
читати більше

Нова Пошта - у місті Вроцлав

Мешканцям міста Вроцлав нарешті стали доступними послуги Нової Пошти.
читати більше