Nowy szpital onkologiczny na wrocławskich Złotnikach. Jak idzie budowa?
Według zapowiedzi lokalnych polityków nowe Dolnośląskie Centrum Onkologii, które powstaje na wrocławskich Złotnikach, ma przyjąć pierwszych pacjentów już w 2028 roku. I na razie termin ten nie jest zagrożony, a wręcz według ostatnich raportów budowa jest realizowana szybciej, niż wynika to z harmonogramu.
Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przekazało, że po niespełna 6 miesięcy budowy obecnie realizowany etap prac wyprzedza harmonogram o 2 miesiące.
– Budujemy nowy szpital onkologiczny, który jest największą w historii Dolnego Śląska inwestycją w zdrowie Dolnoślązaków. Prace na budowie szpitala przebiegają z dynamiką, dzięki której obecnie stan realizacji budowy wyprzedza założenia harmonogramu o ponad 2 miesiące. Inwestycja o wartości ponad miliarda złotych powstaje dzięki współpracy i współfinansowaniu przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz rząd RP – komentuje Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W październiku ubiegłego roku na placu budowy wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek. Obecnie na placu pracuje nawet 230 osób dziennie. Dobrane technologie pozwalają prowadzić prace nawet w zimie, dzięki czemu na razie nie ma opóźnień w stosunku do przyjętego harmonogramu.
Sam budynek szpitala już wyrósł spod ziem. W najbliższych tygodniach mają rozpocząć się prace przy budowie stropów parteru szpitala oraz rozpoczęcie budowy pierwszego piętra. Tylko do tej pory zużyto 35 tys. m³ betonu – to tyle, ile potrzeba do wybudowania 14 basenów olimpijskich – oraz 4,4 tys. ton stali zbrojeniowej – tyle ile waży około 8 tys. samochodów osobowych. Na zewnątrz trwają roboty ziemne przygotowujące teren pod parkingi i drogi wewnętrzne, a także instalacja kanalizacji sanitarnej.
– Jeżeli wylalibyśmy taką ilość betonu na wrocławskim rynku, uzyskalibyśmy metr wysokości betonu. Jesteśmy mniej więcej w połowie tych prac. Przeliczając użyte do tej pory pręty na kilometry, daje nam to odległość sięgającą aż do Barcelony – mówi dr Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH.
W najbliższych tygodniach odbyć się mają prace nad stropami w obszarze CORE oraz skrzydłach A, B i E, a także dalszą budowę stropów nad poziomem „0” w pozostałych skrzydłach.
– Obecne tempo inwestycji pozwala na ukończenie stanu surowego otwartego do czerwca 2025 r. Zakończenie budowy nastąpi w drugiej połowie 2027 r., a pełne uruchomienie szpitala w 2028 r. – deklarują urzędnicy z UMWD.
Nowy szpital to niezwykle ważna inwestycja w kontekście wzrostu zachorowań na nowotwory. Duży szpital przy ul. Kosmonautów połączy w sobie placówki z pl. Hirszfelda i Grabiszyńskiej. Pacjenci w nowoczesnej placówce mogą spodziewać się kompleksowej opieki onkologicznej w najwyższym standardzie. Placówka będzie skupiała w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc.
– Nie ma w Polsce takiego szpitala, który skupia w jednym miejscu te wszystkie obszary. Jesteśmy pionierami. To spełnienie wizji, konsekwentnie realizowanej w skali kraju, a nasz szpital doskonale wpisuje się w koncepcję krajowej sieci onkologicznej. Dzięki temu projektowi zapewniamy wszystkim pacjentom – onkologicznym, pulmonologicznym i hematologicznym – dostęp do najnowocześniejszej opieki medycznej. Serdecznie dziękuję załodze za nieocenioną pracę i zaangażowanie w budowę tego niezwykłego obiektu – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach -
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
