Straż Miejska Wrocławia kosztuje podatników 20 mln zł więcej niż jeszcze 6 lat temu. Właśnie dostali łodzie, quady i drony
Roczny budżet Straży Miejskiej Wrocławia obecnie wynosi 42 mln zł. To o 20 mln zł więcej niż jeszcze 6 lat temu. Urzędnicy przekonują jednak, że to inwestycja w nasze bezpieczeństwo, o czym mogliśmy przekonać się m.in. podczas wrześniowej powodzi.
Straż Miejska Wrocławia została powołana 33 lata temu. Obecnie to 300-osobowa formacja, która pracuje przez cała dobę. Patrole realizowane są pieszo, samochodami, rowerami, konno, a od niedawna także z wody.
Strażnicy miejscy poza swoimi standardowymi zadaniami dotyczącymi porządku w mieście, mają też zadania specjalne. We wrześniu w ramach akcji „Bezpieczny Wrocław” wspierali inne służby w walce z powodzią, i to właśnie wtedy narodził się pomysł doposażenia strażników w sprzęt wodny. W trakcie powodzi strażnicy kupili dwie łodzie płaskodenne, którymi bez problemów można pływać po zalanych terenach. Trzy tygodnie po przejściu wielkiej wody z budżetu Wrocławia kupiono strażnikom za 1,25 mln zł kolejne dwie łodzie patrolowo-ratownicze z przyczepą, które w 2025 roku będą wykorzystywane do zapewnienia bezpieczeństwa na Wrocławskim Węźle Wodnym.
– Inwestowanie w nowoczesny sprzęt dla Straży Miejskiej to inwestowanie w bezpieczeństwo nas wszystkich. Uzupełniając flotę o łodzie patrolowe i różnego rodzaju sprzęt ratowniczy mamy istotne wsparcie w razie działań przeciwpowodziowych, także tych prowadzonych z wody. Wszyscy się przekonaliśmy we wrześniu, jak ważne jest odpowiednie wyposażenie służb, które w kluczowych momentach może uratować życie – uważa prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Łodzie, które trafiły do strażników wyposażone są m.in. w sonar, automatyczny defibrylator (AED), apteczkę oraz deskę ortopedyczną, co umożliwia ratowanie osób poszkodowanych w wodzie. Łodzie będą wykorzystywane nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także w codziennej pracy – m.in. do monitorowania nielegalnych zrzutów ścieków czy patrolowania nadbrzeży.
Ponadto strażnikom zakupiono także samochód przeznaczony do transportu i specjalne przyczepy podłodziowe. Wyposażenie wszystkich jednostek pływających uzupełniono o kamizelki asekuracyjne i ratunkowe.
W ramach prowadzonej od kilku lat modernizacji strażnicy otrzymali samochód ciężarowo-terenowy z napędem 4x4 i dwa quady z przyczepami transportowymi oraz mobilne stacje tankowania benzyny i oleju napędowego wraz z pompami. Inwestycje te umożliwiają szybkie reagowanie w trudnodostępnych rejonach, zapewniając pełną gotowość służb w sytuacjach kryzysowych.
– W obliczu nieprzewidywalnych kryzysów, zakup nowoczesnego sprzętu, jak łodzie motorowe, quady czy drony, stanowi kluczowy element, który pozwala nam szybko reagować, monitorować sytuację i skutecznie działać, zapewniając bezpieczeństwo i stabilność w tak dużym i złożonym mieście jak Wrocław” – powiedział Piotr Kościelny, Komendant Straży Miejskiej we Wrocławiu.
Magazyn sprzętu strażników uzupełniają drony z możliwością bezpośredniego przesyłania obrazu. Dzięki nim służba może monitorować trudno dostępne tereny i weryfikować informacje o zagrożeniach. Drony mogą być wykorzystywane m.in. do monitorowania rzek, dokumentowania aktów wandalizmu, śledzeniu utrudnień komunikacyjnych czy nadzoru nad imprezami masowymi oraz zgromadzeniami.
Nowe drony i pojazdy do przemieszczania się w trudnodostępnym terenie to łączny koszt prawie 1,2 mln złotych.
Straż Miejska otrzymała również motopompy pływające, stanowiące niezbędne wyposażenie służb działających na obszarach zagrożonych powodziami, zalaniem terenu lub podczas akcji ratunkowych na wodzie. Są one łatwe w obsłudze, a ich wysoka efektywność pozwala na skuteczne usuwanie wody nawet z dużych obszarów, minimalizując szkody. Mobilna konstrukcja urządzenia pozwala na łatwe przemieszczanie się w terenie, co umożliwia szybką reakcję w sytuacjach nagłych. Motopompy pływające mogą być używane w różnych scenariuszach ratunkowych, od powodzi po ratowanie tonących. Na ich zakup przeznaczono 12,3 tys. złotych.
Urząd Miejski zainwestował także w namioty pneumatyczne dla stażników, które mogą zostać rozstawione w kilka minut, zapewniając tym samym zaplecze logistyczne albo schronienie w czasie akcji ratunkowych. W każdym zestawie znajduje się nagrzewnica, oświetlenie, stoły z krzesłami oraz łóżka polowe. Zakupiono również namioty stelażowe z pełnym wyposażeniem. Namioty mogą być wykorzystywane jako punkty medyczne a także informacyjne, jak to miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku, gdy w 11 strategicznych miejscach wzdłuż rzek utworzono punkty informacyjno-koordynacyjne dla mieszkańców. Łączny koszt tych zakupów wyniósł ponad 150 tys. zł
Straż Miejska Wrocławia została wyposażona ponadto w przenośne stacje zasilania o dużej mocy oraz agregaty prądotwórcze z panelami solarnymi, które umożliwią nieprzerwaną pracę służb w przypadku awarii zasilania. Prowadzenie działań w warunkach ograniczonej widoczności ułatwią dwa zestawy z oświetleniem LED z własnymi agregatami prądotwórczymi.
– W zarządzaniu kryzysowym niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu dostępnego 24 godziny na dobę. Reagowanie staje się szybsze i bardziej skuteczne, a to gwarantuje lepsze zabezpieczenie przed zagrożeniem oraz skuteczniejsze minimalizowanie jego konsekwencji – powiedział Bartłomiej Bajak, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
