Kosiniak-Kamysz we Wrocławiu. Wojskowa operacja FENIKS na Dolnym Śląsku potrwa do kwietnia
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w tym tygodniu spotkał się we Wrocławiu z żołnierzami biorącymi udział w operacji FENIKS. Podczas spotkania minister nie tylko złożył bożonarodzeniowe życzenia, ale też zadeklarował przedłużenie czasu trwania wojskowej operacji na Dolnym Śląsku.
Operacja FENIKS to trwające od 23 września działania wojskowe realizowane na Dolnym Śląsku w związku z powodzią. Żołnierze cały czas biorą udział w porządkowaniu terenów popowodziowych i odbudowie infrastruktury.
- To, czego pragnęli ludzie w sytuacji zagrożenia powodziowego, to zobaczyć mundur strażaka, mundur żołnierza, mundur policjanta. (…) Za to chciałbym wam podziękować, bo to wy jesteście autorami tego, że mogliście pomóc, że pomagaliście z otwartym sercem i z jak największą empatią wobec tych, którzy tej pomocy potrzebowali. Wiem, że oczekiwań jest zawsze więcej niż możliwości. Nie wszystko się udało, a z tych niedociągnięć oczywiście trzeba wyciągnąć wnioski – mówił podczas świątecznego spotkania w Narodowym Forum Muzyki szef MON.
W operacji FENIKS łącznie wzięło już udział ponad 4,3 tys. żołnierzy, w tym ponad 1,5 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Wśród najbardziej widocznych zadań wykonanych w ramach operacji można wymienić: wybudowanie czterech tymczasowych mostów, setek kilometrów zdezynfekowanych, oczyszczonych i odbudowanych dróg, dziesiątki tysięcy ton usuniętych odpadów i przywiezionych materiałów budowlanych, setki zdezynfekowanych studni. Żołnierze rozdali też wodę i żywność dziesiątkom tysięcy mieszkańców oraz prowadzili placówki medyczne, w których opiekę znalazło prawie 2 tys. pacjentów.
– To był moment wielkiej próby, a przygotowania wojska rozpoczęły się już w momencie, kiedy przyszły pierwsze sygnały o nadchodzących opadach, o deszczach nawalnych, które mogą spowodować podtopienia, a w efekcie również powódź. To było szybkie zorganizowanie wojskowych zgrupowań zadaniowych - zarówno Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wojsk inżynieryjnych, czy wojsk operacyjnych. Przez ten czas intensywnej walki z powodzią w południowej części naszego kraju zaangażowanych było 26 tysięcy żołnierzy, w kulminacyjnym momencie operacji przeciwpowodziowej. 26 tysięcy żołnierzy to jest czasem wielokrotnie więcej niż liczą armie naszych sąsiadów. To jest wielokrotnie więcej, niż jakakolwiek operacja pozamilitarna w ostatnich kilkudziesięciu latach – mówił we Wrocławiu Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wicepremier zadeklarował, że operacja FENIKS potrwa do kwietnia przyszłego roku. W jej ramach żołnierze mają wybudować dziesięć kolejnych mostów tymczasowych oraz kontenerowe dom dziecka i przedszkola. Będą też brać udział w dalszym usuwaniu skutków powodzi.
Wizyta we Wrocławiu była przede wszystkim okazją do złożenia przez ministra życzeń żołnierzom i funkcjonariuszom pozostałych służb biorących udział w walce ze skutkami powodzi.
– Moi drodzy, przyjmijcie najlepsze życzenia. Za chwilę będziemy dzielić się opłatkiem – symbolem pojednania i pokoju. Przyjmijcie również życzenia dla was i waszych rodzin. Podziękujcie im za to, że możecie służyć. Ja także dziękuję waszym bliskim za ich wsparcie, które pozwala wam pełnić tę ważną służbę w Wojsku Polskim i innych formacjach mundurowych. Przekażcie swoim rodzinom wyrazy wdzięczności, pokoju i spokoju na nadchodzące święta oraz życzenia dobrego i pomyślnego 2025 roku. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia dla was wszystkich – zwrócił się do uczestników spotkania wigilijnego szef MON.
Najpopularniejsze teraz
-
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video -
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód -
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Nowy Aquapark we Wrocławiu. Wodne atrakcje od teraz także na Zakrzowie [CENY BILETÓW, ZDJĘCIA] -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław: Bilet do Aquaparku kosztuje już 65 zł. Tak prezes tłumaczy się z podwyżki [WIDEO] -
Magda Gessler znów na Dolnym Śląsku. Zrobiła „Kuchenną Rewolucję” w lokalu zniszczonym przez powódź -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny -
Czy Autostrada A4 bezpłatna? Oto obecne zasady opłat na Autostradzie A4 -
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Miejsca na grlla we Wrocławiu. Gdzie legalnie można zrobić grilla lub ognisko we Wrocławiu? -
W 2024 roku Wrocław będzie miał rekordowy budżet. Na co samorząd zamierza wydać 7 mld zł?
