Wrocławskie rady osiedli dostaną więcej pieniędzy na remonty

Wroclife • 2024-11-12

50 mln zł czyli o 10 mln zł więcej niż poprzednio będą miały do wydania wrocławskie rady osiedli w ramach 3. edycji Funduszu Osiedlowego. Za te pieniądze na osiedlach mogą być wykonywane remonty drobne, ale istotne z punktu widzenia mieszkańców.

We Wrocławiu działa 48 rad osiedli. Przez długi czas kompetencje jednostek tych ograniczały się wyłącznie do opiniowania remontów i inwestycji, a same rady nie miały narzędzi by działania takie realizować. Fundusz Osiedlowy to rozwiązanie, które daje radnym osiedlowym możliwość zadecydowania o przeprowadzeniu niewielkich remontów, bez konieczności walki o pieniądze ze wspólnej puli miasta.

W nadchodzącej, trzeciej już edycji programu, wszystkie rady mają mieć do dyspozycji łącznie 50 mln zł. Pieniądze na poszczególne osiedla zostaną podzielone na podstawie algorytmu uwzględniającego zarówno liczbę mieszkańców osiedla, jak i jego powierzchnię. Dla każdego z nich zarezerwowana zostanie więc konkretna kwota, w ramach której radni będą mogli zaplanować wydatki. Program zakłada, że od stycznie pomysły inwestycji mają zgłaszać danym sami mieszkańcy, te będą później omawiane m.in. podczas spotkań, debat lub na podstawie ankiety. Docelowo zgłoszone przez RO propozycje przejdą formalną i merytoryczną ocenę urzędników.

Bardzo ważne jest dla nas to, by poznać rzeczywiste oczekiwania mieszkańców wrocławskich osiedli. Dlatego też będziemy chcieli wspierać Rady w przeprowadzaniu spotkań wewnątrzosiedlowych. Od ich wyniku zależeć bowiem będzie, które inwestycje zostaną zgłoszone do realizacji – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia. – Przeprowadzimy szkolenia Rad Osiedli zgodne z zapotrzebowaniem, jakie zgłoszą nam w ankietach, które roześlemy jeszcze w listopadzie. Poza tym, jeżeli Rady Osiedla będą miały jakiekolwiek wątpliwości co do danej inwestycji, to zachęcamy do kontaktu z nami, jeszcze przed jej zgłoszeniem. Wierzymy, że te działania usprawnią realizację III odsłony Funduszu Osiedlowego – dodaje.

W ramach tej edycji, rady osiedli swoje propozycje będą mogły zgłaszać miastu do 30 czerwca 2025 roku. Inwestycje będą mogły wystartować po dopełnieniu wszelkich formalności np. ogłoszeniu i rozstrzygnięciu przetargów.

Do tej pory we Wrocławiu odbyły się już dwie edycje Funduszu Osiedlowego, w ramach których realizowane był m.in. remonty chodników, rewitalizację skwerów, nowe place zabaw, ścieżki rowerowe czy oświetlenie. Z uwagi na duże zainteresowanie poprzednimi edycjami, władze Wrocławia tym razem zdecydowały się powiększyć pulę o dodatkowe 10 mln zł.

Inwestycje realizowane będą w kolejności, w jakiej zostaną zgłoszone przez Rady Osiedla, czyli od tych najważniejszych dla mieszkańców. Przy czym, dana Rada Osiedla będzie mogła zgłaszać projekty wyłącznie do kwoty, jaką przewidziano dla niej w ramach III edycji Funduszu Osiedlowego – precyzuje Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Fundusz Osiedlowy jest częścią budżetu partycypacyjnego Wrocławia. Tak jak Wrocławski Budżet Obywatelski i Mikrogranty. Do tej pory odbyły się dwa nabory Funduszu Osiedlowego. W sumie skierowane do realizacji zostały 174 inwestycje. 104 ukończono, pozostałe są w trakcie realizacji.

Najpopularniejsze