Wrocławianie w tym roku zapłacili już ponad 6 tys. mandatów za palenie śmieciami

Wroclife • 2025-01-22

Od początku roku nie minął jeszcze miesiąc, a straż miejska ma już na koncie kilka interwencji, podczas których ukarani zostali wrocławianie palący w piecu śmieciami lub innym niskojakościowym paliwem.

Straż Miejska Wrocławia od początku roku prowadzi kontrole dotyczące spalania śmieci w piecach. Strażnicy z Oddziału Ochrony Środowiska pukają do wybranych domów i zaglądają mieszkańcom do pieców. Kontrole odbywają się zazwyczaj, gdy zachodzi podejrzenie naruszenia norm ekologicznych dotyczących ogrzewania domu. Palących śmieciami zdradza często czarny dym, charakterystyczny zapach dymu oraz zawiadomienia ze strony sąsiadów.

– W ciągu kilku ostatnich kontrole przeprowadzono m.in. przy ulicach Zakopiańskiej, Boguszowskiej, Serowarskiej, Osinieckiej, Kominiarskiej, Szarej i Starogajowej i tam również strażnicy ujawnili wiele nieprawidłowości – przekazuje w komunikacie Straż Miejska Wrocławia.

Zdaniem strażników na największe potępienie zasługuje przypadek, w którym mieszkaniec spalał w piecu sklejkę i płyty meblowe, pomimo że nie musiał tego robić, bo jego mieszkanie jest podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. W kilku przypadkach kontrole wykazały, że wrocławianie używali pieców, które nie spełniają obecnych norm ekologicznych.

Od początku roku strażnicy wykonali już prawie 450 kontroli pieców. W 17 przypadkach kontrole zakończył się mandatami o łącznej wartości 6350 zł.

Miejscy stróże prawa tłumaczą, że kontrole nie mają na celu uprzykrzania życia mieszkańców, a są prowadzone w związku z troską miasta o zdrowie mieszkańców. Zanieczyszczenia związane z ogrzewaniem mieszkań nieodpowiednimi paliwami to jedna z głównych przyczyn zagrażającego zdrowiu ludzi smogu.

Najpopularniejsze